ساق دوشی عروسی رستم در جشنواره ملی سفرنگاری ناصر خسرو

مجتبی گهستونی: از خوزستان راهی تهران و برج میلاد شدیم تا نخستین اجرای "عروسی رستم" را در دومین جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو قبادیانی تقدیم کنیم.
انتشار خبر اجرایی دیگر از زوج نقال شاهنامه خوان باعث شوق و ذوق فراوان حاضرین شد.

برگزار کنندگان این جشنواره با دعوت از سخنگو و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان درخواست کردند تا به همراه زوج نقال شاهنامه خوان در دومین جشنواره سفرنگاری ناصر خسرو قبادیانی حضور به هم برسانیم.

از بدو ورود در این جشنواره ملی حاضرین که با اجرای "رزم گردآفرید" این زوج نقال در نخستین جشنواره آشنا بودند اشتیاق خود را برای مشاهده نخستین اجرای "عروسی رستم" اعلام می کردند.

رویارویی با آرش نورآقایی از برگزار کنندگان این جشنواره ملی در وروی سالن اصلی باعث شد تا همراهان من دلگرم تر از قبل شوند. در ادامه مواجه شدن با دیگر دوستان و دست اندرکاران که ما را مورد لطف و همراهی قرار دادند باعث شد تا زوج نقال خوزستانی ما همچون قبل که در جمع راهنمایان گردشگری و فعالان صنعت گردشگری قرار گرفته بودند بشاش تر و مسرورتر شوند.

نکته جالب تر اینکه تعدادی از دوستان خوزستانی نیز به دعوت اینجانب حاضر شدند تا به تهران بیایند تا از این رویداد بهره مند شوند.

این جشنواره که با کوشش گروه گردشگری زورق، خانه‌ی جهانگرد استان تهران، انجمن صنفی کارگری راهنمایان گردشگری استان تهران و با پشتیبانی شهرداری تهران، برج میلاد تهران، میراث شهر و شرکت ایرانگردی مارکوپولو برگزار شد با بخش های متعددی همراه بود که حضور در نمایشگاه جانبی یکی از این موارد بود.

هنگام حضور در جشنواره با چهره مریم زندی و اسعد نقش بندی از عکاسان مطرح که بر روی سن قرار داشتند و درباره عکاسی و اینکه چگونه می توان سفری تصویری را رقم زد صحبت می کردند مواجه شدیم.

در ادامه کامران خوشی را از اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره دیدیم که پیرامون سفر و آرمان این جشنواره سخن گفت.

اجرای بخش‌هایی از چند سفرنامه‌ی نامدار از سوی مجری برای باشندگان بازخوانی شد و فیلم‌هایی کوتاه از نشست داوران و نشست شورای سیاست‌گذاری جشنواره به نمایش درآمد.

نماینده‌ی شهرداری تهران در میراث فرهنگی از دیگر سخنرانان جشنواره بود. مازیار علوی گفت: ناصرخسرو بسیار ساده آغاز می‌کند اما در دل همه‌ی سادگی‌های این سفرنامه آگاهی‌های بسیار ریز تاریخی و اجتماعی نهفته است. او بدون تعصب می‌نویسد. از آب و هوا از برج و بارو، از مردمان، اخلاق و شیوه‌ی زندگی، از مذهبشان و حتا از قیمت اجناس می‌نویسد و آن را با دیگر جاها می‌سنجد.

اما حجت‌الاسلام میثم امرودی، قائم‌مقام معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به نقل از یک استاد دانشگاه هاروارد گفت: اگر می‌خواهید تعصب ایرانی به ایران را ببینید یک سر به ایران بزنید.

معرفی «سفر‌بازی» توسط پویان مقدم از گروه سفر‌بازی «زروان» و محمود شیخیان، مسوول طراحی بازی‌ها از سه لایه‌‌ای که در یک سفربازی وجود دارد(سفر، معما و داستان) از دیگر بخش های جشنواره بود.

نکوداشت تلاش های استاد منوچهر ستوده به پاس یک عمر فعالیت اگرچه به دلیل کهولت سن استاد با نبود ایشان همراه بود اما قرار گیری او در پای تخته سیاه که می نوشت "دلم برای ایران خون است" باعث شد تا دیگران برای سلامتی ایشان نیایش کنند. معرفی ایشان را شروین وکیلی بر عهده داشت.

اما یکی از مهم ترین و زیباترین بخش های این جشنواره که با استقبال و تشویق های فراوان مواجه شد حکایت دلدادگی تهمینه به رستم بود. در این جشنواره من ساق دوش رستم و تهمینه بودم. ساق دوشی که زوج نقال را تا پای سن همراهی کرد تا روزی سراسر احساس را برای حاضرین در جشنواره رقم بزند.

مهرانگیز قلاوند و اردوان بیرگانی با تلفیقی از حماسه فردوسی و شعر شاعران نو گو، دلدادگی تهمینه به رستم را روایت کردند.

پوشش و گویش، شیوایی کلام، اجرای ماهرانه، کمال و جمال بانو قلاوند و سرور بیرگانی چنان تهمینه ورستم را دلنشین کردند که گویی خودِ تهمینه و رستم از شاهنامه بیرون آمدند و در سالن برج میلاد رو درویتان ایستاده اند.

عکس های این اجرا را ببینید و شما هم به همراه ساق دوش عروسی رستم و تهمینه در این مجلس شرکت کنید.

دسته بندی: