پایه‌های برق در محوطه باستانی ایوان کرخه برچیده می‌شوند

ایوان کرخهعضو هیات مدیره انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش خبر داد: پایه‌های برق در محوطه باستانی ایوان کرخه برچیده می‌شوند

مهدی امیدفر خاطرنشان کرد:‌ به تازگی اداره امور برق شهرستان شوش بدون استعلام و کسب مجوز از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری شوش اقدام به حفر بیش از 50 چاله و نصب پایه‌های برق درست در چند متری دیواره شرقی ایوان کرخه کرده است.

این باستان‌شناس و عضو هیات مدیره انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش به خبرنگار ایسنا در خوزستان گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته توسط اداره میراث فرهنگی وگردشگری شوش قرار بر این است که اداره برق نسبت به برچیدن پایه‌های بتونی یاد شده و رفع تعرض آشکار به محوطه باستانی اقدامات لازم را انجام دهد.

وی افزود: محوطه باستانی ایوان کرخه در شمار بزرگترین محوطه‌های مربوط به دروه ساسانی در کشور می‌باشد که متاسفانه تاکنون توجه کمی به آن شده است تا جایی که همواره مورد تعرض و تخریب کشاورزان و نهادهای مختلف تحت عناوین گوناگون قرار گرفته و بخش‌های قابل توجه‌ای از آن همچنان در حال نابودی است.

امیدفر یادآوری کرد: با این که محوطه و شهر باستانی ایوان کرخه در سال 1313 و به شماره 47 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و تحت حفاظت و نظارت دولت می‌باشد. با این حال برخلاف قوانین و ضوابط حاکم بخش‌های وسیعی از ایوان کرخه و نزدیک به بیش از 100 هکتار آن از سال 1371تا کنون تحت عنوان مزرعه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول تسطیح و تا به امروز به زیر کشت می‌رود. افزون بر این، بخش‌های دیگر آن نیز به دست کشاورزان محلی در حال کشت و تسطیح می‌باشد.

این باستان‌شناس خاطرنشان کرد: شاپور دوم ساسانی (379-309 میلادی ) در 25 کیلومتری غرب شوش بر ساحل راست رودخانه کرخه یک شهر جدید شاهی بنا کرده که در متن‌های پهلوی از این شهر به نام (ایران کرد شاپور) یاد شده است. یعنی شهری که شاپور ساخت و امروزه آن را ایوان کرخه می‌گویند.

سوژه: 
دسته بندی: