تعرض اداره بهداشت به محوطه تاریخی دستوا

سخنگو و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام خبر تعرض اداره بهداشت به محوطه تاریخی دستوا در شوشتر از شرایط مضطرب این محوطه خبر داد. مجتبی گهستونی گفت: بافت تاریخی شهر دستوا در شهرستان شوشتر واقع در استان خوزستان که طی سال‌های گذشته با آسیب‌های فراوانی درگیر بوده، بار دیگر مورد تعرض قرار گرفت و این‌بار وزارت بهداشت اقدام به ساخت اداره بهداشت در این شهر تاریخی کرده است. وی یادآور شد: شهر باستانی دستوا که مقر حکومت ایلیمایی‌ها بوده، در سال 1347 در فهرست آثار ملی ثبت شد. نخستین فعالیت باستان‌شناسی در این منطقه سال 1356 آغاز شد، اما برخلاف اهمیتش این شهر تاریخی هنوز پایگاه باستان‌شناسی ندارد و از آخرین فعالیت باستان‌شناسی در این منطقه بیش از سه دهه می‌گذرد.

گهستونی تاکید کرد: به همین دلیل دستوا در طول سال‌های گذشته آسیب‌های فراوانی دیده، از فعالیت کشاورزان در زمین‌هایش تا حفاری‌هایی که به بهانه پیدا کردن گنج در اطراف این شهر تاریخی انجام می‌شود و بهای آن نزدیک شدن هر روزش به ویرانی است. سخنگو و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: در سال‌های گذشته نه‌تنها از مشکلات این منطقه تاریخی کم نشده، بلکه روزبه‌روز بر آن اضافه می‌شود تا جایی که وزارت بهداشت بدون کسب مجوز از اداره میراث فرهنگی این شهر اقدام به ساخت اداره بهداشت در زمین‌های تاریخی آن کرده که گرچه مسئولان بهداشت مدعی هستند این ساختمان ارتباطی با دستوا ندارد و در منطقه «درخزینه» ساخته می‌شود، اما مسئول اداره میراث فرهنگی شوشتر معتقد است برای ساخت‌وساز در «درخزینه» نیز مجوزی گرفته نشده و ساخت‌وساز در این منطقه هم به دلیل وجود محوطه ثبت‌شده «عسکر مکرم» بدون اشکال نیست.

ریحانه جوادی خبرنگار روزنامه فرهیختگان پس از کسب اطلاع این خبر از سخنگو انجمن تاریانا تصمیم به تهیه یک گزار ش از تعرض به محوطه دستوا تهیه کرد.

نتیجه استعلام از میراث غیرمجاز بود؛ مسئولان بهداشت پی را کندند

محمدعلی چهارمحالی، مسئول اداره میراث فرهنگی شوشتر درباره ساخت این اداره در محوطه تاریخی دستوا به «فرهیختگان» گفت: «پیش از انجام هر ساخت‌وسازی در محوطه‌های باستانی طبق قانون باید از میراث فرهنگی استعلام شود. اداره بهداشت که متولی ساخت این ساختمان است، تنها یک بار در سال 1389 از اداره میراث فرهنگی شوشتر استعلام گرفت که در آن زمان یک مجوز فعالیت 6 ماهه برای آنها صادر شد که در آن مدت هیچ‌فعالیتی انجام ندادند. بعد از آن برای شروع فعالیت، از اداره میراث فرهنگی استعلام مجدد گرفتند که این اداره در پاسخ به درخواست آنها اعلام کرد هرگونه ساخت‌وساز در این منطقه غیرمجاز است، اما مسئولان بهداشت پیش از آنکه به دنبال پاسخ استعلام خود از اداره میراث فرهنگی باشند، فعالیت خود را برای ساخت اداره بهداشت شروع کردند و در حال حاضر تا اندازه کندن پی ساختمان پیش رفته‌اند.»

او افزود: «زمینی که قرار است اداره بهداشت در آن ساخته شود ظاهرا از سوی مالک خصوصی برای این کار وقف شده، اما با توجه به محل قرار‌گیری این زمین در بافت تاریخی امکان ساخت‌وساز در آن وجود ندارد و باید با هماهنگی‌های لازم زمین دیگری برای این کار اختصاص پیدا کند. در منطقه دستوا آثاری تاریخی وجود دارد که ساخت‌وساز و حفاری می‌تواند سبب از بین رفتن آنها شود، در این صورت بخشی از تاریخ دستوا دچار خدشه خواهد شد.»

چهارمحالی درباره ادعای مسئولان بهداشت درباره اینکه ساخت‌وساز در منطقه «درخزینه» است، افزود: «اگر ساخت‌وساز در این منطقه هم باشد برای انجام آن مجوزهای لازم باید از اداره میراث گرفته می‌شد که این اتفاق رخ نداده است. در منطقه «درخزینه» نیز بافت تاریخی وجود دارد و باید پیش از ساخت اداره میراث فرهنگی بداند که آیا ساخت‌وساز در منطقه تاریخی بوده یا خیر.»

اداره میراث فرهنگی شوشتر که مسئول حفاظت از بافت تاریخی این شهر است، به دلایل مختلف از جمله نداشتن نیروی یگان حفاظت به اندازه کافی و کمبود اعتبار قادر به انجام اقدامات حفاظتی بیش از این نیست. به گفته مسئول این اداره با وجود همین تعداد نیروی اندک، ماموران یگان حفاظت به‌طور مستمر از منطقه بازدید می‌کنند، با این وجود کمبود اعتبار به‌عنوان معضل همیشگی میراث فرهنگی همچنان قربانی می‌گیرد.

 

شهر: 
دسته بندی: