فرشی از گل شقایق در مسیر مسجدسلیمان و لالی

در سفری یک روزه به مسجدسلیمان با کوروش زنگیان و سرمایه گذار مجتمع گردشگری چم آسیاب و ندا عزیزیه از اعضای هیت مدیره انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا راهی مسجدسلیمان می شویم تا از پروژه او بازدید کنیم.

در یک صبح بسیار دل انگیز و زیبا راهی مسجدسلیمان می شویم. در نزدیکی این شهر تاریخی با دشتی از گل های شقایق مواجه می شویم که بسیار زیبا است. مردم خودرو خود را گوشه ای از جاده پارک می کنند تا در میان گل های زیبای شقایق عکس یادگاری بگیرند. بسیار شگفت انگیز است. تمام حواسمان را جمع می کنیم تا به گل ها آسیب نزنیم.

شقایق گیاهی علفی است که ارتفاع آن از ۲۵ تا ۹۰ سانتی متر می رسد و در مزارع، اماكن سایه دار، دشت ها و دامنه های كم ارتفاع كوهستانی می روید.

كاسه گل آن پس از باز شدن گلبرگ ها، می ریزد، به طوری كه گل های شكفته شقایق، عاری از كاسبرگ است.

گلهای آن بی بو است و با آن كه مواد قندی نوش در قاعده گلبرگهای آن به وجود نمی آید، با این وجود زنبور عسل برای به دست آوردن دانه گرده فراوان به سمت گل شقایق هجوم می آورد.

جوشانده كپسول آن در چایی در رفع بی خوابی توصیه می شود و دانه آن اثر ملین ملایم و گلهای آن اثر نرم كننده در التهاب و تورم دارد.

همچنین گل ها اثر آرام كننده و معرق و خلط آور است. از ویژگی های بارز شقایق آن است كه به حالت خشك هم خاصیت درمانی خود را حفظ می كند.

به علاوه گل شقایق در مداوای برونشیت، آنژین ها، سرفه های مقاوم و سیاه سرفه و آسم داروی مناسبی شناخته شده است و چون گلبرگهای آن برخلاف خشخاش، فاقد مرفین است و مضار آن را ندارد و نیز از طرفی برخی از اثرات درمانی خشخاش را به نحو ضعیفی داراست، از این جهت از قرون قبل دارو های مخدر را در معالجه بیماری های اطفال بكار می بردند.

 

شهر: 
دسته بندی: