آیا در سازمان میراث فرهنگی خوزستان جزیره ایی تصمیم گرفته می شود؟

سر انجام مجوز ساخت نیروگاه دوم زرگان ، علی رغم اعتراضات مکرر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان صادر شد تا شاید با نابودی یکی از سایت های تاریخی اندکی از رنج های مردم خوزستان با تامین برق کاسته شود. سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا  خوزستان با بیان این مطلب گفت: انجمن تاریانا با اعتقاد بر اینکه پژوهشکده باستان شناسی سازمان عجولانه عمل کرده و تنها با انجام 10 روز کاوش و گمانه زنی چهار نقطه که عمق 2 تا از آنها پنجاه سانتی متر بیشتر نیست نتیجه گرفتند که سازه مکشوفه مربوط به دوره پهلوی و فاقد ارزش تاریخی است و محوطه باستانی محدود به همین سازه فاقد ارزش کشف شده می باشد.

مجتبی گهستونی افزود: سازمان میراث فرهنگی در اقدام عجولانه دیگری نیز تصمیم گرفته که مجوز شروع احداث نیروگاه زرگان را صادر نماید. ما به دلیل تنویر افکار عمومی و رفع ابهاماتی که در مورد محوطه باستانی پشت نیروگاه زرگان وجود دارد از ریاست پژوهشکده باستان شناسی سئوالاتی داریم که ایشان باید به طور شفاف به آنها پاسخگو باشد.

وی بیان کرد: خبرگزاری ایسنا خوزستان با انتشار عکسی از وجود آثار تاریخی در گمانه یی موسوم به zc   خبر داده است در حالیکه مسئولان سازمان میراث فرهنگی و هیات کاوش مکررا در کلیه مصاحبه ها و خبررسانی های خود تنها از وجود یک سازه خبر داده اند ، لیکن با عکس منتشره مشخص گردید که علاوه بر سازه مکشوفه در گمانه za  که در گزارش نهایی ارائه شده به سازمان بر روی نقشه مشخص گردیده سازه دیگری وجود دارد که آقای فاضلی نشلی یک بار گمانه za را  مربوط به دوره پهلوی و بار دیگردیگر  آن را فاقد ارزش تاریخی اعلام نموده است. با این حال مشخص می گردد که سازه دومی نیز وجود دارد.

گهستونی اظهار داشت: حال این سوال پیش می آید که چرا سازه دوم ( گمانه zc ) از دید افکار عمومی پنهان نگهداشته شده است. چرا سازه دوم در گزارش نهایی ارائه شده به سازمان مشخص و اعلام نگردیده و به واقع این سازه دوم در کجای محوطه قرار دارد و به چه سرنوشتی دچار گردیده است. سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه در گزارش ارائه شده به سازمان گمانه دیگری به عنوان zc  مشخص شده چگونه دو گمانه ، یکی دارای آثار تاریخی و دیگری فاقد آثار تاریخی است.

گهستونی بیان داشت: با توجه به اخبار منتشره در خبرگزاری ها و مطبوعات مبنی بر وجود تنها 4 هکتار محوطه باستانی آیا این چهار هکتارکل منطقه زرگان را در بر می گیرد یا صرفا محدود به 45 هکتار محوطه یی است که قرار است نیروگاه بر روی آن ساخته شود.

گهستونی افزود: ظاهرا نتیجه کار به مذاق بعضی ها در سازمان میراث فرهنگی خوش نیامده و دوباره ابر و باد و مه و خورشید و فلک متحد شده و به کمک مجریان طرح احداث نیروگاه دوم زرگان آمده و پس از آنکه به یکباره و ناگهانی و به طرز عجیبی کلیه آجرها و سفال های اشکانی تا سلجوقی موجود در نیروگاه محو می شود که بعدها کاشف به عمل آمد عده یی با اجیر نمودن چند کارگر و دادن 15 هزار تومان به هر کدام کلیه آجرها و سفال های محوطه را جمع آوری و به دره کم عمقی در نزدیکی محل احداث نیروگاه برده و پنهان نموده اند.

وی بیان داشت: چگونه است که سازمان میراث فرهنگی بار اول طی نامه دوازدهم آبان ماه سال 1386 تمامی محوطه نیروگاه زرگان را باستانی اعلام کرده و سپس با گذشت 14 ماه این محوطه را به یک سازه محدود می نماید. با این سردر گمی به وجود آمده به نظر می رسد که پژوهشکده به صلاحیت هیات باستان شناسی خود نیز شک دارد. به واقع اگر کارشناسان هیات باستان شناسی فاقد تخصص و تبحر لازم در زمینه باستان شناسی هستند که وای به حال ملتی که هویت ، تاریخ و تمدن خود را به دست افرادی فاقد صلاحیت  داده  و اگر این کارشناسان دارای تخصص و تبحر لازم می باشند کوچک نمودن محوطه عظیم باستانی و محدود  نمودن آن به دو نقطه کوچک چه معنایی دارد.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در پایان خطاب به ریاست پژوهشکده باستان شناسی که آیا در سازمان میراث فرهنگی جزیره یی تصمیم گرفته می شود یادآور شد: از آنجایی که آثار و محوطه های باستانی زنجیره یی به یکدیگر متصل هستند انجام کاوش های اصولی باستان شناسی و نجات محوطه باستانی زرگان بخشی از مجهولات را پاسخ می دهد.

سوژه: 
دسته بندی: