تخریب تپه خندق بهبهان توسط عوامل ناشناس

تپه خندق بهبهان چندی پیش شبانه و به‌طور کاملا ناگهانی توسط عوامل ناشناس تخریب شد. با اینکه هدف از این تخریب هنوز مشخص نیست و شکایت میراث‌فرهنگی و پیگیری‌های مراجع قضایی راه به جایی نبرده اما برخی از اهالی شاهد تخریب عوامل ناشناس و ورود لودر به ساختمانی بوده‌اند، اما حاضر نیستند دراین‌باره شهادت بدهند. تپه خندق یکی از مهمترین تپه‌های استان خوزستان به‌شمار می‌رود که در محدوده روستای دودانگه بهبهان قرار دارد. این محوطه تاریخی که در سال 79 به ثبت رسیده چند شب پیش به طور ناگهانی مورد تعرض عده‌ای ناشناس قرار گرفت. چنانچه صبح روز بعد در این محوطه تاریخی یک تونلی به طول 20 و عمق 3 تا 6 متر حفر شد.

این روزها تخریب‌ محوطه‌های باستانی توسط عوامل مختلف و حتی برخی گروه‌های ناشناس شرایط میراث‌فرهنگی را به مرز هشدار رسانده است. خوزستان که یکی از مهمترین شهرهای تاریخی ایران محسوب می‌شود روزی نیست که از اخبار تخریب محوطه‌های باستانی در امان باشد. چنانچه از یک سو عملیات‌ مخرب دستگاه‌های شهری در محدوده‌های باستانی فعالیت را برای میراث‌فرهنگی سخت کرده و از سوی دیگر ورود عوامل ناشناس برای تخریب این محوطه‌ها نفس میراث‌فرهنگی را بند آورده است. تپه خندق بهبهان یکی از محوطه‌های مهم باستانی خوزستان محسوب می‌شود که چند شب پیش توسط افرادی ناشناس مورد تخریب جدی قرار گرفت.

مجتبی‌گهستونی، دبیر انجمن تاریانا خوزستان با بیان این مطلب به خبرگزاری میراث‌فرهنگی گفت: چندی پیش برخی عوامل ناشناس شبانه و به‌طور ناگهانی تپه خندق بهبهان را که در میان اراضی گندم واقع شده با لودر تخریب کردند. او می‌گوید: درحال‌حاضر تپه خندق با عمق 3 تا 6 متر و طول 20 متر تبدیل به تونلی بزرگ شده است.

گهستونی تاکید کرد: با اینکه یگان‌حفاظت پس از تخریب محوطه به‌سرعت وارد عمل شد و اداره میراث‌فرهنگی استان طرح دعوی و شکایت خود را اعلام کرده و نیروی انتظامی منطقه تشان نیز وارد عمل شده اما هنوز این عوامل ناشناس شناسایی نشده‌اند. این درحالی است که به گفته گهستونی برخی از مردم شاهد رفتن لودر به یک ساختمان شناخته شده بودند، اما هنوز هیچ یک از آن‌ها حاضر نشده‌اند که در دفاع از میراث‌فرهنگی شهادت بدهند. امیرمنصورصفوت، مدیر اداره میراث فرهنگی بهبهان نیز اعلام کرد، درحال‌حاضر اداره میراث‌فرهنگی تپه خندق بهبهان را از مراجع قضایی پیگیری می‌کند و با اینکه این تپه در 10 کیلومتری پاسگاه بهبهان قرار دارد اما هماهنگی‌های لازم انجام شده تا جلوی تعرض‌های دوباره گرفته شود. این مسئول معتقد است، هرچند که مراجع قضایی هنوز پاسخ روشنی نسبت به عوامل مخرب نداده‌اند اما تحقیقات محلی در منطقه همچنان ادامه دارد.

شهر: 
دسته بندی: