عوامل مخرب توجه خاصی به تپه‌های باستانی خوزستانی دارند!

استان خوزستان در دوره‌های مختلف تاریخی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است و آثار ارزشمندی از این دوره‌ها را در خود جای داده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از خوزستان در شهرهای مختلف استان خوزستان آثار برجسته‌ای وجود دارد که هر یک در نوع خود نمونه‌های جالب و ویژه‌ای هستند. آبشارهای شوشتر، کاخ آپادانا و دیگر آثار همگی گواه بر تاریخ کهن این سرزمین است. این آثار فقط مقدار کمی از یادگارهای ادوار گذشته است که بر جای مانده‌اند و آثار فراوانی وجود دارند که در زیر انبوهی از خاک به جا مانده‌اند و شناسایی نشده‌اند.

در این میان تپه‌های باستانی که در شهرهای مختلف استان وجود دارند آثار باارزشی هستند. تپه‌هایی مثل تپه گچ سنگی، تپه چغا، تپه‌های زبرجد، تپه حاج عیسی و ... در ایذه و شهرهای دیگر استان تاکنون ناشناس مانده‌اند و هنوز در زیر خاک هستند و متاسفانه بعضی از این تپه‌ها از طرف افرادی که به حفار‌های غیرمجاز دست می‌زنند در معرض تهدید قرار دارند.

تپه گچ سنگی در شهر گتوند از جمله تپه‌های قدیمی استان است که به گفته هادی سرابی، از اعضای انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی شوشتر، حتی آثاری پیش از تاریخ هم طی شناسایی‌های محدودی که در آن انجام شده مشاهده شده است. البته بیشتر آثار به دست آمده از این تپه مربوط به دوره‌ ایلامی است ولی در عین حال آثاری از دوره‌های هخامنشی، اشکانی و ساسانی هم در آن یافت می‌شود.

از دیگر تپه‌های باستانی تپه چغا که در شوشتر است. این تپه نیز متعلق به دوره ایلامی است که متاسفانه با توجه به این که روی این تپه چمن کاری صورت گرفته با آبیاری‌هایی که در آن صورت می‌گیرد خطر تخریب وجود دارد. همچنین نهری از فاصله پنج متری این تپه عبور می‌کند که باز نوعی تهدید به شمار می‌آید.

تاکنون اقدام قابل توجه‌ای برای این تپه‌ها و سایر تپه‌هایی که چنین وضعیتی دارند، صورت نگرفته است. این تپه‌ها از طرف حفاران غیرمجاز که به صورت ناشایسته‌ای به حفاری می‌پردازند به شدت در معرض خطر هستند. بنابراین لازم است تا به تپه‌های باستانی خوزستان توجه بیشتری شود.
دسته بندی: