پاسخ منفی مالک سرای عجم به ۶۰ دوستدار میراث فرهنگی در خوزستان

در پی درخواست ۶۰ دوستدار میراث فرهنگی در اهواز از مالک سرای عجم در اهواز برای حفاظت از این بنا، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی این درخواست را در روز پنج شنبه بیستم تیرماه تحویل مالک بنا داد تا نتیجه این نامه مردمی را در روز شنبه بیست و دوم تیرماه دریافت نماید. مجتبی گهستونی سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان درباره نتیجه دیدار خود با مالک بنای سرای عجم گفت: جناب آقای مهدیان مالک بنا از خیرین مطرح مدرسه ساز کشور هستند که طی قرار قبلی در صبح روز شنبه بیست و دوم تیرماه با ایشان دیدار کردم. در این نشست علاوه بر خود ایشان فرزندشان و سه تن از همکاران وی حضور داشتند.

وی افزود: با اینکه خود آقای مهدیان از سن بالایی برخوردارند و تقریبا در جلسه سکوت کردند و اختیار صحبت را به فرزندشان دادند اما متاسفانه در بدو ورود اینجانب به دفترشان، افراد حاضر با اعتراض به اینکه به چه حقی نامه مردمی تهیه کرده ایم با پرخاشگری تمام مانع از برگزاری یک جلسه آرام در همان دقایق اولیه شدند و بدون اینکه پرسش کنند که چه فردی با چه سابقه ای در کنار آنان نشسته است مدعی بودند که من حاشیه امن آنها را برهم زده ام.
دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی با ذکر این نکته که در بیش از ۱:۳۰ ساعت جلسه پر چالش شرکت کرده است اظهار داشت: ما با اینکه می دانیم که آقای مهدیان و خانواده شان می توانند از حقوق مالکانه خود استفاده کنند اما چه اشکال دارد که این خیر مدرسه ساز با همه خدماتی که داشته است یک یادگار در حوزه میراث فرهنگی برجای بگذارد.

وی تاکید کرد: مسئولین شهر اهواز از فرماندار و استاندار و نمایندگان مجلس گرفته تا اداره کل میراث فرهنگی به کلی چشم خود را بر روی همه اتفاق هایی که در حوزه میراث فرهنگی اهواز می افتد بسته اند. آنها مسائلی را مطرح می کنند که تا حدودی درست است اما اگر بتوانند می توانند از اختیارات خود استفاده کنند. پرسش دیگر اینکه چرا از سوی سازمان میراث فرهنگی تلاشی برای جلوگیری از خروج این اثر از فهرست آثار ملی نشده است. گهستونی با ابراز خوشحالی از ثبت مجدد ۱۰ اثر در کشور که از فهرست آثار ملی خارج شده بودند و بار دیگر به ثبت رسیدند گفت: ما با کمک دوستداران میراث فرهنگی کشور و مسئولین دلسوز تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا ثبت مجدد بناهایی که در اهواز از فهرست ملی خارج شده اند در دستور کار قرار بگیرد و همچنین ثبت اضطراری بناهای تاریخی باقیمانده در اهواز که با غفلت هایی مواجه بوده است از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور آغاز شود.

وی با ذکر این نکته که مدتهاست اداره کل میراث فرهنگی خوزستان از ماموریت های خود فاصله گرفته و این موضوع مقامات ارشد خوزستان را هم با نگرانی مواجه نموده به معاون میراث فرهنگی کشور پیشنهاد داد با سفر به اهواز به بررسی وضعیت بافت تاریخی این شهر بپردازد. سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان یادآور شد: در آبان ماه سال ۱۳۸۷ علی رضا قلی نژاد پیربازاری مدیر کل وقت دفتر حفظ و احیاء بافت های تاریخی در نامه ای به شورای شهر و شهرداری اهواز در خصوص اهمیت بافت تاریخی اهواز ماده ۱۶۶ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نقش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وظایف آنها را یادآور شد که این مهم تاکنون به فراموشی سپرده شد.

در نامه ای که از سوی این ۶۰ نفر که از دوستداران میراث فرهنگی محسوب می شوند و در صنوف مختلف اشتغال دارند خطاب به کرمعلی مهدیان مالک بنای تاریخی سرای عجم و خیر مدرسه ساز آمده است که بنای یرای عجم راوی گوشه ای از تاریخ تجارت و کسب و کار در این شهر است که در صورت تخریب آن یکی از مهم ترین اسناد هویتی تاریخ معاصر اهواز از دست رفته و نسل های آینده از درک گوشه ای از تاریخ بی نصیب خواهند ماند. در بخش دیگری از این نامه آمده است از جنابعالی که همواره در جهت ساخت بناهای آموزشی که نوعی از بناهای فرهنگی محسوب می شوند و خدمات قابل تقدیر و ماندگاری در این عرصه از جنابعالی برجای مانده است درخواست می شود در یک قدم فرهنگی دیگر با حفظ، احیا و باززنده سازی این بنای تاریخی قدمی بزرگ در جهت حفاظت از تاریخ شهر اهواز و ایجاد الگویی برای سایر مالکین بناهای تاریخی شهر بردارید.

علی یعقوبی نژاد ( کارشناس نفت و نویسنده و محقق)، حمید رشیدی (کارشناس حقوقی ،نویسنده و محقق)، مجتبی گهستونی (روزنامه نگار)، محمود رحمانی (فیلمساز)، محسن مرادی (روزنامه نگار)، محمد مالی (روزنامه نگار)، غلامرضا جلیلی نیا (فعال میراث فرهنگی)، پدرام طاهری (روزنامه نگار)، نورالله مرادی نوروزی (روزنامه نگار)، بهنام اسکندری (باستان شناس)، معصومه تفرشی (کارشناس ارشد مرمت اشیاء)، سعید محمدپور (کارشناس حقوق)، فردین کوراوند (رییس انجمن قلم شهرزاد)، منصوره رضوی (کارشناس ارشد مردم شناسی)، ایوب بختیاری (کارگردان تئاتر)، آرش ساربان (نویسنده و کارگردان)، فرزادجعفری(فعال فرهنگی هنری سینمایی)، شنبه ای (فعال صنایع دستی)، مسعود نفیسی ( فعال گردشگری)، جعفری (فعال حوزه نشر و توزیع کتاب) و... از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

سرای عجم از بناهای مهم در خیابان سیروس اهواز و در مرکز بازار این کلان شهر واقع است که در صورت رضایت یکی از دو ملک تخریب می شود. سرای عجم که در دوره قاجار بنا نهاده شد از عناصر معماری و بومی خوزستان برخوردار است و به دلیل مجاورت با سرای دادرس، سرای معین التجار، مسجد رضا و... در معرض تخریب قرار دارد.

دسته بندی: