نامه بیش از ۶۰ سمن فرهنگی به دکتر روحانی

به‌نام خداوند جان و خرد

جناب آقای دکتر حسن روحانی
رییس‌جمهور گرامی

سلام. برگزیده شدن شما به ریاست‌جمهوری ایران را شادباش می‌گوییم و امیدواریم به آرمان‌های‌تان‌ برای پیشرفت ایران و بازگرداندن تدبیر به مدیریت اجرایی کشور دست یابید. زمان را مغتنم دانسته و از سوی گروهی از سازمان‌های مردم‌نهاد فرهنگی کشور مهم‌ترین درخواست‌های خود را به‌کوتاهی خدمت‌تان عرض می‌کنیم:

  1. لزوم توجه به وضعیت سازمان‌های مردم‌نهاد؛ ساده و کوتاه شدن مراحل ثبت، کاسته شدن از شرایط و تشریفات آن، همراهی نهادهای مجوزدهنده در اعطای اعتبارنامه‌های دائمی، حمایت‌های سخت‌افزاری و نه الزاماً مالی ـ پروژه‌ای و در صورت امکان واگذاری مکان‌هایی به انجمن‌ها، ملزم کردن سازمان‌ها و نهادهای دولتی به همکاری با سمن‌ها و فراهم کردنِ زمینه برای راه‌اندازی شبکه‌های استانی و ملی انجمن‌ها در حوزه‌های مختلف، تا در نهایت بتوان با برپایی نشست‌هایی‌ همکاری میان نمایندگانِ انجمن‌ها و نهادهای مسؤول در قوای سه‌گانه را نهادینه کرد و از توان مشورتی و اجرایی سازمان‌های مردم‌نهاد در زمینه‌های تخصصی بهره گرفت.
  2. لزوم توجه به کلیت تاریخ و فرهنگ مشترک ملت ایران و شخصیت‌های برسازنده‌ی آن و شناخت کامل‌ترِ اقوام ایرانی و یادمان‌های فرهنگی و طبیعی کشور، و نشان دادنِ پیوند میان همه‌ی اقوام و تیره‌های ایرانی، به‌ویژه آنانی که با توطئه‌های استعمار در دو سده‌ی اخیر از یکدیگر جدا شده‌اند؛ با بازنگری کتاب‌های درسی.
  3. گماردن مدیریتی کارشناس و آگاه بر دستگاه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی کشور، تأکید بر بهره بردن از همه‌ی کارشناسان و بازگرداندن شایسته‌سالاری به این سازمان مهم و در صورت امکان ــ و پس از بحث‌های کارشناسی ــ تبدیل آن به وزارتخانه، توجه به میراث ایرانی در بیرون از مرزهای ایران سیاسی، و تابعیت برنامه‌های حوزه‌ی گردشگری از راهبردهای حوزه‌ی میراث.
    پیشنهاد مشخصی ما از میان گزینه‌های طرح‌شده برای ریاست «سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» آقای «دکتر مهدی حجت» است.
  4. لزوم توجه جدّی همه‌ی ارکان دولت به موضوع حفظ محیط زیست و اولویت دادن آن بر دیگر امور. در گام نخست، برای بازگرداندنِ تخصص و اعتدال به این نهاد حیاتی، پیشنهاد ما گماردن «دکتر معصومه ابتکار» به ریاست «سازمان حفاظت محیط زیست» است.

پیشاپیش از حُسن توجه شما سپاسگزاریم.
علیرضا افشاری
دبیر دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران
از سوی انجمن‌های پیوست

دسته بندی: