۳۰ روستای هدف گردشگری خوزستان در انتظار تامین زیرساخت‌ها

خوزستان علاوه بر تنوع تاریخی، طبیعی و قومی، روستاهای ارزشمندی دارد که در نقاط مختلف آن پراکنده شده‌اند. بخشی از این روستا‌ها به عنوان روستاهای هدف گردشگری معرفی شده اند و گردشگران می‌توانند به بازدید از این مناطق بپردازند. دبیر و سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان «تاریانا» درباره روستا‌ها و مناطق هدف گردشگری استان می‌گوید: موضوع روستا‌ها و مناطق هدف گردشگری در ایران نتوانسته است آن طور که باید توزیع عادلانه امکانات را به همراه داشته باشد.

«مجتبی گهستونی» می‌افزاید: در گذشته قرار بود حدود ۱۰ منطقه هدف گردشگری در ایران شناسایی و توانمندسازی شوند و سرمایه گذار و گردشگر به آن‌ها جذب شود، ‌اما این عدد به هزار و ۱۶۸ روستا و منطقه هدف گردشگری رسید و از اهداف کلی دور شد. سازمان میراث فرهنگی هر منطقه‌ شناسایی شده را به عنوان منطقه هدف گردشگری معرفی کرد در حالی که در بسیاری از این نقاط کاری صورت نگرفت یا به طور ناقص‌‌ رها شدند.

۳۰ منطقه هدف گردشگری

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان با بیان این که بیش از ۳۰ منطقه هدف گردشگری در خوزستان وجود دارد، می‌گوید: باید پرسید در شمال دزفول و روستای اسلام آباد، پامنار، زاویه، گوشه و شوی چه امکانات مناسبی فراهم و چه زیرساخت‌هایی در نظر گرفته شده است؟

این فعال میراث فرهنگی با بیان این که امکانات بسیار ناچیز هستند یا خوب از آن‌ها استفاده نشده است، می‌افزاید: روستای «سوسن سرخاب» اندیکا به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی و فقط در‌آن سرویس بهداشتی ساخته شده است که در‌‌ همان ماه اول غیرفعال و خراب شد زیرا متولی این کار متخصص نبود. همچنین سکوهایی ایجاد شد که شرایط مناسب و خوبی نداشت و گردشگر نمی‌توانست لذت کافی را از منطقه ببرد و این روزها برای احیای آن سرمایه گذاری در حال انجام است. دبیر انجمن «تاریانا» به آبشار «آرپناه» لالی نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: قبلا امکاناتی چون آلاچیق و سرویس بهداشتی برای این منطقه فراهم شده بود، اما نه آلاچیق‌ها الگوی مناسب و جالبی داشتند و در یک فضای مناسب قرار گرفته بودند و نه سرویس‌های بهداشتی سالم بود. در منطقه گردشگری «منگره» بخش الوار گرمسیری اندیمشک که ورودی خوزستان است نیز امکاناتی برای گردشگران به جز یک تابلو وجود ندارد.

کمبود‌های مناطق هدف گردشگری

گهستونی در ادامه به طرح سوال هایی از مسئولان می‌پردازد و می‌گوید: چه امکاناتی برای گردشگر در مناطق هدف در نظر گرفته شده است تا از آن استفاده کنند؟ آیا اقامتگاهی ساخته و به روستاییان آموزش‌های لازم داده شده است؟ آیا سرویس‌های بهداشتی آماده و فکری برای اقامت و تغذیه گردشگر شده است؟ او می‌افزاید: با شناسایی فرصت‌ها، مزیت‌ها، تهدید‌ها و نقاط ضعفی که وجود دارد، می‌توانیم بسیاری از مشکلات و موانع پیش رو را رفع کنیم. با ایجاد انگیزه و تسهیل شرایط جذب سرمایه گذار به ویژه سرمایه گذاران بومی‌‌ منطقه و آموزش به آن‌ها، می‌توان شرایط مناسب را برای سرمایه گذاری فراهم کرد تا در ‌‌نهایت به رونق گردشگری و اقتصادی منجر شود. گهستونی معتقد است، باید بسته‌های سرمایه گذاری براساس اطلاعات هر منطقه و روستای گردشگری تهیه شود و در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد تا بتواند نقاط ضعف را رفع کند.

این فعال میراث فرهنگی با تاکید بر این که کار‌شناسان میراث فرهنگی خوزستان و دیگر کار‌شناسان باید به صورت مستمر مناطق و روستاهای گردشگری را ارزیابی کنند، ادامه می‌دهد: باید دغدغه ها و نگرانی‌های گردشگران برای حضور در این مناطق رفع شود. گهستونی اظهار می‌کند: می‌توان مجوز تامین غذای گردشگران را به برخی از روستاییان داد تا برای آن‌ها ایجاد درآمد شود و گردشگر نیز غذای محلی میل کند و با فرهنگ منطقه آشنا شود. این ایده به عنوان یک تجربه موفق در روستای خماط در زیگورات شوش اجرا شد.

ضرورت تعیین و معرفی برند

این فعال میراث فرهنگی با بیان این که هنوز در خوزستان یک برند گردشگری وجود ندارد که براساس جاذبه‌های غنی گردشگری استان شناسایی شده باشد، اظهار می‌کند: این امکان وجود دارد تا برای انواع و اقسام ظرفیت‌های گردشگری استان از جمله غذا، طبیعت، قومیت، تاریخ، مذهب، پوشاک و گویش برندهای مختلفی مشخص و معرفی کرد.

وی با بیان این که متاسفانه مناطق گردشگری خوزستان به حال خود‌‌ رها شده‌اند، ادامه می‌دهد: توانمندسازی جوامع محلی به کندی در حال انجام است و اعتبار لازم برای توسعه مناطق و روستاهای گردشگری استان تخصیص داده نمی‌شود تا سرمایه گذاران جذب شوند. دبیر و سخنگوی انجمن «تاریانا» با اشاره به هم مرزی استان با کشورهای خارجی بیان می‌کند: باید گردشگر خارجی را به مناطق مستعد هدایت کرد. برای مثال اگر فقط ۱۰ درصد گردشگرانی که از عراق وارد خوزستان می‌شوند به روستاهای هدف گردشگری هدایت شوند، می‌تواند برای مردم خوزستان ایجاد درآمد کند.

گزارش از: میلاد گل داری

شهر: 
دسته بندی: