ضروت مرمت و نگهداری از اماکن تاریخی پیروان ادیان الهی در خوزستان

پیشنهاد انجمن دوستداران میرزاث فرهنگی تاریانا در خوزستان، دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان همزمان با سالروز ولادت حضرت عیسی با تعدادی از خانواده های مسیحی ساکن در اهواز دیدار کرد. غلامرضا شریعتی در دیدار با برخی خانواده های مسیحی ساکن در خوزستان با تبریک ولادت حضرت عیسی (ع) اظهار کرد: این پیامبر دارای کتاب و برگزیده خداوند تبارک و تعالی است و ندای صلح، دوستی، برادری و آرامش را به جهان ابلاغ می کرد.

وی با اشاره به اینکه دین اسلام نیز برای تکمیل ماموریت پیامبران قبل از حضرت محمد (ص) آمده است، گفت: شان و جایگاه حضرت مریم نیز آن قدر در دین ما بالا و بزرگ است که یکی از سوره های قرآن کریم به نام ایشان نامگذاری شده است. شریعتی تصریح کرد: وظیفه خود دانستم در روز ولادت پیامبری که منشا تحولات بسیاری در دنیا شد، با شما به نمایندگی از همه ارامنه، آشوریان، کاتولیک ها و کلدانی ها  دیدار و این روزها را که اعیاد مذهبی است تبریک و شادباش عرض کنم.

استاندار خوزستان با اعلام اینکه به زودی از کلیساها و آرامستانهای ارامنه، آشوری و کلدانی بازدید می کنم در خصوص تغییر نام خیابان ۲۱ کیانپارس که به نام یکی از شهدای مسیحی به نام «یرمی یعقوب» بود، بیان کرد: این مسئله را از طریق شورای شهر، شهرداری و معاونت عمرانی حل خواهیم کرد.

شریعتی در مورد ضرورت مرمت و بازسازی مقبره مسیحیان که محل دفن دو تن از شهدای ارمنی و آشوری واقع در پیچ میدان منطقه هفت اهواز تاکید کرد: آرامستان مورد نظر بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد، به دلیل وجود کشته شدگان لهستانی جنگ جهانی اول در این مقبره به زودی هیاتی فرهنگی از کشور لهستان برای بازدید از این مقبره وارد استان می‌شوند.

وی بیان کرد: یادم می آید که بیش از یک دهه پیش که خود معاون استاندار بودم یک بار اقدام به ساماندهی آرامستان نمودیم. با توجه به قدمت

چندین دهه این مقبره و برخورداری از جاذبه‌های گردشگری، سازمان‌های ذیربط باید در خصوص مرمت، بازسازی و ترمیم آن تلاش کنند. همچنین دبیر انجمن دوستدران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان که داراه این نشست را هم بر عهده داشت گفت: سابقه سکونت پیروان ادیان الهی در خوزستان دیرینه است و بقایای یک کلیسای ساسانی در بهبهان که از کهن ترین شهرهای خوزستان است نشان دهنده این است که همیشه ادیان مختلف در کنار ایرانیان زندگی می کردند. این چنین اماکنی نشان دهنده زندگی مسالمت آمیز مذاهب دیگر در کنار مردم ایرانی است.

مجتبی گهستونی افزود: با توجه به وجود آرامستان مسیحیان در شهرهای آبادان، اهواز، آغاجاری، مسجدسلیمان و وجود کلیساهای متعدد در خوزستان در بین بازدیدکنندگان و علاقمندان این استقبال به بازدید از کلیساها را در میان دوستداران میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می بینیم.

این فعال میراث فرهنگی در پایان گفت: با توجه به اینکه آرامستانهای ارامنه، آشوریان، کلدانی ها و لهستانی ها در اهواز در مجاورت هم قرار دارند، از شرایط تبدیل به موزه شدن برخوردار هستند. وی در پایان سخنان خود یاد و خاطره شهدای ارمنی، آشوری و کلدانی را که برای دفاع از مرزهای ایران با دشمن مبارزه کردند گرامی داشت.

در ادامه ترات وارطانیان از کلیسای مسروپ ارامنه اهواز با ابراز تشکر از استاندار خوزستان که سال نو میلادی و تولد حضرت مسیح را تبریک گفتند یادآور شد: ارامنه طی مدت بیش از چهارصدسالی که در ایران زندگی می کنند همواره مورد لطف هم میهنان خود بوده اند و احساس آرامش می کنند.

وی گفت: با توجه به وجود کلیساهای متعدد ارامنه در خوزستان و برخورداری آنان از مدارس اختصاص که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت: تعطیلی این مدارس به واسطه کاهش جمعیت و مهاجرت آنان باعث نگرانی است. آرمت سلیمانی یکی از مسیحیان حاضر در جلسه خواستار نامگذاری خیابان ۲۱ کیانپارس اهواز که قبلا به نام شهید مسیحی یرمی یعقوب نامگذاری شده بود ولی بعد از سالها دوباره آن را تغییر دادند، شد و از بازگشت نام آن به عنوان عیدی استاندار یاد کرد.

سپس رئیس شورای خلیفه گری کلدانی کاتولیک آشوری اهواز ادامه داد: بسیاری از تاسیسات قبرستان ارامنه و آشوری ها و کلدانی ها به سرقت رفته و یا محلی برای تجمع دزدان شده است. قصد ساخت دیوارکشی را نیز داشتیم ولی میراث فرهنگی با این کار هم مخالفت کرده و اعلام کردند که فقط حق مرمت را دارید. به همین دلیل با انجام مشاوره هایی با انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان و به کارگیری یک گروه تخصصی معماری کار را به صورت فنی شروع کردیم.

ریشارد نوری خبر داد: تاکنون ۱۰۰ میلیون تومان برای مرمت هزینه کردیم که همه هزینه ها توسط کلیسا تامین شده و از اداره میراث فرهنگی درخواست کردیم که حداقل اشتراک آب و برقی را به ما بدهید ولی تاکنون این کار را نیز انجام ندادند. وی افزود: هرکاری را انجام دهیم به نفع خود کشور هم هست چون وقتی مهمانان خارجی از این قبرستان بازدید می کنند باید آن را در وضعیت مناسبی ببینند.

نوری تصریح کرد: بندر انزلی، تهران و اهواز سه شهر ایران هستند که قبرستان لهستانی ها در آن وجود دارد، گفت: از دولت لهستان نیز قول های مختلفی برای کمک به مرمت و بازسازی قبرستان به ما داده اند.

گفتنی است که در ابتدای جلسه که با گرفتن عکس یادگاری همراه بود از سوی مهمانان مسیحی یک دوره مجله پیمان مربوط به ارامنه و تاج گل به استاندار خوزستان اهدا شد. 

دسته بندی: