قرنطینه سه گوزن زنده گیر شده در سایت ملی کرخه شوش در استان خوزستان

مجتبی گهستونی: چندی پیش پس از سفر محمدی زاده ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست به دزفول وی تصمیم گرفت از جنگل ملی کرخه و سایت نگهداری و تکثیر گوزن زرد ایرانی بازدید نماید. او در این بازدید رودروی خبرنگاران نشست و اقدامات حفاظتی را در این سایت که در طول یک ماه گذشته بیش از ۴۵ گوزن از ۷۰ راس گوزنی که در سایت نگهداری می شود را تشریح نمود. در این جلسه وی که سعی در توجیه عملکرد خود داشت و مدام تلاش می کرد به اقدامات پس از تلف شدن گوزن ها بپردازد با انتقاد صریح اینجانب مواجه شد که البته واکنش فوری وی را به همراه داشت.

من به ایشان یادآور شدم که سایت ملی گوزن زرد از استانداردها و امکانات لازم و کافی برخوردار نیست. این سایت در یک محوطه ۲۰۰ هکتاری قرار دارد و با توجه به گستردگی و شرایط بسیار نامساعد آب و هوا لازم است که تمهیدات بیشتری اتخاذ شود و ارتباط این سازمان با سازمان دامپزشکی و همچنین کارشناسان دولتی و مستقل بیش از پیش باشد. با این حال ایشان با مقایسه های نادرست که مثلا در آمریکا صدها راس گوزن هم تلف شده ولی آمار تلفات ما کم است و اینکه اتفاق پیش آمده نباید در حد استانی و ملی مطرح می شد و حد و اندازه اش فقط در حد سایت کرخه بود به عملکرد مجموعه خود بعد از تلفات سایت گوزن زرد در کرخه پرداخت.

اگرچه تلاش های محیط بانان این سایت بسیار ستودنی است اما پنهان کاری و محافظه کاری آفت سازمان محیط زیست را گرفته است که بر طرف کردن این نقص با توجیه مدیریت کلان آن و یا انتصاب فردی شایسته و آگاه در این حوزه امکان پذیر است. پیش از این دکتر مهرداد پرچمی عراقی، حشره شناس و متخصص مگس‌های میاز با اعلام اینکه عامل اصلی مرگ غم انگیز گوزن‌های زرد در پارک ملی کرخه، کنه‌های خونخوارند گفت: کنه‌های خونخوار با ایجاد زخم روی بدن گوزن‌ها، زمینه را برای هجوم مگس‌های میاز آماده می‌کنند و در پی آن، لارو مگس‌ها با تغذیه از بافت و نسوج و ایجاد عفونت و گسترش زخم باعث مرگ میزبان می‌شوند.

این عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور که ۲دهه پژوهش درباره رده‌بندی دوبالان (مگس ها) را در پیشینه کاری خود دارد، در گفت‌وگو با همشهری افزود: با ابتلای گوزن‌های زرد به پارک ملی کرخه سفر کردم و طی ۹روز مطالعه میدانی، اطلاعات فنی وسیعی تهیه کردم که نتیجه این مطالعات طی گزارشی مختصر در اختیار سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار گرفت. زیستگاه اصلی گوزن زرد جنگل های کرخه است که نسل این گونه حفاظتی پس از ۴ دهه دوری از زیستگاه خود بار دیگر به خوزستان بازگشت. در این تصاویر قرنطینه سه گوزن زنده گیر شده در سایت ملی کرخه شوش در استان خوزستان را مشاهده می کنید: