دو پایه ستون هخامنشی در کاخ شاوور شکستند

دو پایه ستون هخامنشی به علت باز بودن حصار کاخ شائور به دلایل نامعلومی شکست. این پایه ستون‌ها پیش از این به علت تردد معتادان و متکدیان و روشن کردن آتش کنار آن‌ها سست شده بودند.

دو پایه ستون هخامنشی در کاخ شائور به دلیل نامعلومی شکست. این کاخ در عرصه محوطه باستانی شوش واقع شده و به علت باز بودن حصار ورودی، امکان تخریب دیگر پایه ستون‌های آن نیز وجود دارد.

«محمدرضا چیت‌ساز»، مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری محوطه‌های باستانی شوش دراین‌باره گفت: «بخشی از دیواری که سال‌ها قبل برای حفاظت از کاخ شائور، دور تا دور محوطه کشیده شده بود طی چند سال گذشته توسط متکدیان و معتادان تخریب شد و به همین علت مسیر ورود به کاخ باز است. بر همین اساس بخشی از پایه ستون‌ها در آن آن زمان به شدت آسیب دیدند که به نظر می‌رسد تخریب‌اخیر نیز دنباله‌ همان تخریب‌های گذشته باشد.»

به گفته وی پیش از این معتادان کنار پایه ستون‌های هخامنشی آتش روشن می‌کردند و به همین علت بخشی از این پایه ستون‌ها سست شده‌اند. اما معلوم نیست که تخریب‌های اخیر توسط مردم صورت گرفته یا به علت سست بودن ساختار سنگی، پایه ستون‌ها تخریب شده‌اند.

کاخ شائور به دوره اردشیر دوم هخامنشی تعلق دارد. این کاخ با کمی فاصله درست روبروی محوطه‌های باستانی شوش واقع شده است.

چیت‌ساز درباره حفاظت از کاخ شائور گفت: «از جمله برنامه‌های پایگاه میراث فرهنگی محوطه‌های باستانی شوش مرمت و حفاظت از کاخ شائور است. برای این کار لازم است که ابتدا حصار دور کاخ دوباره باسازی شده و در اصلی باز شود. سپس با نصب کانکس در کنار ورودی کاخ، از این محوطه باستانی حفاظت شود.»

وی درباره مرمت کاخ گفت: «برای مرمت این کاخ هم نیاز به تخصص مرمت سنگ و هم مرمت آجر داریم. زیرا فضای پیرامون کاخ ساختارهای آجری دارد و همچنین پایه ستون‌های هخامنشی باید توسط متخصص سنگ مرمت شود.»

به گفته چیت‌ساز با شروع به کار مرمت کاخ شائور، چرخ نچرخیده حفاظت این کاخ بالاخره می‌چرخد و نجات بخشی این محوطه باستانی نیز به انجام می‌رسد.

چندی پیش و در پی اعلام عرصه و حرایم جدید محوطه باستانی‌ شوش به مراکز عمرانی و شهرداری، کاخ شائور نیز به عرصه تپه‌های باستانی شوش پیوست و به این ترتیب تمامی ساخت و سازهای پیرامون این محوطه باستانی دارای ضوابط قانونی شد.

حسن ظهوری - خبرگزاری میراث فرهنگی

دسته بندی: