تشریح وضعیت میراث فرهنگی خوزستان برای مسئولین سازمان مرکزی در تهران

در روز 20 اسفند 1392 به عنوان سخنگو و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان، در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور در دو نشست شرکت کردم. این نشست ها به مناسبت گردهمایی سمن های سه گانه در تهران برگزار شد. نخستین جلسه در سالن اجتماعات این سازمان با حضور سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد و نمایندگان تشکل ها با حضور در یک پنل تخصصی درخصوص مشکلات پیش روی خود بحث و گفت و گو کردند که علاوه بر رئیس سازمان، معاونان و دیگر مسئولین مرتبط نیز حضور داشتند.

اما در دقایق پایانی جلسه از طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور درخواست کردم که در نشستی با حضور نمایندگان انجمن های دوستدار میراث فرهنگی کشور حاضر شود که وی علی رغم عدم هماهنگی قبلی و وقت کم حاضر به پذیرش نمایندگان انجمن ها در محل کار خود شد. در این نشست که قرار شد در حد یک معارفه نیم ساعته باشد جلسه در دو ساعت با بیان سخنان تمام نمایندگان حاضر در جلسه و ارئه توضیحات کامل از سوی طالبیان معاونت میراث فرهنگی، کارگر مدیرکل موزه های کشور، عزیزی مدیرکل پایگاههای کشور و نظری مدیرکل ثبت آثار تاریخی کشور برگزار شد.

در این نشست بسیار خوب همه حاضرین فرصت کردند به بیان نقطه نظرات خود بپردازند. من به عنوان تنها نماینده حاضر در جلسه از خوزستان فرصت شد در خصوص موارد مهم زیر به سخنرانی بپردازم: تشریح وضعیت پایگاههای ملی و بین المللی در خوزستان، کند شدن روند ثبت، موضوعات مرتبط با صندوق حفظ و احیا، مشکلات پیش رو در شوشتر و سازه های آبی تاریخی، وضعیت ثبت جهانی در شوش و مشکلات پیش روی آن، وضعیت نامناسب بلیت های اماکن تاریخی، تشدید برای تخریب بقعه های تاریخی در خوزستان که اداره کل اوقاف تصمیم دارد بعد از 7 بقعه دیگر تخریب 13 بقعه را در دستور کار قرار دهد، موضوع توسعه حرم دانیال نبی، تخریب در بافت های تاریخی خوزستان، عدم کاوش و بررسی شناسایی در بعضی شهرهای خوزستان، تعرضات انجام شده در بخشی از محوطه های تاریخی از جمله راه آهن، تخریب خانه های تاریخی توسط شهرداری اهواز، تعرض به ایوان کرخه و تپه های تاریخی در مسیر، تعرض به محوطه های تاریخی از جمله کوهساران اهواز و کاظم حمد شوش، حفاری های گسترده غیر مجاز در محوطه های رامشیر به خصوص تل رضوان، لزوم تقویت یگان حفاظت، عدم هماهنگی پژوهشکده باستان شناسی برای اعزام گروه هیات کاوش در خوزستان، لزوم تاکید آموزش به کارمندان میراث فرهنگی، وضعیت نامناسب موزه های خوزستان.

در نشست دیگری که در روز 21 اسفند به عنوان رابط انجمن های سه گانه خوزستان در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برگزار شد بار دیگر فرصتی پیش آمد تا به تشریح مشکلات پیش روی انجمن ها بپردازم. در این نشست که رابطین دیگر استانهای کشور هم حضور داشتند جلسه با حضور مدیرکل امور مجامع این سازمان برگزار گردید.

در مدت زمان اندکی که وقت در اختیار من بود موارد زیر را یادآور شدم: تقویت رابطین سمن ها در استانها، رفع موانع اداری برای دریافت و ارسال مکاتبات اداری، تسریع در ارسال دستورالعمل ها، تاکید به ادارات کل برای همکاری هرچه بیشتر با انجمن ها، اختصاص بخش سمن ها در سایت میراث خبر، اختصاص صفحه ای به سمن ها در نشریه پارسه، تشکیل جلسه از سوی امور مجامع با مجمع نمایندگان استان ها در مجلس شورای اسلامی، توجیه ذیحسابان برای همکاری با انجمن ها، حمایت های معنوی از سمن ها، واگذاری تصدی ها در قالب رعایت اصل 44 قانون اساسی.

دسته بندی: