فراخوان

قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران نخستین دوره عالی تخصصی مرمت بناها و بافت‌های تاریخی را در خرداد ماه ۱۳۹۱ برگزار می‌کند.

سرفصل‌ها:
۱. مدیریت میراث فرهنگی.
۲. آشنایی با سازه در معماری ایرانی.
۳. مرمت و احیاء ابنیه تاریخی.
۴. بافت‌های ارزشمند روستایی.
۵. مرمت و احیاء بافت‌های شهری.

به مناسبت هفته گردشگری انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با همکاری موسسه در حال تاسیس محبت قصد اجرای مسابقه نقاشی با عنوان «بابا بزرگ‌ها و مامان بزرگ‌ها» را دارد.

مسابقه نقاشی «بابا بزرگ‌ها و مامان بزرگ‌ها» با حضور سالمندان آسایشگاه طلوع و هستی در تاریخ جمعه ۸ مهرماه ۱۳۹۰ از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۰:۳۰ برگزار می شود. این مسابقه نقاشی در محوطه کتابخانه مرکزی اهواز واقع در بلوار ساحلی کیانپارس برگزار می گردد.

با عنوان‌های فرعی؛ «۱۰۰۰ سال سفرنامه‌نویسی ایرانیان» و «سفرنامه‌نویسی از ناصر تا ایرج»

با نام شایسته‌ترین سفرنامه‌نویس ایرانی فارسی زبان، و یاد تمام سفرنامه‌نویسان ایرانی در هزاره‌ی گذشته، و با توجه ویژه به ظهور سفرنامه‌نویسان نوین ایرانی در محیط اینترنت، از علاقمندان برای حضور در این جشنواره دعوت به‌عمل می‌آید.

اهداف
- ترویج فرهنگ و آداب سفر در جامعه
- ایجاد انگیزه برای نوشتن رویدادها در طول سفر
- ایجاد بستر جهت تعامل و انتقال تجربیات‌
- اطلاع‌رسانی مقاصد سفر برای گردشگران
- احیای سنت سفرنامه‌نویسی
- تشویق به مستندسازی وقایع و اتفاقات
- همگانی، همه مکانی و همه‌زمانی کردن سفر
- آشنایی ‌با اماکن تاریخی و محیط‌های طبیعی، سبک زندگی، روحیات، اعتقادات و سنن اقوام گوناگون ایرانی بر اساس یافته‌های عینی
- آشنایی با نامداران ایرانی که زندگی‌اشان با سفر درآمیخته بود و هست
- توجه دوباره به ادبیات و نامدارن ایران‌زمین از منظری جدید

انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در راستای افزایش توان و گسترش حضور خود در عرصه میراث فرهنگی استان کهن خوزستان از دوستداران میراث فرهنگی دعوت به همکاری می‌نماید.

زمینه‌های کاری مورد نیاز:
- تهیه خبر، گزارش، و گفتگو؛ در صورت نیاز به همراه عکاسی.
- انجام هماهنگی در هنگام برگزاری رویدادهای فرهنگی.
- مشاوره علمی در زمینه‌های مرتبط با میراث فرهنگی به ویژه باستان‌شناسی (به دلیل آنکه عضویت باستان‌شناسان و دیگر کارشناسانی که در استخدام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردشگری هستند به نوعی ناممکن می‌باشد، از باستان‌شناسان و دیگر کارشناسان مستقل یا شاغل در نظام آموزش عالی عضوگیری خواهد شد.)

خبرگزاری میراث خبر: کارگاه فهم معماری، با برگزاری یک کارگاه علمی در شهر تاریخی شوشتر اقدام به شناسایی و معرفی معماری ایرانی کرده است. بر همین اساس فراخوانی جهت شرکت در این کارگاه علمی داده شده است.

 

متن فراخوان به این شرح است:

فراخوان کارگاه فهم معماری ایران/ پنجره‌ای به شوشتر
مرکز رویدادهای معماری ایران
مقدمه:

همه ما در معماری، زندگی می‌کنیم و به زندگی در معماری می‌اندیشیم، و چون در موضوع آن اندیشه می‌کنیم لاجرم با پرسش‌های معماریانه روبرو می‌شویم. جستجو در این پرسش و پاسخ‌هاست که می‌تواند شرایطی برای گذار از وهم و گمان به فهم را فراهم آورد؛ گذاری به وضعیت مطلوب.

می‌توان گفت سرزمینی که ما در آن زیست می‌کنیم یک فرصت است؛ سرزمینی که زندگی از هاضمه فرهنگ برآمده از آن عبور کرده و در صورت معماری به پاسخ‌هایی رسیده است؛ پاسخ‌هایی که انسان و معماری‌اش را اهل سرزمینشان کرده است؛ و شوشتر یکی از بارز‌ترین مثال‌های این سرزمین است.

پیشینه شهرنشینی و هستی چندین هزار ساله زیستگاه‌های بشری پیرامون شاخاب پارس، آن را در زمره زیستگاه‌های یگانه و راهبردی جهان جای می‌دهد. آنچه از دستاوردهای هنر، معماری، فن آوری و دریانوردی این زیستگاه‌های بشری به جا مانده همگی تایید کننده دانش، خرد و فرزانگی مردمان پارسی است که برپاکننده این زیستگاه‌ها بوده اند، و امروزه تمدن‌های پیرامون شاخاب پارس و فلات ایران را به عنوان نقاط فراز در تاریخ تمدن جهان مطرح می‌نماید.

مرکز بین المللی پژوهش هنر و معماری و دفتر منطقه ای BLP «سازمان اسکان بشر» سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی اسکان بشر و به موازات برگزاری همایش جهانی «معماری، زیستگاه، و هویت شهری در منطقه خلیج فارس» در دانشگاه وستمینستر لندن، مسابقه و نمایشگاه بین المللی را برای جوانان در شاخه‌های نقاشی و عکاسی (گرایش‌های: هویت و شهر، معماری و اسکان، اقلیم و انسان) برگزار می نماید.

انجمن مردم نهاد «بوم آب و آفتاب» با همکاری شورای شهر اهواز مسابقه نقاشی ای با سوژه خلیج فارس در چهارچوب جشنواره «ایران، جنوب، خیلج فارس» برگزار کرده است. شرکت کنندگان، بدون محدودیت سنی، می‌توانند آثار خود را پیش از تاریخ 87/12/15 به نشانی اهواز صندوق پستی 613354418  بفرستند.

در محوطه پشت نیروگاه زرگان و در داخل منطقه احداث نیروگاه دوم زرگان سازه‌ای تاریخی کشف گردیده که درباره چیستی و قدمت آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد.

رییس هیات مدیره انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در گفت و گو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: از کلیه باستان‌شناسان و متخصصان دعوت به عمل می‌آید که با پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها که

1. سازه مربوط به چه دورانی است؟
2. سازه مکشوفه چیست؟

ضمن روشن نمودن بخشی از تاریخ باشکوه ایران بزرگ جایزه نفیسی دریافت کنند. وی درباره مشخصات سازه توضیح داد: سازه یافت شده مستطیلی شکل، با جهت شمالی ـ جنوبی و به طول تقریبی 2 متر و عرض 50 سانتی‌متر و عمق 70 سانتی‌متر می‌باشد.

محمدپور افزود: سازه دارای فونداسیون (پی) سنگی و آجر چینی روی آن می‌باشد. ابعاد آجرها ما بین 20*20 و 25*25 متغیر بوده و به طور نامنظم و مخلوط کنار هم چیده شده‌اند. به گفته رییس هیات مدیره انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان، ملات مابین آجرها ترکیبی از گچ و خاکستر بوده که در صورت لمس کردن سریعا تبدیل به پودر می‌شود. همچنین یک تنبوشه از سمت شمال سازه وارد آن می‌شود. او گفت: کارشناسان محترم می‌توانند برای مشاهده و بررسی این سازه به منطقه پشت نیروگاه زرگان مراجعه کنند.