تناقض گویی سازمان میراث فرهنگی خوزستان درباره محدوده باستانی زرگان برای چیست؟

از سال گذشته که قطعی شدن احداث نیروگاه زرگان در اهواز  مطرح گشت تا به امروز دوستداران میراث فرهنگی علی رغم تاکید و اعلام نظر خود مبنی بر احداث این نیروگاه بر روی یک محوطه باستانی ، سر انجام سازمان میراث فرهنگی خوزستان در دی ماه مجوز احداث این نیروگاه را صادر نمود.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا  خوزستان با بیان این مطلب گفت: سازمان میراث فرهنگی خوزستان علی رغم اینکه پیش تر در اظهار نظرهای کتبی خود که بر گرفته از نظریات کارشناسی ، کارشناسان این سازمان بوده است بارها بر باستانی بودن این محوطه از دوره اشکانی تا اسلامی تاکید ورزیده اما متاسفانه در یک چرخش 180 درجه یی به یک باره همراه با تناقض گویی ها اعلام می نماید که این محوطه باستانی نیست.

مجتبی گهستونی افزود: برخورداری انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا  خوزستان از اسناد و مدارک بدست آمده بر تناقض گویی های سازمان صحه می گذارد. ما با اعتقاد بر اینکه پژوهشکده باستان شناسی سازمان عجولانه عمل کرده و تنها با انجام 10 روز کاوش و گمانه زنی چهار نقطه که عمق 2 تا از آنها پنجاه سانتی متر بیشتر نیست نتیجه گرفتند که سازه مکشوفه مربوط به دوره پهلوی و فاقد ارزش تاریخی است و محوطه باستانی محدود به همین سازه فاقد ارزش کشف شده می باشد.

وی بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی در اقدام عجولانه دیگری نیز تصمیم گرفته که مجوز شروع احداث نیروگاه زرگان را صادر نماید. ما به دلیل تنویر افکار عمومی و رفع ابهاماتی که در مورد محوطه باستانی پشت نیروگاه زرگان وجود دارد از ریاست پژوهشکده باستان شناسی سئوالاتی داریم که ایشان باید به طور شفاف به آنها پاسخگو باشد.

وی بیان کرد: خبرگزاری ایسنا خوزستان با انتشار عکسی از وجود آثار تاریخی در گمانه یی موسوم به  ZC خبر داده است در حالیکه مسئولان سازمان میراث فرهنگی و هیات کاوش مکررا در کلیه مصاحبه ها و خبررسانی های خود تنها از وجود یک سازه خبر داده اند ، لیکن با عکس منتشره مشخص گردید که علاوه بر سازه مکشوفه در گمانه  ZA که در گزارش نهایی ارائه شده به سازمان بر روی نقشه مشخص گردیده سازه دیگری وجود دارد که آقای فاضلی نشلی یک بار گمانه ZA را  مربوط به دوره پهلوی و بار دیگردیگر  آن را فاقد ارزش تاریخی اعلام نموده است. با این حال مشخص می گردد که سازه دومی نیز وجود دارد.

گهستونی اظهار داشت: حال این سوال پیش می آید که چرا سازه دوم ( گمانه ZC ) از دید افکار عمومی پنهان نگهداشته شده است. چرا سازه دوم در گزارش نهایی ارائه شده به سازمان مشخص و اعلام نگردیده و به واقع این سازه دوم در کجای محوطه قرار دارد و به چه سرنوشتی دچار گردیده است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه در گزارش ارائه شده به سازمان گمانه دیگری به عنوان  ZC مشخص شده چگونه دو گمانه ، یکی دارای آثار تاریخی و دیگری فاقد آثار تاریخی است.آیا سازمان میراث فرهنگی با برداشتن تابلوی یک گمانه دارای اثر تاریخی و گذاشتن آن بر روی یک گمانه فاقد آثار تاریخی قصد پنهان کردن یک سازه مهم تاریخی را دارد.

وی تاکید کرد: سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به استعلام جناب آقای فاضلی، معاونت طرح و توسعه شرکت صنایع برق و انرژی صبا ، طی نامه شماره 207 /7295 -129 مورخ 12-8-86 با اعلام اینکه تمامی محوطه باستانی می باشد اجرای هرگونه طرح و ساخت و ساز را در محوطه مذکور را ممنوع و غیر مجاز اعلام می نماید. پس از اعلام نظر سازمان میراث فرهنگی ظاهرا ابر و باد و مه و خورشید و فلک متحد گردیده تا هر طور شده مجوز ساخت نیروگاه اخذ گردد. به همین دلیل مشاهده شد که پس از مدتی هیاتی به سرپرستی خانم تراکمی با استقرار در منطقه بررسی دقیق تر محوطه را آغاز نمود که خانم تراکمی در پایان بررسی های خود ، وجود چند محوطه عظیم باستانی در محدوده ساخت نیروگاه دوم زرگان محرز و مسلم دانست که آقای دکتر فاضلی نشلی طی نامه شماره 993- 208- 872 مورخ 2-4-1387 با استناد به گزارش باستان شناختی بررسی محدوده نیروگاه زرگان، چهار محوطه 1001- 1002- 1005- 1008 که دارای آثار تاریخی می باشند را تاریخی اعلام می کند و عملیات گود برداری و ساخت و ساز در سایر نقاط محدوده نیروگاه را با نظارت کارشناس باستان شناسی بلا مانع اعلام می نماید.

گهستونی افزود: ظاهرا نتیجه کار به مذاق بعضی ها در سازمان میراث فرهنگی خوش نیامده و دوباره ابر و باد و مه و خورشید و فلک متحد شده و به کمک مجریان طرح احداث نیروگاه دوم زرگان آمده و پس از آنکه به یکباره و ناگهانی و به طرز عجیبی کلیه آجرها و سفال های اشکانی تا سلجوقی موجود در نیروگاه محو می شود که بعدها کاشف به عمل آمد عده یی با اجیر نمودن چند کارگر و دادن 15 هزار تومان به هر کدام کلیه آجرها و سفال های محوطه را جمع آوری و به دره کم عمقی در نزدیکی محل احداث نیروگاه برده و پنهان نموده اند. به راستی چرا سازمان میراث فرهنگی خوزستان هنگامی که عده یی به صورت سرخود و بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی اقدام به جمع آوری آجرها و سفال های تاریخی پراکنده شده بر روی محوطه کردند هیچ اقدام حقوقی انجام نداده است.  

وی بیان داشت: چگونه است که سازمان میراث فرهنگی بار اول طی نامه دوازدهم آبان ماه سال 1386 تمامی محوطه نیروگاه زرگان را باستانی اعلام کرده و سپس با گذشت 14 ماه این محوطه را به یک سازه با ارزش دوره پهلوی محدود می نماید. با این سردر گمی به وجود آمده به نظر می رسد که پژوهشکده به صلاحیت هیات باستان شناسی خود نیز شک دارد. به واقع اگر کارشناسان هیات باستان شناسی فاقد تخصص و تبحر لازم در زمینه باستان شناسی هستند که وای به حال ملتی که هویت ، تاریخ و تمدن خود را به دست افرادی فاقد صلاحیت  داده  و اگر این کارشناسان دارای تخصص و تبحر لازم می باشند کوچک نمودن محوطه عظیم باستانی و محدود  نمودن آن به دو نقطه کوچک چه معنایی دارد.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان بیان داشت: با توجه به اخبار منتشر شده در خبرگزاری ها و مطبوعات مبنی بر وجود تنها 4 هکتار محوطه باستانی آیا این چهار هکتارکل منطقه زرگان را در بر می گیرد یا صرفا محدود به 45 هکتار محوطه یی است که قرار است نیروگاه بر روی آن ساخته شود.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در پایان خطاب به ریاست پژوهشکده باستان شناسی که آیا در سازمان میراث فرهنگی جزیره یی تصمیم گرفته می شود یادآورشد: موضوع محوطه باستانی نیروگاه زرگان همانند محوطه باستانی هرمز اردشیر در محدوده اهواز فعلی  نشان از این واقعیت تلخ دارد که برای حفاظت از تاریخ ، تمدن و فرهنگ با شکوه ایران زمین نباید به کسانی امید بست که پشت درهای بسته تاریخ یک ملت را به مصالحه می نشینند. از آنجایی که آثار و محوطه های باستانی زنجیره یی به یکدیگر متصل هستند انجام کاوش های اصولی باستان شناسی و نجات محوطه باستانی زرگان بخشی از مجهولات را پاسخ می دهد.

کارشناسان برای تشخیص قدمت سازه‌های یافت شده در محوطه زرگان همکاری کنند
اما انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان برای تشخیص قدمت سازه های یافت شده فراخوانی ارائه داده است مبنی بر اینکه در محوطه پشت نیروگاه زرگان و در داخل منطقه احداث نیروگاه دوم زرگان سازه‌ای تاریخی کشف گردیده که درباره چیستی و قدمت آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد.
انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان از کلیه باستان‌شناسان و متخصصان دعوت به عمل می‌آید که با پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها که سازه مربوط به چه دورانی است؟ و سازه مکشوفه چیست؟

ضمن روشن نمودن بخشی از تاریخ باشکوه ایران بزرگ جایزه نفیسی دریافت کنند. که باید درباره مشخصات سازه گفت: سازه یافت شده مستطیلی شکل، با جهت شمالی ـ جنوبی و به طول تقریبی 2 متر و عرض 50 سانتی‌متر و عمق 70 سانتی‌متر می‌باشد. این سازه دارای فونداسیون (پی) سنگی و آجر چینی روی آن می‌باشد. ابعاد آجرها ما بین 20*20 و 25*25 متغیر بوده و به طور نامنظم و مخلوط کنار هم چیده شده‌اند. ملات مابین آجرها ترکیبی از گچ و خاکستر بوده که در صورت لمس کردن سریعا تبدیل به پودر می‌شود. همچنین یک تنبوشه از سمت شمال سازه وارد آن می‌شود.

سوژه: 
دسته بندی: