پژوهشکده باستان شناسی: هیچ یک از مدیران استانی اختیار صدور مجوز باستان‌شناسی ندارند

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی کشور با تایید خبر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان مبنی بر صدور مجوزی غیر معمول از سوی سازمان میراث فرهنگی خوزستان برای نظارت بر روی پروژه‌ کانال آبرسانی رامهرمز ، عنوان کرد که هیچ‌یک از مدیران استانی اختیار صدور مجوز باستان‌شناسی را ندارند.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: به‌گفته رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی طبق قانون، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تنها رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی قادر به صدور مجوز باستان‌شناسی است. این درحالی است که مدیر شرکت آثار پیمایش که با مجوز غیرمعمول مدیر میراث فرهنگی خوزستان روی پروژه‌ کانال آبرسانی رامهرمز نظارت داشته از دیدن بخش‌نامه‌هایی درباره چنین اختیاراتی خبر می‌دهد.

مجتبی گهستونی افزود: رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی کشور اعلام کرده است که هیچ مدیر استانی اختیار صدور مجوز باستان‌شناسی حتی برای نظارت روی پروژه‌های عمرانی در محوطه‌های باستانی را ندارد. این درحالی است که مدیر شرکت آثار پیمایش که با مجوز مدیر میراث فرهنگی خوزستان روی پروژه‌ کانال آبرسانی رامهرمز نظارت داشته از دیدن بخش‌نامه‌هایی در‌باره چنین اختیاراتی خبر می‌دهد.

وی بیان کرد: اسفند سال گذشته رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان در اقدامی غیرمعمول، مجوز باستان‌شناسی برای بررسی و مطالعه مسیر کانال آب‌رسانی رامهرمز صادر کرده است.در این مجوز خطاب به فرماندار رامهرمز خواسته شده است که همکاری لازم با شرکتی خصوصی تحت عنوان، "شرکت آثار پیمایش" برای مطالعه و بررسی عبور کانال آب‌رسانی رامهرمز را از محوطه‌های باستانی داشته باشد.

«حسن فاضلی نشلی»، رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی با اظهار بی اطلاعی از صدور چنین مجوزی گفت:« طبق قانون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تنها رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی قادر به صدور مجوز باستان‌شناسی بوده و حتی کوچکترین مطالعات میدانی، از کاوش باستان‌شناسی گرفته تا بررسی و مطالعه پروژه‌های عمرانی و حتی بررسی‌های ژئوفیزیکی در محوطه‌های باستانی تنها با مجوز رسمی این پژو‌هشکده مجاز و قانونی است.»

وی در ادامه گفت:« پژوهشکده باستان‌شناسی تاکنون با هیچ شرکت خصوصی قرارداد و یا تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر همکاری مشترک باستان‌شناسی در داخل کشور نداشته و درصورت چنین تفاهم‌نامه‌ای باید یک باستان‌شناس از طرف پژوهشکده باستان‌شناسی به عنوان ناظر روی عملیات کاوش و یا هر مطالعه باستان‌‌شناسی دیگری نظارت داشته باشد.»

این درحالی است که هیچ یک از باستان‌شناسان پژوهشکده باستان‌شناسی در هنگام مطالعه شرکت آثار پیمایش در محدوده کانال آب‌رسانی رامهرمز حضور نداشتند.

اما ازسوی دیگر «حمیدرضا فرخ‌احمدی»، مدیر شرکت آثار پیمایش معتقد است که هنگام صدور مجوز بخش‌نامه‌هایی مبنی برعهده‌دار شدن بخشی از وظایف صدور مجوز باستان‌شناسی به مدیران استان‌ها خبر می‌دهد.

فرخ‌احمدی دراین‌باره گفت:« زمانی که مجوز مطالعه و بررسی باستان‌شناسی در محدوده کانال آب‌رسانی رامهرمز صادر می‌شد، چندین بخش‌نامه مبنی بر شورایی شدن برخی وظایف ستادی ازسوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استان‌ها، به من نشان داده شد و بر همین اساس، مطالعات خود را در این حوزه آغاز کردم.»

اما رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی در پاسخ به این ادعا اعلام کرد که هیچ‌گاه چنین بخش‌نامه‌ای در دوره مدیریت هیچ یک از معاونین پژوهشی سازمان یا مدیران سازمان میراث فرهنگی به استان‌ها ارسال نشده است.

از سوی دیگر فرخ‌احمدی با گله‌مندی از پژوهشکده باستان‌شناسی گفت:« من یکی از باستان‌شناسان با سابقه استان خوزستان هستم اما طی چند سال گذشته با وجود تاسیس شرکت آثار پیمایش، به من مجوز کار باستان‌شناسی در استان داده نشده است. این مسئله‌ای است که از چندی پیش تاکنون ذهن من را به خودش مشغول کرده است.»

وی معتقد است که پژوهشکده باستان‌شناسی نسبت به درخواست‌ها و ملاقات‌هایی که تاکنون به منظور گرفتن مجوز مطالعات باستان‌شناسی داشته، بی‌توجه بوده است.

البته مدیر شرکت آثار پیمایش در صحبت‌های خود به این موضوع هم اشاره کرد که حتی کلنگی در محوطه باستانی نزده است و تنها این شرکت به عنوان ناظر پروژه کانال آب‌رسانی رامهرمز را همراهی می‌کرده است.

وی درباره توقف انجام علمیات آب‌رسانی گفت:« ما تنها اجازه دادیم که این کانال از کنار چند چاه قدیمی و تپه ماهوری عبور کند و بخش متوقف شده کار به محدوده نظارت ما ربطی ندارد.»

اما سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: پیش از این در نامه‌ای که ازسوی رئیس سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان به شماره 8575/129/872 به مهندس "ایلخاص زاده"، فرماندار شهرستان رامهرمز ارسال شده آمده است:« احتراما، با عنایت به اجرای عملیات پروژه آبرسانی سازمان آب و برق در شهرستان رامهرمز، به استحضار می‌رساند شرکت مهندسین مشاور آثار پیمایش به استناد بند 2 مصوبه شماره 57840/ ت 29690 ه مورخ 4/12/1383 هیات محترم وزیران، جهت مطالعه و بررسی خط لوله انتقال آب به حضورتان معرفی می گردند.» این نامه در تاریخ 17/11/87 به فرمانداری رامهرمز ارسال و رونوشت آن در تاریخ 25/11/87 به اداره میراث فرهنگی رامهرمز فرستاده شد.

مجتبی گهستونی بیان کرد: در ادامه این نامه از فرمانداری رامهرمز خواسته شده است تا طی هماهنگی با ادارات و نهادهای انتظامی شهرستان رامهرمز با شرکت آثار پیمایش که بر عملیات گودبرداری خط لوله آب نظارت دارند، همکاری و مساعدت لازم به عمل آید. نکته جالب آنکه در محل امضاء نامه یاد شده نام "صادق محمدی" رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان نوشته شده است، اما گویا نامه به امضای شخص دیگری (تاجبخش، مسئول بخش توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی خوزستان) رسیده است.

دسته بندی: