مرمت بدون کارشناسی در آثار تاریخی بهبهان

یدالله نقی‌زاده، مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهبهان، از مرمت دو بنای تاریخی قدمگاه امام رضا (ع) و حمام بکان که در نزدیکی یکدیگر قرار دارند، خبر داد. مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهبهان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: مرمت این دو بنای تاریخی که پیش از این در معرض تخریب بودند از 2 هفته پیش آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا خرداد ماه سال آینده پایان یابد.

نقی‌زاده در رابطه با جنس مصالح کاربردی در مرمت قدمگاه گفت: با توجه به جنس سنگ قدمگاه مصالح به کار رفته نیز عمدتا از جنس سنگ و سیمان و ساروج می‌باشد و نمای آن نیز سنگ چهار تراش است. همچنین به گفته وی کف‌سازی اطراف با قلوه سنگ انجام می‌گیرد.

او اظهار کرد: مرمت قدمگاه با محوطه‌سازی جهت احداث پارکینگ و همچنین احداث سرویس بهداشتی جهت رفاه حال بازدیدکندگان آغاز می‌شود. به گفته مدیر میراث فرهنگی بهبهان، بنای تاریخی حمام بکان که قدمگاه یک پیکان به آن فاصله دارد نیز در حال مرمت است. وی افزود: به منظور مرمت این بنا ابتدا پی‌ریزی و سپس ساخت پله انجام می‌شود. کف‌سازی این بنا به گفته نقی‌زاده سنگی است و برای هماهنگی با بنا با سیمان سفید روشن شده است.

در همین حال دولتی مختاران، مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی بهبهان، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در خوزستان در خصوص مرمت قدمگاه امام رضا(ع) اظهار کرد: متاسفانه کار مرمت این قدمگاه تاریخی به صورت کارشناسانه صورت نمی‌گیرد و علی‌رغم راهنمایی و برخوردهای بنده تجدید نظری صورت نگرفته است.

وی افزود: متاسفانه سنگ فرش‌های قدیمی و تاریخی قدمگاه را استخراج و سنگ‌های جدید را جایگزین می‌کنند که از اهمیت و اعتبار تاریخی بنا به شدت می‌کاهد.

گفتنی است قدمت این 2 بنا به زمان امامت امام رضا(ع) بازمی‌گردد و در 300 کیلومتری شمال بهبهان واقع شده‌اند. به گفته مورخین امام رضا(ع) هنگام سفر به طوس از روی پل تاریخی بکان عبور می‌کنند و در قدمگاه که سابق بر این محل مسجدی به نام مسجد جامع ارجان بوده است نماز را برپا می‌داند که از آن پس این بنا به قدمگاه معروف شد.

شهر: 
دسته بندی: