سخنرانی دبیر و سخنگو انجمن تاریانا در شورای اداری استان خوزستان

به دعوت روابط عمومی استانداری خوزستان و خانه مطبوعات از مجتبی گهستونی روزنامه نگار و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان دعوت شد تا در جلسه شورای اداری خوزسان با حضور استاندار، معاونین استاندار، مدیران کل، فرمانداران و خبرنگاران سخنرانی کند. در ادامه متن سخنرانی ایشان تقدیم حضورتان می شود.

با سلام و درود فراوان خدمت استاندار فرهیخته خوزستان و مدیران و روسای محترم دستگاههای دولتی و همچنین همکاران عزیز خبرنگارم که در جلسه شورای اداری حضور دارند، تبریک می گویم روز میلاد امیرالمومنین، روز پدر، روز سعدی و روز زمین پاک را خدمت شما سروران ارجمند. ضمن تشکر از مدیرکل محترم روابط عمومی استانداری خوزستان جناب آقای درویش و همچنین مدیرمحترم خانه مطبوعات خوزستان جناب آقای علیجانی که از اینجانب دعوت کردند تا در جلسه شورای اداری خوزستان سخنانی را به عنوان روزنامه نگار با بیش از بیشت سال سابقه اشتغال به عرض برسانم.

از آنجایی که در کنار فعالیت های روزنامه نگاری بیش از یک دهه است که در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و محیط زیست تجربه فعالیت دارم لذا سخنانم را در این حوزه مطرح می نمایم.

1- ضمن اعلام نگرانی از وضعیت پیش آمده برای بخشی از مردم خوزستان در نتیجه بوجود آمدن طغیان و سیلاب اخیر و ایجاد خسارت های فراوان، من و بخشی از فعالان محیط زیست ضمن تشکر از همه کسانی که به امدادرسانی پرداختند، معتقدیم نتیجه درست برای مدیریت سیلاب تقویت پوشش گیاهی، انجام آبخیزداری، تغییر مکان سکونتگاه‌های در مسیر سیلاب، تجاوز نکردن به حریم رودخانه‌ها و احترام گذاشتن به طبیعت است. فارغ از همه اتفاقاتی که در نتیجه سیلاب و طغیان رخ داد، فکر می کنم طبیعی بود که چنین حوادثی را هم شاهد باشیم. اما معتقدم که رویداد اخیر در نتیجه تغییر اقلیم در کل دنیا است و وقوع آن در خوزستان نباید دور از انتظار باشد. در چند روز گذشته دیده و شنیدیم که در بعضی از کشورها هم از این طغیان ها و سیلاب ها رخ داد. لذا خوزستان نیز متاثر از شرایط جوی با دگرگونی های فصلی مواجه شد. از نظر من و با توجه به مطالعات و مشاهدات، رویداد اخیر یک حادثه غیر مترقبه بود که پیامدهای ناشی از آن باید کنترل شود تا در نتیجه وجود چنین آبی بیش از پیش جنگل ها، هورها و تالاب ها، نهرها و اراضی کشاورزی سیراب شوند. اما باید متوجه تبعات اجتماعی و بهداشتی پس از سیلاب هم بود.

2- با توجه به اینکه میراث فرهنگی فرصتی است برای ایجاد وحدت و اتحاد بین همه اقوام ساکن معتقدم در خوزستان معتقدم بانگاهی اجمالی به وضعیت شهرها و روستاهای ایران به ‌ویژه روستاها و شهرهای دارای بافت تاریخی خوزستان و همچنین با توجه به دگرگونی و بی‌هویتی معماری امروز و تاثیرات آن بر بدنه شان، این موضوع عیان است که جامعه متخصصان و عموم مردم به آرامی دچار فقر دانش‌هایی شده‌اند که از نتایج ملموس آن فروپاشی و ناهنجاری‌های اجتماعی و رفتاری، فقر مشارکت و سرمایه‌های اجتماعی همچنین مصرف‌گرایی صرف و نابودی محیط‌ زیست و منابع طبیعی انرژی و ... است. در تمام شهرها و روستاهای تاریخی معاصر از جمله در خوزستان که در حال تغییراتی هستند بیشترین نگرانی‌ها در نگهداری از هسته‌های تاریخی و محوطه های باستانی است و در اینجا موضوع مهم این است که یاد بگیریم چگونه می‌توان بین نیاز برای حرکت به سمت شهرها و روستاهای مدرن و حفظ عناصر تاریخی تعادل ایجاد کرد؛ چرا که هسته‌های تاریخی امروزی را نباید از زندگی خالی کرد و تنها نگاه موزه‌ای به آنها داشت. تاکید می کنم که در صورت بوجود آمدن بحران هویت در نسل آینده مسئول آن شما مدیران مسئول هستید. با این حال خوب می دانیم که شهر و روستا یک عنصر سیال است و به بهانه نگهداری از آثار تاریخی نیز نمی‌توان حرکت به سوی نیازمندی‌ها، تکنولوژی و توسعه را متوقف کرد. اما تاکیدمان به توسعه پایدار است و اعترام به همه ارزش ها و عناصر فرهنگی و طبیعی است. با این حال درخواست ما از شما برای جلوگیری از بحران هویت تاریخی که نسل های بعدی را دامنگیر می شود توجه بیشتر به میراث فرهنگی را به عنوان یک مقوله اساسی و ضروری در نظر بگیرند.

3- از استاندار محترم و محبوب که برای من و بسیاری مایه افتخار و الگویی از یک مرد شجاع است درخواست دارم بخشی از توسعه خوزستان را در توجه به گردشگری و میراث فرهنگی ببینند که همانا توجه به این مقوله یعنی توجه به انواع حمل ونقل زمینی، هوایی، دریایی، محیط زیست، آب، گاز، برق و.... همچنین درخواست دارم که جناب آقای دکتر مقتدایی و جناب آقای دکتر نشان مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری خوزستان بیش از پیش به ظرفیت انجمن میراث فرهنگی خوزستان که فقط یک بار به صورت نمادین تشکیل جلسه داد و می تواند نقش یک هماهنگ کننده و تسهیلگر را ایفا کند توجه بیشتر نمایند. در ضمن به اطلاع می رسانم که ایران در سال 2017 میزبان کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری جهان است که برای نخستین بار این رویداد در ایران برگزار می شود. لذا تاکید می کنم که از ظرفیت خوزستان برای میزبانی این رویداد استفاده کنید تا خلاء های موجود در خوزستان بر طرف شود.

4- در ادامه متاسفم که بگویم گردشگری خوزستان بیش از پیش عقب افتاده تر است و هنوز خوزستان به صورت کامل در مسیر تورهای گردشگری قرار نگرفته است. این استان سه پایگاه ثبت جهانی دارد که در میان 19 پایگاه جهانی دیگر شان خاص خود را دارند. منتها در خصوص تبلیغات و جذب بازدید کننده از این آثار کوتاهی های فراوان صورت گرفته شده است. بر اساس آمارهای رسمی سازمان میراث فرهنگی کشور،یکمیلیونو 845 هزارو 392 نفر گردشگر داخلی و 26 هزار و 419 گردشگر خارجی در ایام عید نوروز 95 از 19 پایگاه میراث جهانی در ایران بازدید کردند. در این میان بیش از 446 هزار گردشگر ایرانی از تخت جمشید بازدید کرده اند و درآمد حاصل از بازدید گردشگران ایرانی از تمام 19 پایگاه جهانی حدود 5 میلیارد و 361 میلیون و 760 هزار تومان بوده است. در این میان چغازنبیل، محوطه باستانی شوش و سازه های آبی تاریخی شوشتر هر کدام با حدود 15 تا 35 هزار بازدیدکننده سهم اندکی از رقم اعلام شده را به خود اختصاص دادند. یعنی کمتر از صدهزار نفر از سه گنجینه تاریخی و جهانی خوزستان بازدید داشته اند. با نگاهی به آمار بلیت فروشی در خوزستان این ادعا اثبات می شود. به همین دلیل درخواست حمایت بیشتر از مقوله میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری را دارم.

5- در خاتمه درخواست من ازبرخی رسانه ها این است که از سطحی نگری فاصله گرفته و با توجه به ظرفیت هایی که دارند بیش از پیش به رصد و نقد کیفی مدیران، سازمانها و ادارات که وظیفه انها خدمت رسانی به جامعه است بپردازند. از مدیران نیز درخواست دارم که بیشتر به رسانه ها اعتماد کرده و با مردم صادقانه تر رفتار نموده و از بیان حقایق بیم نداشته باشند. چرا که عمده مردم در جایگاهی هستند که واقعیت را تشخیص دهند. به همین دلیل برگزاری نشست پی درپی اصحاب رسانه و دولت پاسخگو را به فال نیک می گیرم و خواهان توجه بیشتر مقام عالی دولت در خوزستان به مسائل صنفی روزنامه نگاران و خبرنگاران هستم.

با تشکر فراوان از همه شما عزیزان

دسته بندی: