نقشه‌ عرصه و حریم شوش به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان ابلاغ شد

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان شوش گفت: نقشه‌ی تعیین حریم و عرصه‌ی شوش پس از انجام اصلاحات جزیی، هفته‌ی پیش به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان ابلاغ شد و منتظریم، آن‌ها زودتر بررسی‌های خود را انجام دهند تا از این پس، اقدامات عمرانی و ساخت‌وسازها در شوش براساس این نقشه انجام شوند.

محمدرضا چیت‌ساز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌بیان کرد: طبق برنامه، پس از این‌که کلیات عرصه و حریم تاریخی شهر شوش در اسفندماه سال گذشته تصویب شدند، قرار شد اگر در نقشه، جزییاتی باشند که به اصلاح نیاز داشته باشند، بررسی شوند. اکنون این اصلاحات انجام شده‌اند و پس از آن، به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان ابلاغ شد تا شورای فنی استان نیز آن را بررسی کند.

او با اشاره به این‌که پس از این مرحله و طی حدود دوماه، تصویب نهایی عرصه و حریم صورت می‌گیرد، ادامه داد: البته پیش از این به‌صورت شفاهی با رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان صحبت کرده بودم که او و کارشناسان سازمان کلیات این نقشه را پذیرفته بودند.

وی درباره‌ی هتل‌هایی که قرار بود، در شوش ساخته شوند، تأکید کرد: ما با ساخت دو هتل و حتا بیش‌تر برای شوش موافقیم و بحث، فقط بر سر مکان این دو هتل بود که هتل لاله با کمی جابه‌جایی قابل ساخت است و محل هتل امیرزرگر نیز به‌دلیل این‌که بین دو کاخ هخامنشی است و مدتی پیش کارشناسان سازمان میراث فرهنگی خوزستان گمانه‌زنی‌هایی را انجام دادند و به آثاری برخورد کردند، باید حتما به مکان دیگری منتقل شود.

چیت‌ساز درباره‌ی دیگر برنامه‌های پایگاه شوش، توضیح داد: خوشبختانه برنامه‌ی سامان‌دهی کاخ شائور را در دست داریم که به‌زودی آغاز می‌شود. در کنار این طرح، سامان‌دهی کاخ آپادانا که اعتبار آن از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام شده است، آغاز خواهد شد. در این کاخ با وجود این‌که پیش از این مطالعاتی شده بودند، ابتدا یک برنامه‌ی مطالعاتی دیگر را که بیش‌تر جنبه‌ی کاربردی داشته باشد، انجام می‌دهیم و سپس به سامان‌دهی محوطه و جمع‌آوری سنگ‌هایی که داخل محوطه‌اند، خواهیم پرداخت.

دسته بندی: