سفرنامه

مجتبی گهستونی: من دعوت شدم تا به یک سفر بروم. آرش نورآقایی که معرف بسیاری هست. او راهنمای تور است و مدرس گردشگری. کسی که برای توسعه گردشگری ایران زحمات فراوان کشیده است. او از مبتکران و برگزار کنندگان اصلی بسیاری رویدادهای گردشگری است که تقریبا همه آنها به همت خود او و بسیاری از دوستانش به نحو مطلوبی برگزار می شود.
وحید نظری دیگر راهنمای تور است که با شیرین کاری هایش نگذاشت که بد بگذرد. اما آرش صادق زاده راهنمای تور و یکی از فعالان عرصه کامپیوتر و اینترنت دیگر پدیده این سفر بود که گاهی رگ آبادانی اش می گرفت و غیرتی می شد. در کنار هر سه آنها تجربه قشنگی بود.

مسجد جامع خرمشهر

یکی از حاشیه های ششمین جشن راهنمایان گردشگری ایران حضور «اکس دِ مدیچی» نقاش استرالیایی بود. دو روز مانده به پایان بهمن ماه راهی ارومیه می شویم.

از آنجایی که گروه راهنمایان گردشگری خوزستان یک روز پیش از شروع رسمی جشن راهنمایان به ارومیه ورود پیدا کرد، شب هنگام فرصتی فراهم شد تا به همراه خانم سوسن جهرمی رییس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خوزستان به دیدار گروهی ازبرگزار کنندگان جشن از جمله آرش نور آقایی، نفیسه آذرسینا و... که با حضور ذوالفقاری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی پیگیر کارها بودند در هتل جهانگردی ارومیه برویم.

مجتبی گهستونی: از خوزستان راهی تهران و برج میلاد شدیم تا نخستین اجرای "عروسی رستم" را در دومین جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو قبادیانی تقدیم کنیم.
انتشار خبر اجرایی دیگر از زوج نقال شاهنامه خوان باعث شوق و ذوق فراوان حاضرین شد.

برگزار کنندگان این جشنواره با دعوت از سخنگو و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان درخواست کردند تا به همراه زوج نقال شاهنامه خوان در دومین جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو قبادیانی حضور به هم برسانیم.

سفر در خوزستان، آبان 91 - 01

مجتبی گهستونی: طی یک هفته سفر در خوزستان به همراه تنی چند از دوستان باعث شد که با زوایای پیدا و پنهان دیگری از خوزستان آشنا شوم. در این نوشتار یادداشت خود را از سفر چند روزه به شهرهای جنوب غربی و جنوب خوزستان تقدیم حضورتان می کنم.

سفر سه خبرنگار، عکاس و تصویربردار به خوزستان از سوی یکی از روزنامه های سراسری باعث شد تا از سوی یکی از رسانه های درون استانی به عنوان راهنما و همراه آنان طی مسیر کنم.

مجتبی گهستونی، خوزنیوز: در مدارس این روستا امکانات سرمایشی وجود ندارد و تنها در دفتر مدیر مدرسه کولر روشن می شود. سرما هم که فرا می رسد امکانات گرمایشی کفاف نمی دهد و به دانش آموزان هم توصیه می کنند که لباس گرم بپوشید.

بار سفر می بندیم و راهی گلگیر در شهرستان مسجدسلیمان می شویم. معروفیت روستا، همجواری با کارخانه سیمان کارون، مجاورت در پناه کوه آسماری، برخورداری از چشمه های آب درمانی گوگرد، قدمت تاریخی، داشتن حیات وحش، انگیزه برای ہبه گلگیر بود.

به گزارش خوزنیوز، گلگیر در 45 کیلومتری مسجدسلیمان واقع است و از پل سی میلی تا شهرستان هفتگل 15 کیلومتر و تا شهرستان رامهرمز حدود 40 کیلومتر و به عبارتی دیگر گلگیر از طرف جنوب شرق به شهرستان های هفتگل و رامهرمز و از طرف شمال شرق به شهرستان ایذه و از سوی غرب به شهرستان مسجد سلیمان و از جانب غرب و جنوب غرب به منطقه نفت سفید و شهرستان شوشتر منتهی می شود.

خوشحال از اینکه می توانیم در یک روز تعطیل بدن به چشمه های آب درمانی گلگیر بزنم تا خستگی یک هفته کاری از تن بیرون برود مرا به گلگیر می کشاند.

مجتبی گهستونی: مقصد همدان است. اما هدف دیدن جاذبه های گردشگری و تاریخی در طول مسیر از مبدا تا مقصد است. خیالم راحت است.چرا؟ چون در این سفر وقتی آرش نورآقایی و محمد یزدانی ( البته افراد دیگری هم حضور داشتند) همراهت باشند مطمئن خواهی بود که از دیدن هر جاذبه ای به راحتی عبور نمی کنند و دیدن دوباره هر اثر هم برایشان جذاب است و هم درباره آن بحث و بررسی می کنند.

مجتبی گهستونی: مدتها بود که قصد بازدید از بافت قدیم تهران را در دستور کار خود داشتم. در سفر اواخر اردیبهشت سال ۹۱ خود به تهران، بازدید از بخش هایی از بافت قدیم به همراه علی رضا عالم نژاد و مینا کامران صورت گرفت.در سفر به تهران ابتدا با مینا کامران از دوستان دوچرخه سوار که فروردین ۱۳۹۱ به همراه همسر خود احسان معتدی به خوزستان آمده بودند راهی بافت قدیم تهران شدیم تا از بناها و گذرهای باقی مانده بازدید کنیم. در ادامه راه عالم نژاد که سالهاست وقت خود را برای تهران گردی و تهران شناسی گذاشته است همراهمان شد.نخستین بار نام عالم نژاد را به خاطر همه کوشش هایش درباره تهران از مرجان حاجی رحیم شنیده بودم.

مجتبی گهستونی: در سال ۱۳۹۱ همچون فروردین سال گذشته تجربه جدیدی را داشتم که خیلی زود به پایان رسید. از آنجایی که من حاضرم برای علائق خود هر تجربه ای را با اندکی احتیاط انجام دهم اینبار نیز بسیار خوشحال و مسرور هستم که در چنین موقعیتی قرار گرفتم.

اینبار به قصد بازدید از بناهای تاریخی و مشاهده جاذبه های گردشگری و فرهنگی و به منظور راهنمایی سه گردشگر دوچرخه سوار راهی سفر شدم تا گردش با دوچرخه راهم تجربه کرده باشم.

در تور دوچرخه سواری من با مینا، کامران، و احسان معتدی و مهدی منادی که تصمیم داشتند بخشی از خوزستان را با دوچرخه سفر کنند در بخش هایی از سفر همراه شدم. با دادن مشاوره هایی به دوستان در نهایت مقرر شد که این سفر از منزل ما در اهواز آغاز و به سوسنگرد ختم شود تا شب را در مضیف روستای بردیه به استراحت بپردازیم. در ادامه این سه نفر از بستان راهی شوش و شوشتر شدند که در نهایت در شوشتر به آنها پیوستم و با اقامت در این شهر تاریخی و بازدید از بناهای مهم شهر ادامه مسیر دادیم.

[ تصاویر بیشتر ]

مجتبی گهستونی: قدم به ام الدِبِس که می گذاری با عبور از تپه های سراسر رملی آنجا، درونت خنک می شود از رطوبت نهفته در زیر آن. خلاصه همه زیبایی ها در نسیم پر از سایه سار درختان جنگلی با غلت خوردن در تل های شنی از صافی ذهنت عبور می کند.

گویی اینجا تکه ای از ایران فراموش شده است که بعد از آن همه تاثیر در جنگ بی امان سربازان ایرانی در نبردی ماندگار به نام دفاع مقدس با دشمن متجاوز، چشم انتظار توجه بی کران مسئولان امر است.

از میدان سه راه خرمشهر پس از ترک اهواز به سمت جنوب غربی در مسیر شهرهای حمیدیه، سوسنگرد، و بستان قرار می گیری. در سوسنگرد مسیر دوتا می شود. جاده ای که تو را در مسیر شهرهای هویزه و رفیع قرار می دهد و جاده دیگری که تو را به سمت بستان، دهلاویه، چزابه و فکه هدایت می کند.

مجتبی گهستونی: بهبهان شهری در کنار ارگان؛ شهر ایلامی پر آب و تنگ حقیقت های ناشناخته ای دارد که در اسفند ماه با آرش نورآقایی و دوستانی دیگر به سراغش رفتیم تا خوب دبده شود. بهبهان این شهر هزاره های گمشده از اعماق تاریخ دل می رباید به واسطه همه دارایی هایش. تاریخ این حوالی است و ما در دیاری دیگر به سراغش می رویم.

بهبهان شهری است که تاریخ آن در سال 1361 خورشیدی دگرگون شد. در این سال بود که بولدوزرهای هنگام خاک برداری در محلی به نام ارجان به دخمه ای برخورد کردند که بعدها معلوم شد آرامگاهی به جای مانده از دوره ایلام است.

کشف آرامگاه مورد نظر و اشیاء بسیار نفیس و گرانبهایی که از داخل آن به دست آمد بزرگترین و مهمترین کشفیات باستان شناسی در زمان خود بسیار مهم بود.

این شهر از جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی برخوردار است که شما را به دیدار آنها دعوت می کنم.

آرش نورآقایی در وبلاگ خود www.nooraghayee.com گزارشی تصویری به نام "بهبهان شهری که تازه کشف کردم " منتشر کرده است که به نقل از سایت ایشان آن را تقدیم می کنم.

به نظرم بهبهان یک افق تازه است برای فعالیت در عرصه ی گردشگری. سعی می کنم در آینده بیشتر بر رویش متمرکز شوم.

صفحه‌ها