رامشیر

مجتبی گهستونی: صدور مجوزهای خودسرانه و گاه قانونی برای خدمات رسانی به ساکنان تپه ایلامی تل برمی در رامهرمز و اینبار جدول کشی برای کانال آب و دوبانده کرذن جاده ای که از کنار تپه به سمت شهرستان رامشیر می گذرد ساکنان فعلی تل برمی را بیش از پیش در محل کنونی تثبیت می کند.

به گفته یک فعال میراث‌فرهنگی،درحال‌حاضر روند بررسی و شناسایی محوطه های باستانی رامشیر، کاوش، تعیین حریم و حفاظت از محوطه های رامشیر در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

به گزارش هنرنیوز، تل رضوان رامشیر ازمهمترین تپه‌های باستانی شهرستان رامشیر محسوب می‌شود که بیش از ۸۰ هکتار وسعت دارد. ۳ سال پیش بود که روی تپه باستانی تل رضوان به‌صورت کاملا اتفاقی تابوتی متعلق به کودک اشکانی کشف و منجر به تعیین حریم آن توسط سازمان میراث‌ فرهنگی شد.

با این وجود حفاری‌های متعدد غیر مجاز و پیشروی زمین‌های کشاورزی منجر به آسیب‌های جدی به تپه باستانی تل رضوان و محوطه‌های رامشیر شده است.

کاوش غیرمجاز باعث کشف بقایایی از تابوت‌های اشکان در محوطه تل رضوان شد. این تابوت‌ها که از نقوش دوره اشکان برخوردارند بقایای حفاری غیرمجاز سودجویان و قاچاقیان میراث‌فرهنگی محسوب می‌شوند. تل رضوان رامشیر که یکی از مهمترین تپه‌های باستانی شهرستان رامشیر به‌شمار می‌آید درحالی مورد تعرض سودجویان و قاچاقیان میراث‌فرهنگی قرار گرفت که به جا ماندن بقایایی از چند تابوت اشکان روی تپه نشان از حفاری غیرمجاز در این محوطه دارد.

به‌گزارش CHN، تل رضوان رامشیر ازمهمترین تپه‌های باستانی شهرستان رامشیر محسوب می‌شود که بیش از ۸۰ هکتار وسعت دارد. ۳ سال پیش بود که روی تپه باستانی تل رضوان به‌صورت کاملا اتفاقی تابوتی متعلق به کودک اشکان کشف و منجر به تعیین حریم آن توسط سازمان میراث‌ فرهنگی شد.

مجتبی گهستونی: واقعیت امر این است که کمتر کسی در این کره خاکی از توانمندی های اقتصادی دو شهرستان امیدیه و رامشیر در شرق استان خوزستان اطلاع دارد به همين دليل تصميم گرفتيم در دو روز خاكي كه سفرمان با اين پديده همراه بود ادامه سفر دهيم.

رامشیر

رامشیر جمعیتی حدود ۸۰ هزار نفر دارد. از شمال با اهواز و از جنوب با امیدیه مجاورت دارد و در ۳۵ کیلومتری ماهشهر قرار گرفته است. اين شهر كه محلي ها به آن خلف آباد مي گويند و هندوانه مرغوبي دارد در تاریخ در 13 بهمن 1384 به شهرستان تبدیل شد. کار بیشتر مردم آن کشاورزی است و رودخانه‌ای به نام جراحی از کنار شهر می‌گذرد. مي گويند رامشیر توسط مولا خلف از قبیله مشعشعیان احداث گردید كه در حال حاضر شامل دو بخش مركزي و مشراگه است.

کشف بقایای تابوت کودک اشکانی در عملیات تعیین حریم یک تپه باستانی در خوزستان می‌تواند مسیر تازه ای را در مطالعات باستان شناسی این محدوده از تمدن ایران پدید آورد. در آخرین روزهای پاییز امسال تابوت کوچکی از یک کودک اشکانی در عملیات تعیین حریم یک تپه باستانی سر خاک بیرون آورد که اکتشاف آن می تواند نقش بسزایی در روشن شدن برخی نکات تاریک مانده تمدن ایرانیان در گذشته دور داشته باشد.

در این تابوت منحصر به فرد علاوه بر بقایای استخوان‌های یک کودک اشکانی اشیای مربوط به آن دوره همچون یک کوزه سالم نیز یافت شده است.

کشف این تابوت پرارزش تاریخی کاملاً اتفاقی رخ داده است و اکتشاف آن زمانی رخ داد که  گروه تعیین حریم یک تپه باستانی هنگام انجام عملیات به شکلی کاملاً تصادفی این تابوت را بر بلندای یک تپه واقع در محوطه تاریخی کشف کرده اند.

گوشه هایی از این تابوت به دلیل بارش‌های فراوانی که در روزهای گذشته در خوزستان به وقوع پیوست و در پی شسته شدن خاک تپه محل عملیات از زیر خاک بیرون آمد.

پس از انجام عملیات تعیین حریم یک تپه باستانی در شرق خوزستان بقایای یک تابوت کودک اشکانی در خوزستان کشف شد.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: این تابوت اشکانی در پی عملیات تعیین حریم این تپه که سرپرستی آن بر عهده محسن حسینی معاون پژوهشی سازمان میراث فرهنگی خوزستان بود کشف شد.

مجتبی گهستونی افزود : اندازه اسکلتهای یافت شده در این تابوت نشان می دهد که تابوت مذکور متعلق به یک کودک بوده است. علاوه بر این، در درون آن علاوه بر اسکلتها یک کوزه وجود داشته که دست راست کودک در کوزه شکسته قرار داشته است همچنین چندین شی دیگر نیز قابل مشاهده بوده است. این تابوت سفالی از نوع سفال کم پخته بوده و رو به آفتاب دفن شده است.

پیش از این آزاده تراکمی به عنوان مسئول تیم بررسی شناسایی محوطه های تاریخی ۴ شهرستان شرق استان خوزستان این تپه را شناسایی کرده بود.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به اینکه محوطه مذکور در قسمت شرقی یک روستا قرار دارد اظهار داشت: این محوطه به صورت بیضی شکل بوده و دارای وسعت تقریبی ۵ هکتار است، سطح تپه نیز دارای پراکندگی بسیار زیاد سفال بوده و آثار حفاری غیر مجاز نیز در آن قابل مشاهده است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان گفت: به منظور عبور لوله گاز و تسطیح اراضی برای کشاورزی در یکی از مناطق روستایی رامشیر باعث شد که به یک محوطه باستانی دیگر لطمات جدی وارد شود. مجتبی گهستونی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار كرد: در رامشیر مناطق باستانی به خصوص مربوط به دوره ساسانی به فراوانی قابل مشاهده است که متاسفانه تاکنون بررسی شناسایی و کاوش در آنها صورت نگرفته است و هیچ کدام از آنها نیز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده‌اند.

او افزود: در منطقه " سبع گطاع " یک محوطه باستانی به وسعت 40 هکتار وجود دارد که عبور جاده، استقرار پایه‌های فشار برق، پمپ آب، عبور لوله گاز و تسطیح اراضی به منظور انجام کشاورزی باعث شده است تا ضمن تسطیح تپه‌های باستانی به ظروف‌های سفالی و شیشه‌ای آسیب وارد شود و مقادیری اشیاب فلزی، مفرغی، نوک پیکان و... مشاهده گردد. وی بیان کرد: در رامشیر مناطق و آثار باستانی فراوانی که در نتیجه فعالیت‌های عمرانی در معرض تخریب قرار دارند وجود دارد. در شهرستان تازه تاسیس رامشیر به محوطه‌های تاریخی دیگری همچون سبع گطاع آسیب جدی وارد شده است.

به منظور عبور لوله گاز و تسطیح اراضی برای کشاورزی در یکی از مناطق روستایی رامشیر باعث شد که به یک محوطه باستانی دیگر لطمات جدی وارد شود.
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: در رامشیر مناطق باستانی به خصوص مربوط به دوره ساسانی به فراوانی قابل مشاهده است که متاسفانه تاکنون بررسی شناسایی و کاوش در آنها صورت نگرفته استو هیچ کدام از آنها نیز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده اند.

مجتبی گهستونی افزود: در منطقه سبع گطاع یک محوطه باستانی به وسعت 40 هکتار وجود دارد که عبور جاده ، استقرار پایه های فشار برق ،پمپ آب، عبور لوله گاز، تسطیح اراضی به منظور انجام کشاورزی باعث شده است تا ضمن تسطیح تپه های باستانی به ظروف های سفالی و شیشه یی آسیب وارد شود و مقادیری اشیاء فلزی، مفرغی، نوک پیکان و... مشاهده گردد. وی بیان کرد: در رامشیر مناطق و آثار باستانی فراوانی که در نتیجه فعالیت های عمرانی در معرض تخریب قرار دارند وجود دارد. در شهرستان تازه تاسیس رامشیر به محوطه های تاریخی دیگری همچون سبع گطاع آسیب جدی وارد شده است.

به گفته سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان، بر اثر عبور یک خط لوله در یکی از محوطه‌های باستانی رامشیر یک محوطه بزرگ باستانی کشف شد. مجتبی گهستونی به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان گفت: به منظور عبور خط لوله برای پروژه‌ای صنعتی از یک محوطه باستانی در رامشیر یک محوطه بزرگ باستانی مشاهده شد.

گهستونی اظهار كرد: پس از این که مجریان یک پروژه بزرگ صنعتی از سازمان میراث فرهنگی استعلام کردند تا در خصوص این محوطه اعلام نظر کنند یکی از کارشناسان این اداره با حضور در محوطه و بررسی سطحی آن اقدام به صدور مجوز ساخت این واحد صنعتی نمود.

وی افزود: اجرای پروژه از چندی پیش آغاز شده و بیل مکانیکی و لودرها غافل از این که این محوطه باستانی است اقدام به تخریب محوطه كردند. این تخریب باعث شد تا آثاری از دوره ایلامی تا ساسانی در آن محوطه مشاهده شود.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان اظهار داشت: بررسی‌های تاریخی از محل مورد نظر و نزدیکی با دیگر محوطه‌های باستانی احتمال وجود شهر " رام اردشیر " را در این محل می‌دهد. این محوطه که در مجاورت رودخانه جراحی قرار دارد بیش از 20 هکتار مساحت دارد.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامهرمز گفت: حفاظت از ابنیه تاریخی این شهرستان به صورت 24 ساعته صورت می‌گیرد.

نسرین غزنوی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: این یگان تقریبا به مدت سه سال است که تاسیس شده و دارای 10 تا 12 نیروی حفاظت است که با وسیله‌های شخصی خود این امر خطیر را انجام می‌دهند.

وی در این خصوص خاطرنشان کرد: برای سرکشی به شهرهای رامشیر و هفتکل نیرو و امکانات کافی نداریم و از مسؤولان مربوطه همکاری لازم را خواستاریم.

گفتنی است رامشیر یکی از شهرهای استان خوزستان ایران است. این شهر جمعیتی حدود 170 هزار نفر دارد. از شمال با اهواز و از جنوب با امیدیه مجاورت دارد و در 35 کیلومتری ماهشهر است. رامشیر در تاریخ 13 دی 84 به شهرستان تبدیل شد. کار بیشتر مردم آن کشاورزی است و رودخانه‌ای به نام جراحی از کنار شهر می‌گذرد. محصولات کشاورزی شهرستان رامشیر عبارت‌اند از جو، گندم، صیفی‌جات و اماکن دیدنی آن امامزاده سید هاشم، موضیف میرعبدالله، باغ مستوفی، سد انحرافی رامشیر و پارک ساحلی امامزاده سید علوان هستند.

صفحه‌ها