بی‌توجهی به شاخص‌ترین محوطه تاریخی اهواز

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب به صدای میراث گفت: آثار تاریخی پیرامون هرمز اردشیر از جمله محوطه‌های باستانی «آسیآباد»، «چنیبه (گلستان)»، «زرگان»، بخش‌هایی از «نیوساید»، «اهواز قدیم (عامری)»، «کوهساران» و… از بی‌اقبال‌ترین محوطه‌های باستانی اهواز هستند که به حال خود رها شده‌اند.

مجتبی گهستونی افزود: شهر هرمز اردشیر در ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ثبت شد و در دهه ۸۰ خورشیدی یعنی ۷۰ سال پس از ثبت خرابه‌های این شهر، انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان به اهمیت شناسایی و نجات‌بخشی هرمز اردشیر در مسیر مترو اهواز پرداخت.

تهدید تندروها و قوم‌گراها به برهم زدن نشست تخصصی ایلامی‌ها

انجمن دوستداران میراث‌فرهنگی تاریانا در خوزستان با انتشار بیانیه‌ای به جلوگیری از برگزاری نشست تخصصی کیستی و تبارشناسی ایلامی‌ها در خوزستان اعتراض کرد.

ومین سالروز نکوداشت ۲۴ شهریورماه ۱۳۱۰ به عنوان روز آغازین ثبت ملی آثار تاریخی ایران در اهواز و خرمشهر برگزار شد.

آیین گرامیداشت ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ به عنوان روز ثبت ملی آثار تاریخی در کشور به همت انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در محل خانه تشکل‌های مردم‌نهاد اهواز برگزار شد. در این نشست که اجرای آن را مجتبی گهستونی به نمایندگی از هیت مدیره انجمن تاریانا بر عهده داشت به ورود این انجمن به دهه دوم فعالیت خود و تلاش گسترده اعضای این انجمن برای معرفی و حفاظت از میراث‌فرهنگی خوزستان پرداخته شد.

تپه آسیاب‌آباد از جمله آثار دوره ساسانی اهواز است که این روزها مورد تعرض و حفاری قرار گرفته‌، این درحالی‌ست که سرپرست معاون میراث فرهنگی خوزستان از نبود عرصه و حریم مصوب برای این منطقه خبر می‌دهد. تپه آسیاب‌آباد اهواز ازجمله آثار باستانی است که در محدوده کنونی اهواز واقع شده و در زمره خرابه‌های شهر قدیم هرمز اردشیر قرار می‌گیرد. این اثر ساسانی در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه تاریخی ثبت ملی شده «نفیسی» در اهواز به دلیل بی‌توجهی شهرداری و اداره میراث فرهنگی شهر بطور تعمدی و پنهانی توسط مالک این بنا تخریب شد. خانه نفیسی شهر اهواز مربوط به دوره پهلوی اول است که در تاریخ ۲۵ اسفندماه سال ۷۹ با شماره ۳۴۹۴ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

براساس تصاویر و اطلاعاتی که مجتبی گهستونی عضو انجمن میراث فرهنگی خوزستان و مسئول کمیته رسانه شورای هماهنگی تشکل‌های میراث فرهنگی که برای صدای میراث ارسال کرد، مالک این بنای تاریخی بدون آن که دیوارهای این خانه را تخریب کند بطور پنهانی این بنا را از درون فرو ریخته است.

بهشت خوزستان را از دست ندهید

مجتبی گهستونی: آتش به همان اندازه که می‌سوزاند و نابود می‌کند، حیات‌بخش، روشنی‌بخش و گاهی هم کاشف گمشده‌های میان تاریکی است؛ مثل وقتی که آتش به دل یکی از مناطق باغملک استان خوزستان افتاد و خبرش پخش شد و تازه فهمیدیم منطقه مذکور یکی از روستاهای زیبای گردشگری و معروف به بهشت خوزستان است؛ یعنی روستای «مال‌آقا» که آب و هوایش همین حال و در دمای 50 درجه خوزستان هم تگری است؛ سرد و دلچسب؛ سرسبز و چشم‌نواز و البته فرصتی غنیمت برای گذران تعطیلات داغ و کسالت‌آور تابستان.

مجتبی گهستونی: یكی از جاذبه هایی كه هر گردشگری وقتی به خوزستان سفر می كند و دلش می خواهد مشاهده كند، «لب كارون» و «شب های لب شط» است. در كنار همین لب كارون هم جاذبه های دیگری وجود دارد كه به جذابیت سفر اضافه می كند. البته كه جنوبی ها به رودخانه، «شط» می گویند. گردشگری كه عینك ریبون زده كنار «پل سفید» عكسی به یادگار می گیرد، گروهی هم در بلم های درون شط عكس دسته جمعی خود را به یادگار می گیرند تا در آلبوم خوش بنشیند. البته گروهی از گله داران هم وقتی كه گرم شان می شود و می خواهند تنی به آب بزنند در كنار گله «گاومیش» خود آب تنی می كنند.

دهملا هندیجان قربانی طرح‌های کشاورزی می‌شود

مسئولان جهاد نصر معتقد هستند که شاید در ابتدا استعلام‌های لازم را طلب نکرده ولی چرا اداره کل میراث فرهنگی خوزستان هم از همان ابتدا سراغ پروژه نیامد تا سراغی از محوطه‌های باستانی بگیرد و یا چرا به بخشی از استعلام‌های درخواستی ما را پاسخ نداد؟  تپه قبرستان روستای باستانی دهملا در هندیجان در حالی قربانی می شود که شرکت جهاد نصر بدون توجه به هشدارهای اداره میراث فرهنگی به فعالیت خود ادامه می دهد و اقدام به حفر کانال پرداخته که شواهد مبنی بر گسترش کانال به سمت تپه است.

انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا بررسی کرد:

انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان٬ روز چهارشنبه سوم خرداد نشست تخصصی‌یی را با نام «نقش تاریخی هویت ایرانی در همبستگی ملی» به مناسبت هفته‌ی میراث فرهنگی و سالروز آزادسازی خرمشهر با همکاری معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی٬ صنایع دستی و گردشگری خوزستان در سالن همایش‌های این اداره برگزار کرد.

به مناسبت ۲۹ فروردین روز بناها و یادمان‌های تاریخی

اشکان زارعی: درسال ۱۳۰۶ هجری ناصرالدین‌شاه قاجار امتیاز کشتی‌رانی و بازرگانی  در رود کارون ازخرمشهر تا اهواز را به شرکت انگلیسی «برادران لینچ» واگذار کرد. اگر چه وی در پی سود خویش بود٬ شرکت انگلیسی نیز اندیشه‌های سیاسی و اقتصادی خود را جستجو می‌کرد٬ اما این پیمان‌نامه زمینه‌ی مناسبی را برای گسترش وشکوفایی شهر‌های کناری رود کارون به ویژه اهواز پدید آورد.

صفحه‌ها