کارشناسان برای تشخیص قدمت سازه‌های یافت شده در محوطه زرگان همکاری کنند

در محوطه پشت نیروگاه زرگان و در داخل منطقه احداث نیروگاه دوم زرگان سازه‌ای تاریخی کشف گردیده که درباره چیستی و قدمت آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد.

رییس هیات مدیره انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در گفت و گو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: از کلیه باستان‌شناسان و متخصصان دعوت به عمل می‌آید که با پاسخ‌گویی به این پرسش‌ها که

1. سازه مربوط به چه دورانی است؟
2. سازه مکشوفه چیست؟

ضمن روشن نمودن بخشی از تاریخ باشکوه ایران بزرگ جایزه نفیسی دریافت کنند. وی درباره مشخصات سازه توضیح داد: سازه یافت شده مستطیلی شکل، با جهت شمالی ـ جنوبی و به طول تقریبی 2 متر و عرض 50 سانتی‌متر و عمق 70 سانتی‌متر می‌باشد.

محمدپور افزود: سازه دارای فونداسیون (پی) سنگی و آجر چینی روی آن می‌باشد. ابعاد آجرها ما بین 20*20 و 25*25 متغیر بوده و به طور نامنظم و مخلوط کنار هم چیده شده‌اند. به گفته رییس هیات مدیره انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان، ملات مابین آجرها ترکیبی از گچ و خاکستر بوده که در صورت لمس کردن سریعا تبدیل به پودر می‌شود. همچنین یک تنبوشه از سمت شمال سازه وارد آن می‌شود. او گفت: کارشناسان محترم می‌توانند برای مشاهده و بررسی این سازه به منطقه پشت نیروگاه زرگان مراجعه کنند.

سوژه: