تخلف در صدور مجوز باستان‌شناسی در محوطه‌های باستانی رامهرمز

سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان بدون هماهنگی با پژوهشکده باستان‌شناسی مجوز مطالعه و بررسی باستان شناسی در مسیر خط لوله انتقال آب در محوطه‌های باستانی رامهرمز را صادر کرده است. این درحالی است که چنین مجوزی کاملا غیرقانونی بوده و اکنون یگان پاسداران رامهرمز مانع از فعالیت سازمان آب در محوطه‌های یاد شده است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان با ارسال نامه‌ای به فرمانداری شهرستان رامهرمز، یک شرکت خصوصی را جهت مطالعه و بررسی خط لوله انتقال آب این شهرستان معرفی کرده است. این درحالی است که خط لوله انتقال آب درست از روی محوطه‌های باستانی می‌گذرد و معرفی چنین شرکتی تنها با مجوز رسمی پژوهشکده باستان‌شناسی مجاز است.

مجتبی گهستونی افزود: در نامه‌ای که از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان به شماره 8575/129/872 به مهندس "ایلخاص زاده"، فرماندار شهرستان رامهرمز ارسال شده آمده است: «احتراما، با عنایت به اجرای عملیات پروژه آبرسانی سازمان آب و برق در شهرستان رامهرمز، به استحضار می‌رساند شرکت مهندسین مشاور آثار پیمایش به استناد بند 2 مصوبه شماره 57840/ ت 29690 ه مورخ 4/12/1383 هیات محترم وزیران، جهت مطالعه و بررسی خط لوله انتقال آب به حضورتان معرفی می گردند.»

وی بیان کرد: این نامه در تاریخ 17/11/87 به فرمانداری رامهرمز ارسال و رونوشت آن در تاریخ 25/11/87 به اداره میراث فرهنگی رامهرمز فرستاده شد. در ادامه این نامه از فرمانداری رامهرمز خواسته شده است تا طی هماهنگی با ادارات و نهادهای انتظامی شهرستان رامهرمز با شرکت آثار پیمایش که بر عملیات گودبرداری خط لوله آب نظارت دارند، همکاری و مساعدت لازم به عمل آید.

وی تصریح کرد: نکته جالب آنکه در محل امضاء نامه یاد شده نام "صادق محمدی" رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان نوشته شده است، اما گویا نامه به امضای شخص دیگری (تاجبخش، مسئول بخش توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی خوزستان) رسیده است.این نامه در حالی ارسال شده است که پیش از آن هیچ هماهنگی با پژوهشکده باستان‌شناسی نشده بود.

ایشان بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان موظف است که شرکت یاد شده را به پژوهشکده باستان‌شناسی معرفی کند تا این پژوهشکده پس از بررسی سوابق باستان‌شناسی شرکت یاد شده مجوز صادر کند.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در ادامه گفت: طبق قانون میراث فرهنگی؛ حتی کوچکترین عملیات بررسی و شناسایی باید تنها با مجوز رسمی پژوهشکده باستان‌شناسی انجام شود. اما در این نامه؛ سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان به شرکت آثار پیمایش مجوز بررسی و مطالعه باستان‌شناسی داده است. این درحالی است که پژوهشکده باستان‌شناسی از صدور چنین مجوزی کاملا بی اطلاع بوده است.

وی افزود: اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. این شرکت به طور غیر قانونی اقدام به مطالعه مسیر خط لوله کرد و در تاریخ 19/1/88 نامه‌ای به شماره 1332/آ پ / 7 خطاب به مدیر اداره میراث فرهنگی رامهرمز می‌نویسد: «احتراما با توجه به قرارداد فی مابین این شرکت و سازمان آب و برق و نامه ابلاغی میراث فرهنگی خوزستان به آن اداره، بدین وسیله با توجه به مطالعات صورت پذیرفته اجرای جاده دسترسی مربوط به چاه‌های حفاری شده قدیمی سازمان آب و برق و آب و فاضلاب رامهرمز در منطقه جوبجی که در مسیل (محل عبور سیلاب) و یک منطقه تپه ماهوری قراردارد، تحت نظارت نیروی ناظر این مشاور، آقای عالی‌پور بلامانع است.»

نایب رییس انجمن تاریانا اظهار داشت: این در حالی است که شرکت "مهندسین مشاور آثار پیمایش" به عنوان شرکتی که در حوزه باستان شناسی فعالیت می‌کند به خوبی می‌داند که صدور مجوز برای بلامانع بودن هرگونه پژوهش‌، کاوش و عملیات اجرایی در صلاحیت انحصاری پژوهشکده باستان شناسی کشور است و به تنهایی شرکتی مهندسی نمی‌تواند خطاب به رییس اداره شهرستان بلامانع بودن مطالعات تاریخی، فرهنگی را اعلام نماید.

وی گفت: محوطه باستانی جوبجی که وسعتی قریب به 40 هکتار دارد محل کشف مقابر شاهزادگان ایلامی رامهرمز است که در سال 1386 و طی عملیات آب و فاضلاب با مقادی زیادی طلا کشف شد.این نامه در حالی ارسال شد که نماینده شرکت مهندسی آثار پیمایش مسیر خط لوله را بررسی کرده و اجازه عبور می‌داد. اما انجمن‌های میراث فرهنگی رامهرمز با حضور در محوطه سرچشمه که در نامه شرکت مهندسین یادی از آن نشده متوجه آثار باستانی شدند و یگان پاسداران میراث فرهنگی رامهرمز را مطلع کردند. این اطلاع رسانی منجر به توقف پروژه شد.

گهستونی بیان کرد: این درحالی است که نماینده یاد شده اجازه داده بود که خط لوله آب از محوطه‌های باستانی سرچشمه نیز عبور کند.درحال حاضر سازمان میراث فرهنگی خوزستان بدون هماهنگی با پژوهشکده باستان‌شناسی مجوز بررسی و مطالعه داده است و ازسوی دیگر یگان پاسداران میراث فرهنگی رامهرمز جلوی کار سازمان آب را در یکی از محوطه‌های اجازه داده شده گرفته است.

ایشان اظهار کرد: این مجوز شبهات زیادی را به وجود آورده و هنوز معلوم نیست که چرا سازمان میراث فرهنگی خوزستان چنین اقدامی کرده است.طرح‌های بزرگ عمرانی ازجمله سدسازی، اجرای پروژه نفت و گاز، کشاورزی، مخابراتی، جاده سازی، آب و برق و... در استان خوزستان باعث تخریب‌های بی‌شماری شده است.

وی گفت: در سال های اخیر دولت برای انجام هرگونه پروژه عمرانی مصوبه یی مبنی بر استعلام از سازمان میراث فرهنگی صادر کرده است تا با انجام مطالعات باستان شناسی و تعیین حریم در هنگام انجام پروژههای عمرانی، به محوطه های باستانی آسیبی وارد نگردد.

وی افزود: انجام این پروژه‌ها با استعلام از میراث فرهنگی و درنهایت صدور مجوز از پژوهشکده باستان شناسی به مرحله اجرا می‌رسند. ولی گاهی اجرای بدون مجوز این پروژه‌ها باعث می‌شود که محوطه‌یی درمعرض خطر قرار گیرد. ضمن آنکه گاهی مشخص می‌شود رسیدگی به استعلامی در سیستم اداری با وقفه مواجه می‌شود ولی پروژه مورد نظر نیز با پیشرفت خود محوطه‌یی باستانی را به مخاطره می‌اندازد.

دسته بندی: