با توجه به فرصت باقی مانده برای طرح پرونده شوش در شورای ثبت جهانی یونسکو؛ تکمیل حصار محوطه شوش در اولویت قرار بگیرد

خبرگزاری میراث‌فرهنگی‌ ـ یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان برای ساماندهی پرونده جهانی شوش در نظر گرفته شده‌است؛ کارشناسان و فعالان میراث‌فرهنگی خوزستان معقتدند حصار برای محوطه باستانی شوش برای جلوگیری از تعرض‌های جدید ضروری است.
با توجه به اینکه محوطه 400 هکتاری شوش، مجموعه‌ای به هم پیوسته و یکپارچه است و نمی‌توان آن را از یکدیگر مجزا کرد، متولیان میراث‌فرهنگی می‌توانند با استفاده از بودجه یک‌میلیارد و هشتصد میلیون‌ تومانی به بررسی دوباره پرونده شوش بپردازند و نسبت به تکمیل یکپارچه حصار محوطه اقدام کنند.

«مجتبی گهستونی»سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در این باره می‌گوید: «هر سال در روزهای تاسوعا و عاشورا 10‌ها هزار نفر با پای پیاده و یا با خودروهای سبک و سنگین در سرتاسر محوطه تردد می‌کنند که این موضوع تعرض آشکار به یک محوطه مهم تاریخی است.» این درحالی است که به‌گفته گهستونی، شهرداری شوش اصرار فراوان دارد که طول بیش از یک کیلومتر و عرض 30 متر در بخش شمالی محوطه پارک احداث کند که در صورت انجام هم به عرصه محوطه تعرض شده و هم چالشی دیگر برای ثبت جهانی شوش به همراه می آورد.

او معتقد است: «در بخش جنوبی محوطه به دلیل کوتاهی‌هایی که از گذشته صورت گرفته حدود 5 انبار و یک ترمینال احداث شده که اداره کل میراث فرهنگی خوزستان آن بناها را تملک کرده است. در بخش غربی محوطه نیز بیش از 70 بنا فقط به تپه آکروپل تعرض کرده اند که برای آزاد سازی آنها سازمان میراث فرهنگی باید مالکیت ساکنین را احراز کند و بعد به مالکیت آنها اقدام کند.» دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان یادآور شد: «بی شک برای اینکه سازمان میراث فرهنگی بتواند با خیال آسوده موضوع  ثبت جهانی شوش را دنبال کند و فعالیت های پژوهشی، حفاظتی و مرمتی را انجام دهد بهتر است برای جلوگیری از هر گونه بهانه و مانع تراشی تکمیل حصار محوطه شوش را در دستور کار قرار بدهد.»

به‌ همین منظور لازم است درکنار ایجاد زیر ساخت های لازم به برای پایان دادن به تعرض‌ها و همچنین آماده کردن پرونده ثبت جهانی شوش در کنار حذف و اصلاح مداخلات و خوانا سازی، دست یافتن به یک سیمای همگون و یکدست، اختصاص اعتبار برای حصار حفاظتی شوش ضروری است. وی گفت: «دیواری که در جنوب محوطه نصب شد به دلیل نامناسب بودن بخش هایی از آن به سرقت رفت. بنابراین لازم است از حصاری مستحکم همانند بخش غربی استفاده شود. درحال‌حاضر  موضوع ثبت جهانی شوش از اهمیت بالایی برخوردار است که خوزستان امسال این فرصت را از دست داد. با مدیریتی متمرکز و بکارگیری افراد توانمند در این حوزه می‌تواند شاهد اقدامات مثبتی بود.» 

دسته بندی: