تخریب تعمدی خانه تاریخی نفیسی در اهواز

خانه تاریخی ثبت ملی شده «نفیسی» در اهواز به دلیل بی‌توجهی شهرداری و اداره میراث فرهنگی شهر بطور تعمدی و پنهانی توسط مالک این بنا تخریب شد. خانه نفیسی شهر اهواز مربوط به دوره پهلوی اول است که در تاریخ ۲۵ اسفندماه سال ۷۹ با شماره ۳۴۹۴ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

براساس تصاویر و اطلاعاتی که مجتبی گهستونی عضو انجمن میراث فرهنگی خوزستان و مسئول کمیته رسانه شورای هماهنگی تشکل‌های میراث فرهنگی که برای صدای میراث ارسال کرد، مالک این بنای تاریخی بدون آن که دیوارهای این خانه را تخریب کند بطور پنهانی این بنا را از درون فرو ریخته است.

خانه نفیسی اهواز پیش و پس از انقلاب اسلامی ایران تبدیل به مهد کودک شده بود و در تمام سال‌هایی که این بنا ثبت ملی بود نه مرمتی در آن انجام شد و نه بودجه ای برای حفاظت و مرمت آن در نظر گرفته شد.شهرداری و اداره میراث فرهنگی شهر اهواز نیز موضوع حفاظت از این بنای ثبت ملی شده را جدی نگرفتند.

اما مالک خانه تاریخی نفیسی شهر اهواز از دهه ۹۰ تلاش‌ها برای تخریب این خانه ثبت ملی شده را آغاز کرد. او به تدریج این خانه تاریخی را تخریب کرد و حالا تصاویر اقدامات او بر علیه یک بنای ثبت ملی شده در صدای میراث منتشر شده است. مالک خانه نفیسی بارها تلاش کرده بود تا این خانه را از فهرست آثار ملی کشور خارج کند اما پس از شکست در این تصمیم خانه نفیسی را به اینروز انداخت که در تصاویر قابل مشاهده است.

خانه تاریخی نفیسی شهر اهواز در منطقه یک این شهر و در قلب شهر اهواز در بازار این شهر قرار گرفته است. منطقه بازار اهواز یک منطقه تجاری است و زمین‌های آن قیمت بیشتری نسبت به سایر نقاط شهر دارد.

تا پیش از یکسال گذشته که تلاش‌های دوستداران میراث فرهنگی آن شهر به ثمر نشست و تعامل بین شورای شهر اهواز، شهرداری و اداره میراث فرهنگی خوزستان برقرار شد، خانه های تاریخی زیادی در آن شهر تخریب شدند. حالا اما با تعامل خوب ایجاد شده شهرداری اهواز تمامی استعلامات مربوط به خانه های تاریخی و ساخت و سازها را به اداره میراث فرهنگی خوزستان ارسال می‌کند و در صورت مجوز میراث پروانه ساخت و ساز صادر می‌کند.

شورای شهر اهواز نیز اعلام کرده است که مبلغ ۴٫۵ میلیارد تومان برای مرمت و حفاظت از بناهای تاریخی شهر اهواز اختصاص داده است. این رقم تا پیش از این اعلام ۲۰۰ میلیون تومان بود که هرگز صرف حفاظت از بناهای تاریخی و مرمت آن ها نمی‌شد.

 نوشدارویی که به سهراب نرسید

مالک بنای تاریخی نفیسی درحالی با تخریب پنهانی مرگ یکی از مهمترین بناهای تاریخی اهواز را رقم زد که معاون میراث فرهنگی استان خوزستان از بودجه‌بندی امسال و تخصیص اعتبار برای مرمت خانه نفیسی خبر داد. نوشدارویی که به سهراب نرسید و پایان تلخ خانه تاریخی نفیسی با فروریختن سقف این بنا توسط مالک رقم خورد.
خانه نفیسی اهواز ۲۵ اسفندماه سال ۷۹ با شماره ۳۴۹۴ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد و طی ۷ سال گذشته به طور پنهانی و به تدریج توسط مالک تخریب و حالا تصاویر آن در صدای میراث منتشر شده است.

محمدحسین ارسطوزاده، معاون میراث فرهنگی استان خوزستان اما در گفت‌وگو با صدای میراث، درحالی از پیگیری‌های حقوقی برای جلوگیری از تخریب بیشتر این بنای ارزشمند متعلق به دوره پهلوی اول خبر می‌دهد که به گفته شاهدان محلی، خانه نفیسی به طور کامل از بین رفته و تنها دیوارهای اطراف آن باقی مانده است. معاون میراث فرهنگی استان خوزستان اما می‌گوید: بخش حقوقی با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کند. مالک بنای تاریخی نفیسی به عوامل میراث فرهنگی اجازه حضور در داخل بنا را نداده است و یگان حفاظت از میراث فرهنگی از اماکن دیگر و فضاهای مشرف به این بنا متوجه میزان تخریب‌های صورت گرفته شده‌اند.

او گفت: خانه نفیسی درحالی توسط مالک تخریب شد که اداره میراث فرهنگی استان خوزستان برای مرمت و حفاظت این بنای تاریخی اعتبار تخصیص داده بود. با توجه به اتفاقات اخیر برنامه‌ریزی شده است تا اولویت به بناهای در معرض خطر استان خوزستان اختصاص پیدا کند. به گفته وی، فهرستی از بناهای در معرض خطر و یا بناهایی که برای اهالی خطر آفرین هستند برای اختصاص بودجه تهیه شده است.

معاون میراث فرهنگی استان خوزستان با اشاره به استحکام بخشی و مرمت و حفاظت اضطراری بناهای تاریخی استان خوزستان اعلام کرد: برای جلوگیری از تخریب های احتمالی لازم است که بناها، محوطه ها و حتی اشیایی که در مرحله خطر هستند استحکام بخشی و حفاظت شوند و پس از آن به ساماندهی و احیاء فعالیت‌های دیگر پرداخت.
او در پاسخ به این پرسش که برنامه‌های اداره میراث فرهنگی استان خوزستان در رابطه با آثار تاریخی استان خوزستان و جلوگیری از تخریب‌های احتمالی چیست؟ گفت: درحال حاضر به صورت گسترده مطالعات و پژوهش‌هایی که قبل‌تر صورت گرفته بود درحال بازنگری هستند. برنامه‌ریزی یکساله و پنج ساله را بویژه در بحث حفاظت و نگهداری از آثار و اجرای برنامه جامع پایش برای تمامی آثار تدوین و در دستور کار قرار داده‌ایم تا از حال و روز آثار مطلع باشیم.

ارسطوزاده گفت: با پایش مداوم آثار تاریخی وضعیت بناهای تاریخی مشخص و برنامه‌ریزی ها انجام می‌گیرد. همه عوامل میراث فرهنگی استان، مطابق برنامه باید اقدام کنند تا پس از ارسال گزارش‌ها به معاونت میراث‌فرهنگی برای رفع مشکلات و عوامل آسیب‌رسان اقدام شود.

گزارش از: مریم جلیلوند

شهر: 
دسته بندی: