دژپل

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا از عدم انتشار و بلاتکلیفی مجموعه ۱۴ جلدی اطلس صنایع‌دستی استان خوزستان، پس از گذشت سه سال خبر داد. مجتبی گهستونی دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تنوع صنایع‌دستی در استان خوزستان گفت:صنایع دستی، برگرفته از ذوق و خلاقیت هنری، مهارت فنی، مواد اولیه طبیعی و بومی و بینش صنعتگران نسبت به جهان پیرامونی آن‌ها است. این حیطه، با تکیه بر سابقۀ تاریخی، ویژگی‌های اقلیمی و طبیعی محیط زندگی، فرهنگ تولیدکننده و مصرف‌کننده و...

ریحانه جاویدی: قبرستان تاریخی قلعه شاداب در بخش شیهون دزفول در استان خوزستان مدت‌هاست به فراموشی سپرده شده و برخلاف هشدارهای فعالان میراث فرهنگی این استان، قلعه شاداب همچنان مورد بی‌توجهی قرار دارد و نیازمند مرمت و حفاظت است. اگرچه وجود چنین آرامستانی برای مسئولان استانی جالب توجه است، کسی صدای تخریبش را نمی‌شنود و برای قرار گرفتن آن در فهرست میراث ملی قدمی برنمی‌دارد.

واقعه چغامیش و از بین رفتن محوطه های پیش از تاریخ در خوزستان دوباره تکرار می شود. این بار، حوضچه های سنتی پرورش ماهی در دل تپه باستانی چغاچشمه احداث شده است. این تنها یکی از تعرض ها به این تپه باستانی پیش از تاریخ به شمار می رود. بازدید یکی از فعالان میراث فرهنگی خوزستان از این محوطه تاریخی حاکی از آن است که در این تپه تاسیسات اداری آب و فاضلاب نیز بر پا شده. البته آریایی، رییس میراث فرهنگی دزفول در گفت و گو با «خبرآنلاین» این خبر را تکذیب می کند.

شرکتی که به عرصه تپه ابوفندوا تجاوز کرده و یک شهرک ساختمانی در آنجا ساخته بر چه اساسی و طبق چه قوانینی در حال واگذاری عرصه تپه ابوفندوا به بخش خصوصی است؟ آیا کسانی که این منازل را می خرند حق تغییر، ساخت و سازهای جدید را در ملک خریداری شده دارند؟

خوزستان علاوه بر تنوع تاریخی، طبیعی و قومی، روستاهای ارزشمندی دارد که در نقاط مختلف آن پراکنده شده‌اند. بخشی از این روستا‌ها به عنوان روستاهای هدف گردشگری معرفی شده اند و گردشگران می‌توانند به بازدید از این مناطق بپردازند. دبیر و سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان «تاریانا» درباره روستا‌ها و مناطق هدف گردشگری استان می‌گوید: موضوع روستا‌ها و مناطق هدف گردشگری در ایران نتوانسته است آن طور که باید توزیع عادلانه امکانات را به همراه داشته باشد.

اهواز - ایرنا - دوستداران حوزه میراث فرهنگی معتقدند جندی شاپورنخستین شهر دانشگاهی و پزشکی ایران مورد هجوم ناباورانه کشاورزان قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا این افراد می گویند که واگذاری اراضی باستانی در شهر جندی شاپور از سال 58 توسط هیات هفت نفره واگذاری زمین در قالب گروه مشاع صورت گرفت و تا امروز شاهد تخریب های متعددی در این محوطه باستانی یک هزار هکتاری بوده ایم. به گفته آنان تاکنون اصرار دوستداران میراث فرهنگی خوزستان و همچنین پیگیری های سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری برای خروج کشاورزان از این شهر دانشگاهی و پزشکی به نتیجه ای نرسیده است.

دبیر و سخنگوی انجمن میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: شرکتی وجود داشته که به صورت صوری از طریق آن مجوزهایی برای تخریب بناهای تاریخی در بافت دزفول صادر می‌شده که مستندات آن شنبه تحویل حراست، یگان حفاظت و مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان داده خواهد شد تا به این تخلفات رسیدگی شود.

چنگال بولدوزرها تن پررازورمز چغامیش را با خاک یکسان کرد. پس از تسطیح منطقه‌ی باستانی ارجان در بهبهان، این دومین تخریب در استان خوزستان است که گفته می‌شود با اطلاع سازمان میراث فرهنگی انجام شده است. محوطه‌ی تاریخی چغامیش همان است که سازمان میراث فرهنگی اشیاء باستانی آن را با کف و سوت از مؤسسه‌ی شیکاگو باز پس گرفت.

فعالان میراث‌فرهنگی استان خوزستان درحالی نگرانی خود را از تخریب خانه‌های بافت تاریخی دزفول اعلام می‌کنند که چندی پیش مدیر اداره میراث‌فرهنگی این شهرستان به‌دلیل فرسودگی یکی از بناهای ارزشمند مجوز تخریب آن را صادر کرد. این درحالی است که تعداد بسیاری خانه تاریخی در این بافت وجود دارند که مورد مرمت و احیاء قرار نمی‌گیرند و اگر مجوز تخریب‌ به‌دلیل فرسایش بناها صادر شود نه‌تنها مالکان هیچ انگیزه‌ای برای حفاظت پیدا نمی‌کنند که این اقدام را راهی مناسب برای تخریب‌های بیشتر در نظر می‌گیرند.

زمزمه‌های ساخت پل ششم در کنار یکی از مهمترین پل‌های ساسانی ایران درحالی قوت گرفته که شنیده می‌شود، یک پل بزرگ قرار است در کنار بافت تاریخی و پل ساسانی‌ دزفول احداث شود. فعالان و کارشناسان میراث‌فرهنگی معتقدند، دزفول با داشتن پل‌های آبی ـ تاریخی می‌تواند به پرونده سازه‌های آبی ـ تاریخی خوزستان الحاق شود که درصورت ساخت پل ششم، الحاق پل‌های ساسانی دزفول به پرونده ثبت جهانی را ناممکن می‌کند.

صفحه‌ها