وظیفه انجمن تاریانا حفاطت از آثار تاریخی فرهنگی طبیعی استان خوزستان است

هموطنان محترم خوزستانی 

با سلام و عرض ادب

احترامن همانگونه که مستحضرید انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان (تاریانا)، از سال 1387و با اخذ مجوز رسمی از وزارت کشور با هدف حفاظت و صیانت از آثار تاریخی فرهنگی طبیعی خوزستان و بدون هیچ گونه تبعیض نسبت به مناطق مختلف استان خوزستان، فعالیت خود را آغاز نمود.

این انجمن با حدود دویست برنامه فرهنگی، صدها مکاتبه با مراجع ذیربط حوزه میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری، انتشار صدها خبر مربوط به آثار تاریخی فرهنگی طبیعی، در حال پیگیری اهداف و برنامه های خود مندرج در اسسنامه انجمن می باشد.

نتیجه قریب به یک دهه فعالیت صادقانه و متعهدانه این انجمن، ارتقاء سطح آگاهی عمومی هموطنان و توجه بیشتر مسئولین درون و برون استانی نسبت به پاسداشت و صیانت از میراث فرهنگی استان خوزستان بوده که ظاهرا چنین کارنامه درخشانی در کنار عدم اتصال انجمن به هیچ حزب سیاسی یا نحله قومی عده ای از هموطنان محترم خوزستانی را ناراحت نموده و ایشان سعی دارند که با انتساب اتهامات واهی انجمن تاریانا را از ادامه راه قانونمند و صحیح خود منصرف و یا منحرف نمایند.

متاسفانه عده ای از هموطنان ساده اندیش نیز که از ماهیت رفتار و گفتار بانیان چنین اتهامات ناروایی اطلاع ندارند نسبت به موضوع حساس گردیده و برای ایشان نیز نگرانی هایی به وجود آمده است.

انجمن تاریانا به دلیل اعتقاد به اتحاد و همگرایی کلیه اقوام و ساکنین محترم استان خوزستان تاکنون در مقابل چنین اتهامات ناصحیحی که کاملن واضح و مبرهن است از جانب اندک عده ای با هدف فشار آوردن به انجمن جهت تعطیل نمودن فعالیت های خود، تاکنون سیاست سکوت و مماشات را در پیش گرفته و امیدوار است که این تعداد اندک هم استانی محترم از مسیر ناصحیحی که برای خود ترسیم نموده اند بازگشته و دست از تهمت زدن بردارند. لکن ظاهرا این عزیزان نه تنها از رفتار غیر اخلاقی خود منصرف نشده اند بلکه با انتشار اکاذیب، تهدیدها و اتهاماتی رفتار نابخردانه خود را تکرار می کنند، منتها تمام کسانی که با انجمن تاریانا در این ده سال همکاری کرده اند کذب بودن آن را تایید می کنند. لذا تاکید می کنیم اتهام زنندگان همواره نسبت به تشویش اذهان عده ای از هم استانی های محترم همت گذاشته، اهداف نامعلوم و البته نامیمون خود را دنبال می نمایند.

انجمن تاریانا برخود واجب می داند که نه در مقام پاسخ دادن به چنین افرادی بلکه به منظور تنویر افکار عمومی مطالبی به عرض هموطنان محترم خوزستانی برساند.

1-    همانگونه که در بالا به اختصار اشاره گردید انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با هدف حفاطت از آثار تاریخی فرهنگی طبیعی استان خوزستان، بدون در نظر گرفتن این موضوع که اثر تاریخی فرهنگی طبیعی تحت حفاظت کدامیک از اقوام محترم ساکن در خوزستان می باشد تشکیل شده و فعالیت می کند. همین موضوع دلیل محکمی بر احترام انجمن تاریانا به کلیه اقوام محترم ساکن در خوزستان است. سعی گرداندگان انجمن تاریانا همواره بر آن بوده که جایگاه فرهنگی کلیه اقوام خوزستانی را در جغرافیای فرهنگی کشور ارتقا دهد.

2-    همانگونه که اشاره شد، انجمن تاریانا طی یک دهه فعالیت خود با برگزاری بیش از دویست همایش و نشست فرهنگی در سطح خوزستان و کشور، نامه نگاری های متعدد با مراجع ذیربط، برگزاری نشست های متعدد مشورتی با مدیران استان و کشور، انتشار صدها خبر، گزارش، مقاله و نقد، انجام صدها مصاحبه تخصصی و فنی و با استفاده از نطرات کارشناسان در خصوص کلیه حوزه های میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری استان خوزستان کارنامه درخشان و قابل دفاعی دارد که با مراجعه به کلیه برنامه ها، نامه نگاری ها، خبرها و مصاحبه های انجام گرفته صحت ادعای انجمن مبنی بر پیگیری مطالبات قانونی کلیه اقوام محترم خوزستان در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اثبات گردیده است. چنین حجم بالای از فعالیت موجب گردیده که دلسوزان و فرهیخته­گان و علاقمندانی از کلیه اقوام خوزستان به عضویت انجمن درآیند و در انجمن تاریانا فعالیت نمایند. اگر ادعای اتهام زنندگان محترم صحیح بود اکنون انجمن تاریانا با حدود دو هزار عضو از کلیه اقوام و ساکنان محترم خوزستان، یکی از قدرتمندترین و فعال ترین و تاثیرگذارترین انجمن های کشور نبود.

3-    از هموطنان محترمی که به دلیل اتهامات واهی و کذب عده قلیلی از این هم استانی های محترم ذهنیت ناصحیحی نسبت به انجمن تاریانا پیدا نموده اند و معتقدند که انجمن نامبرده رفتاری قوم گرایانه و تبعیضی دارد تقاضا داریم که از این عزیزان اتهام زننده سئوال نمایند که کدام انجمن به جز تاریانا حفاظت از محوطه باستانی ام الدبس در شهرستان سوسنگرد را پیگیری نمود و می نماید؟ کدام انجمن، مضیف روستای بردیه را معرفی و برای ثبت آن در فهرست آثار ملی تلاش کرد و برای ثبتش در کتاب سازمان جهانی گردشگری همکاری نمود؟ برای معرفی آیین قهوه خوری و ثبت آن کدام انجمن کوشش نمود؟ کدام انجمن به جز تاریانا مسیر گردشگری اهواز سوسنگرد بستان را به گردشگران داخلی و خارجی معرفی نمود و نوید امنیت پایدار و مردمانی مهمان نواز را داد؟ کدام انجمن به جز تاریانا مدت هشت سال هفت مدرسه تاریخی آبادان را با پیگیری هایش از تخریب محافظت نمود؟ کدام انجمن به جز تاریانا چندین گزارش از تالاب شادگان منتشر نمود و صدهها گردشگر ایرانی و خارجی را با مجوز به بازدید از این جاذبه هدایت کرد؟ کدام انجمن حفاظت از بافت تاریخی آبادان را پیگیری نمود؟ کدام انجمن به جز تاریانا با پیگیری های مکررش باعث شد بنای تاریخی کوشک حمدیه از سازمان آب و برق تحویل گرفته شود؟ کدام انجمن به جز تاریانا ابتدا از خبر تخریب کوشک فیلیه خرمشهر سخن گفت؟ کدام انجمن از وجود قدیمی ترین تثبیت کننده رودخانه کرخه در حمیدیه گزارش تهیه کرد؟ کدام انجمن به جز تاریانا تلاش کرد تا بخشی از قصه های مردان و زنان عرب را ضبط و پخش کند؟ کدام انجمن به جز تاریانا در معرفی مضیف های سوسنگرد و جزیره مینو در رسانه های استانی و کشوری به صورت کاغذی و تصویری همت کرد و سنگ تمام گذاشت؟ کدام انجمن به جز انجمن تاریانا دو بروشور در سطح گسترده از آداب و رسوم و آثار فرهنگی تاریخی طبیعی جنوب و جنوب غربی خوزستان منتشر کرد؟ کدام انجمن در اولین آلبوم عکس خود تصویری از یک مرد عرب ساکن در تالاب منتشر کرد و مهمان نوازی مردم شریف عرب را یادآور شد؟ کدام عضو انجمن به جز عضو انجمن تاریانا درباره توانمندی های جزیره مینو فیلم ساخته است؟ کدام عضو انجمن به جز عضو انجمن تاریانا درباره مظلومیت مردم جنگزده خرمشهر فیلم ساخته است؟ کدام انجمن به جز انجمن تاریانا بارها درباره مقاومت مردم جنوب و جنوب غربی خوزستان در جنگ تحمیلی انواع گزارش ها نوشته و منتشر نموده است؟ کدان انجمن برای نخستین بار جنگل و تپه های شنی منطقه حفاظت شده میش داغ و ام الدبس را به ایران معرفی کرد؟ و البته دهها مورد دیگر که مجال نوشتنشان نیست.

انجمن تاریانا با افتخار اعلام می نماید که کلیه موارد پیش گفته شده را انجام داده و همچنان نیز حفاظت و صیانت از کلیه آثار تاریخی فرهنگی طبیعی شهرستان های حمیدیه، سوسنگرد، هویزه، شادگان، آبادان و خرمشهر را مثل سایر شهرستان های خوزستان در دستور کار دارد و رسیدگی می نماید.

اما چرا و متاسفانه به چه دلیل برخی از عزیزان هم استانی اتهام زننده فعالیت فوق الذکر را به سایر همفکران و هم استانی های خویش اعلام نمی نمایند تا در مورد انجمن تاریانا و گردانندگان صدیق و وطن پرست انجمن شرط انصاف رعایت شود و فعالیت های انجمن عادلانه و به دور از پیش داوری های ناصحیح مورد توجه قرار گیرد.

4-    برابر مفاد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آزادی بیان حق هر شهروند ایرانی است. این عزیزان تهمت زننده برابر همین اصل مدتی است که در خصوص تغییر نام برخی از شهرهای خوزستان اعلام نظر نموده اند. انجمن تاریانا نیز بر اساس اصل آزادی بیان ضمن اعتراض به نظرات ایشان، نظر خود را در خصوص عدم لزوم تغییر نام شهرهای فوق اعلام نموده که ظاهرا به دلیل اینکه نظرات این انجمن در سطح افکار عمومی طرفداران بسیار بیشتری دارد به مذاق این عزیزان تهمت زننده، خوش نیامده و سعی دارند که به جای ارائه پاسخ صحیح و کارشناسی و منطقی و در فضایی آرام، با ایراداد موارد واهی و تشویش اذهان عمومی نسبت به نظر انجمن عکس العمل نشان داده و انجمن تاریانا را عامل تفرقه و فتنه در استان خوزستان معرفی نمایند. ضمن اظهار تاسف نسبت به چنین رفتاری از هموطنان محترم خوزستانی درخواست داریم که از این عزیزان سئوال نمایند که چرا اصل آزادی بیان را برای خویش قبول دارند ولی برای دیگران قبول نمی نمایند؟ چرا به جای پاسخ علمی و کارشناسی به طرف مقابل تهمت می زنند و با انواع و اقسام روش ها تهدید می کنند؟

5-    این عزیزان تهمت زننده اخیرا با انتساب مقاله هایی که در گروه های تلگرامی منتشر می شود و هیچ ربطی به تاریانا ندارد و با انتشار مطالبی مجرمانه در فضای مجازی سعی در ایراد اتهام به انجمن تاریانا و تشویش اذهان عمومی نموده اند که بدین وسیله اعلام می دارد که کلیه نظرات انجمن در سایت و کانال تاریانا و وبلاگ سخنگو منتشر می گردد. به همین منظور مقاله مذکور متعلق به انجمن تاریانا نیست. چنانچه این عزیزان تهمت زننده مدرکی دال بر انتشار آن توسط انجمن تاریانا دارند ارائه نمایند تا مورد قضاوت افکار عمومی قرار گیرد.

6-     در پایان مجددا اعلام می دارد که انجمن تاریانا صرفا در حوزه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فعالیت می نماید و نظرات انجمن برابر اصل آزادی بیان در راستای منافع ملی کشور و مصالح عموم هموطنان خوزستانی منتشر می گردد. کلیه نظرات انجمن با اسم و نشان انجمن نشر می گردد و مطالب بدون شناسنامه را قبول ندارد. به همین دلیل مسئولیت مطالب مندرج در سایت ها و گروههای دیگر مرتبط با اهداف انجمن بدون نام و نشان را نمی پذیرد. انجمن تاریانا برای کلیه اقوام و ادیان ایرانی ساکن در خوزستان احترام قائل است و کلیه مطالبات به حق و قانونی استان در حوزه های میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری را دنبال می نماید.

از کلیه هموطنان خوزستانی انتظار دارد که به شایعه پراکنی ها و نشر اکاذیب عده ای که تصور ناصحیحی از نظرات و فعالیت های انجمن دارند توجه ننمایند و اگر در خصوص فعالیت ها و نظرات انجمن پرسشی در ذهن دارند به صورت مستقیم به مدیران انجمن مراجعه نموده و حقیقت موضوع را از دهان مدیران بشنوند.

7-    حال که فرصتی پیش آمد تا مطالب مهمی را به عرض دوستان و سروران و فرهیخته گان برسانیم ذکر این نکته نیز بسیار مهم است که انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان هیچگاه منافع شخصی اعضای خود را به منافع عمومی ارجعیت نداده و همواره از تنش های موجود برای بهره بردن از برخی رانت ها در حوزه میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری دوری کرده و فاصله خود را با برخی انجمن ها که عملکردشان قابل دفاع نیست حفظ نموده است و هیچ گروه و جریانی که از ماهیت اصلی شان فاصله گرفته است را نماینده خود نمی داند و همواره می کوشد تا به صورت عملی تاثیر گذاری خود را اثبات کند.

  

با تجدید احترام

هیت مدیره انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان 

دسته بندی: