در عمل ثابت کنید که «میراث فرهنگی در شوشتر زیربنای توسعه» است

مجتبی گهستونی: سازه های آبی تاریخی شوشتر از پر چالش ترین محوطه های تاریخی خوزستان محسوب میشوند.  این بناها هم به لحاظ سازه ای از چالش های متعددی برخوردار هستند و هم از لحاظ مدیریتی با اندک حاشیه های همراه بوده است. بماند که مدیرکل سابق خوزستان (پ – ف) مملو از چالش بود و وجود او سراسر میراث را به حاشیه کشاند. این چالش ها در هنگامه ای به اوج خود رسید که محمودزاده از استان فارس به سمت مدیریت سازههای آبی تاریخی شوشتر منصوب شد تا شاید به واسطه غیر بومی بودنش از حاشیه ها بکاهد اما همین نبودن ها و مدیریت کنترل از راه دورش به مشکلات افزود و سرانجام باعث شد تا حسین عیدانی کارشناسی ارشد مرمت آثار تاریخی مشغول به کار شود.

اینجانب ضمن تقدیر و تشکر از خدمات ارزنده حسین عیدانی به خاطر همه کوشش هایی که داشته است جا دارد از حضور بیژن حیدری زاده کارشناس زبده مرمت به واسطه پذیرش این مسئولیت بسیار خطیر تقدیر کنم چرا که پشتکار او را بارها دیده ام. اما در ادامه جا دارد نکاتی را به عرض برسانم.

شوشتر در طول سالهای اخیر همواره از شهرهایی بوده که در مسیر تورهای گردشگری برای ایرانی ها و خارجی ها بوده است و این مهم باعث شده تا اوضاع و احوال این شهر تاریخی که پنجاه درصد آثار ثبت شده استان در آن واقع شده است را رصد کنند. لذا این شرایط خاص تاریخی با مردمی که از اصالت برخوردارند و از فرهنگ خاصی پیروی می کنند و از گویش، موسیقی و صنایع دستی خاص خود برخوردارند باعث شد تا انتظار برای بهبود از وضع وجود بالا برود. اما چرا شوشتر با وجود همه کوشش های انجام شده از سوی رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، مدیرپایگاه جهانی سازه های آبی تاریخی، دوستداران میراث فرهنگی شوشتر و فرماندار از رشد کیفی در حوزه میراث فرهنگی برخوردار نشد که نشد؟ چرا این شهر زیبنده شهرهای یک شهر تاریخی نیست؟

با توجه به نگاه و اشراف کامل مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان و تاکید مکرر ایشان بر اوضاع شوشتر و سامان یافتن مکان های تاریخی و گردشگری، اما چه عواملی دست به دست هم داد تا از این نگاه ویژه ای که بر شوشتر حاکم است استفاده مطلوب نشود؟

من در این مطلب قصد ندارم کسی را متهم کنم. اما آنچه که می دانم این است که فرصت های بیشماری از سوی نواحی مختلف از دست رفت. شوشتر امروز فرق چندانی با شوشتر پیش از ثبت جهانی نکرده است. در به وجود آمدن این شرایط عوامل مختلف دخیل هستن. لذا نباید به دنبال مقصر گشت. وجود تک تک آدم هایی که مدنظرم هستن و با توجه به شناخت و اشرافی که در شوشتر داردن می توانستند نقطه آغاز یک همگرایی و همدلی برای توسعه میراث فرهنگی و برون رفت مشکلات تاریخی این شهر باشند اما وجود یک سری پیچیدگی ها و گاه رفتارهای جزیره ای باعث عقب رفت شد. بسیار پسندیده و خوشایند است که اداره میراث فرهنگی شهرستان شوشتر، پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر و دوستداران میراث فرهنگی شوشتر یک مثلت طلایی و دیده بان واقعی برای میراث گرانقدری که در اختیارشان است تشکیل دهند.  

لذا اکنون که به جای عیدانی با هر عملکرد خوب یا بد، کارشناس دیگری همچون بیژن حیدری زاده با یک توانایی مشخص و از قبل ثابت شده منصوب گردیده تا سکان کشتی سازه های آبی تاریخی شوشتر را به سرمنزل مقصود برساند، همچنین با وجود مدیر توانمند اداره میراث فرهنگی شوشتر که از افراد واقعا دلسوخته میراث فرهنگی است و باز به دلیل وجود دوستداران میراث فرهنگی در شوشتر که بارها ثابت کرده اند با تمام وجود از خود مایه گذاشته اند، لازم است که با توجه به اهمیت شهر شوشتر و تاکیدات افشین حیدری مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان مبنی بر اینکه شوشتر ظرفیت پاسخگویی به کلیه نیازها و ذائقه های گردشگری را دارد، دست در دست هم داده شود تا چهره میراث فرهنگی در این شهر زیبنده شود.

حال که گته می شود سازه‌های آبی تاریخی شوشتر وضعیت نگران کننده‌ای ندارند و مدیریت در این پایگاه مبتنی بر امور پژوهشی و زیربنایی خواهد بود و از نظر بنایی و سازه‌ای اصلا وضعیت بحرانی در این آثار ثبت شده به چشم نمی‌خورد، لازم است که این وضعیت عادی با تمهیداتی به اطلاع مردم رسانده شود تا ساکنان شوشتر دلگرم تر به یاری میراث فرهنگی بشتابند. با کمک همین مردم در عمل ثابت کنید که "میراث فرهنگی در شوشتر می‌تواند زیربنای توسعه باشد".  

اکنون که در کنار همه این پتانسیل هایی که در شوشتر وجود دارد هیئت‌ امنایی شامل شخصیت‌های استانی و ملی حضور دارند و بیشتر تلاش شده تا افراد ذی‌نفوذ برای رفع مشکلات پایگاه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر به این سمت انتخاب شوند تا بتوانند گره‌ای از مشکلات موجود در این بخش باز شود، کارشکنی و دست اندازی از سوی هیچ فردی واقعا پذیرفته نیست و باید همت همگان بر یاری رساندن به میراث فرهنگی معطوف باشد دز غیر اینصورت مشخص می شود که عده ای فقط به فکر مال اندوزی و استفاده از رانت هستند و میراث فرهنگی پوششی است برای پیگیری اهداف خود.

شهر: 
دسته بندی: