گفتگو

محبوبه میان آبی: از سال ۱۹۸۰، سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد سالانه روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز جهانی گردشگری جشن می‌گیرد. این سازمان دراقدامی مسئولانه روز گردشگری سال 2016 را بنام " گردشگری برای همه " نام گذاری کرد و از تمام کشورهای عضو خواست نسبت به گسترش اقدامات مربوط به ایجاد دسترسی همگان بخصوص معلولان, سالمندان و حتی افراد بیمار به امکانات گردشگری درکشورهایشان تلاش کنند. حال این سئوال مطرح است در کشور ما و خصوصا استان خوزستان چه اقداماتی برای جذب گردشگر انجام شده است؟ آیا امکانات و زیرساخت های کافی برای افراد عادی وجود دارد؟

از سال ۱۹۸۰ میلادی، سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد سالانه روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز جهانی گردشگری جشن می‌گیرد. این سازمان دراقدامی مسئولانه روز گردشگری سال 2016 را بنام " گردشگری برای همه " نام گذاری کرد و از تمام کشورهای عضو خواست نسبت به گسترش اقدامات مربوط به ایجاد دسترسی همگان بخصوص معلولان, سالمندان و حتی افراد بیمار به امکانات گردشگری درکشورهایشان تلاش کنند. حال این سئوال مطرح است در کشور ما و خصوصا استان خوزستان چه اقداماتی برای جذب گردشگر انجام شده است؟ آیا امکانات و زیرساخت های کافی برای افراد عادی وجود دارد؟

مجتبی گهستونی: "احمد محمود" در "زمین سوخته" خوزستان غریب بود و این نهایت نامهربانی مردم یک دیار با برجسته ترین نویسنده دیارشان است. غریبگی احمد محمود بیش از پیش زمانی برایم مشخص شد که راهی محله دوران کودکی اش شدم. همسایه ها کم و بیش می شناختند و عده ای هم حتی اسمش را نشنیده بودند. با این حال احمد محمود هنوز برای اهالی ادبیات نامی شناخته شده است به گونه ای که او را بر فراز قله های ادبیات داستانی ایران و جنوب قلمداد می کنند. 

مجتبی گهستونی: ماشاالله روغنیان از جمله هنرمندانی است که غبطه می خورم که چرا خیلی زود با ایشان گفت وگو نکردم. سالهاست می شناسمش اما هر بار حسی به من می گفت باید در وقت مناسبی به دیدن او بروم. روزی که با همکاری و همراهی خانم "منصوره رضوی" کارشناس مردمشناسی به دیدن ایشان رفتم حس خوبی را به ما منتقل کرد. صمیمانه و بی ادعا حرف می زد. هنرمند فروتنی که علی رغم همه بی نیازی اش مثل هر هنرمند دیگری نیاز به توجه دارد.

ماشاالله روغنیان انسان خود ساخته است که حس کنجکاوی اش باعث شده هنرهای مختلفی را تجربه کند. او حدود پنج سال است که به عنوان کارمند از شرکت نفت بازنشسته شده و از کودکی به کار خطاطی و نقاشی مشغول بوده است و سالها بعد به نقشه کشی ساختمان روی می آورد.

با این هنرمند گفت وگویی انجام داده ام که تقدیم شما خوانندگان می کنم.

دکتر عباس امام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ اظهار داشت: طبیعی است این اقدام مایه خوشحالی هر خوزستانی و افتخار هر ایرانی است به ویژه آن که اکنون خوزستان تنها استانی است در این کشور که تاکنون سه اثر آن به درجه عالی "ثبت جهانی" رسیده‌اند؛ بعد از چغازنبیل شوش و سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر.

مجتبی گهستونی: خودش می گوید 28 شهریور ۱۳۵۳ بود که با پا یا سر، نمی‌دانم با کدام‌یک، به این دنیا اضافه شدم. در محل کار پدرم مجسمه‌ای از آرش کمانگیر بود که او دوستش داشت، همین دلیلی شد برای اسم من. حرفه آرش نورآقایی نوشتن و سفر کردن است و آن را‌ضی‌اش می کند. راهنمای تورهای فرهنگی و طبیعت‌گردی در تورهای ورودی و خروجی، عضو هیات موسس و عضو هیات مدیره “انجمن صنفی کارگری راهنمایان گردشگری استان تهران، رییس هیات مدیره “کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری”، مدرس راهنمایان گردشگری در موسسات گردشگری استان‎های تهران و خوزستان، ارائه گزارش‌ها، نوشتارها و سخنرانی های متعدد در رابطه با گردشگری، میراث فرهنگی، میراث معنوی، شناخت اسطوره‌ها و فرهنگ ایران و سایر کشورها، همکاری با شرکت های گردشگری در برگزاری تورهای داخلی، ورودی و خروجی، روزنامه‌نگار آزاد در حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و میراث معنوی، همکاری در برگزاری سمینارهای مختلف در کشور، ایده پردازی، مشارکت و برگزاری هشت دوره پیاپی جشن راهنمایان گردشگری در تهران و شهرستان‎ها، همکاری در برگزاری کارگاه‌های آموزشی در قالب تورها و جلسات تئوری برای مسیرهای داخل و خارج کشور، همکاری در اصلاح و کارشناسی ۱۰۰۰ مسیر گردشگری کشور، همکاری در اصلاح و کارشناسی تورهای با علائق ویژه، مشاوره، همکاری و شرکت در چندین فیلم مستند، ایده‌پردازی و همکاری برای ایجاد “باغ ایرانی حقوق بشر” و... جزیی از فعالیت وی محسوب می شود.

انتشار کتب های اندیشه در اندیشه (متون ادبی)، مشاهده و اندیشه (داستان کوتاه و متون ادبی)، آموختن را نیاموخته‌ایم (متون کوتاه ادبی)، لبنان (کتاب جیبی شناخت کشور لبنان)، شناخت عدد طلایی (در رابطه با عدد فی)، راهنمای کاربردی زندگی در تهران (با همکاری دیگران)، عدد نماد اسطوره (پژوهش)، میراث معنوی (به عنوان همکار)، میراث جهانی (با همکاری دیگران) و راهنمای گردشگری استان خوزستان (با همکاری دیگران که هنوز منجر به چاپ نشده) از جمله تالیفات او به شمار می آید.

خبرگزاری میزان: زمانی که یک اثر تاریخی ثبت جهانی می شود، برای نگهداری و مراقبت از آن اثر باید محدودیت هایی را اعمال کرد. مواردی که گاه خواسته و ناخواسته خود موجب بروز دغدغه های دیگری می شود. فراهم نبودن زیرساخت ها یکی از مواردی است که موجب می شود نتوان از منافع مادی و معنوی ثبت یک اثر بهره کافی را برد. این ها بخشی از گلایه های مجتبی گهستانی، سخنگو و دبیر انجمن دوستداران میراث فرنگی خوزستان است؛ صحبت هایی که وی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی میزان عنوان می کند و در آنها به ثبت جهانی شهر باستانی شوش که این روزها در انتظار ارزیابان یونسکو است می پردازد.

به گفته‌ی مسئول ابتدایی بررسی محوطه‌های تاریخی طرح غدیر، مجریان شرکت تهران- بستون در محیط GISخط لوله را از حالت اولیه ۲ کیلومتر به سمت غرب بردند که دقیقاً خط لوله روی محوطه تاریخی ایوان کرخه می‌افتد اما در نهایت این طرحی روی کاغذ و مانیتور است و هیچ چیز اجرایی نشده است.

مریم اطیابی- با دکتر عباس مقدم درباره طرح آب رسانی غدیر و عبور خط لوله از محوطه‌های تاریخی خوزستان به گفت و گو نشستیم. متن زیر ماحصل بخش نخست این گفت و گوست. 

مجتبی گهستونی: بهبهان در شرق استان خوزستان در زمینه برخورداری از غذاهای محلي از تنوع برخوردار است. اين شهرستان به دليل شرايط خاص آب و هوايي و وجود رودهاي مارون و خيرآباد و داشتن خاك قابل كشت، شرایط مساعدي را براي گسترش بخش كشاورزي دارا است. در بهبهان شرایط به گونه ای است که انواع محصولات كشاورزي غذايي و محصولات كشاورزي صنعتي به عمل مي آيد. دام‌پروري در اين منطقه رواج دارد. بهبهان شهری است مهم، ‌دشتي و كوهستاني و پر از درختان نخل، انجير و زيتون که ‌نعمت هاي آن فراوان است.

مجتبی گهستونی: دکترعلی رحمانی از کارشناسان ارشد معاونت زمین شناسی گسترشی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و از اعضای کانون تفکر و متخصصان جوان صنعت نفت ، در سال ۱۳۸۲ بر اساس مصوبه جذب نخبگان وارد خانواده بزرگ صنعت نفت شد. وی دستی بر قلم دارد و عکاسی نیز می کند.

علی رحمانی متولد ۱۳۵۳شهرستان شیراز، در سال ۱۳۷۲ دیپلم خود را از دبیرستان نمونه دولتی شهید بهشتی شیراز گرفت و در همان سال در رشته کارشناسی زمین شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان، قبول شد. پس از اتمام دوره ۴ ساله کارشناسی، تحصیلات دو ساله کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه اصفهان (۱۳۷۸-۱۳۷۶) با درجه عالی پشت سر گذاشت.

صفحه‌ها