تالاب های نیمه جان خوزستان، نیازمند رسیدگی است

تالاب‌های شادگان، هور العظیم، میانگران و بام‌دژ از جمله مهمترین تالاب هایی هستند که با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند و گاه تا آستانه ورود به لیست منابع طبیعی در حال خطر نیز پیش می روند. یک فعال حوزه محیط زیست،ضمن تشریح وضعیت و مشکلات تالابهای استان خوزستان به اهمیت آموزش مردم محلی برای نگهداری از تالاب‌ها اشاره کرد و گفت: آموزش مردم مقدم و مهمتر از هر اقدام دیگری برای نجات جان این تالاب ها است.

مجتبی گهستونی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد تالاب های استان خوزستان گفت: تالاب های این استان، داستان پرچالشی است که با توجه به موقعیت استراتژیک خوزستان و گسترده بودن آن در حیات خوزستان تاثیر بسیاری دارد.

وی با اشاره به اینکه به دلیل شرایط استراتژیک و اتفاقات تاریخی خوزستان، تالاب های این استان دستخوش حوادث بسیاری شده اند، ادامه داد: تالاب‌های شادگان، هور العظیم، میانگران و بامدژ از جمله مهمترین تالاب هایی هستند که با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند و گاه تا آستانه ورود به لیست منابع طبیعی در حال خطر نیز پیش می روند. گهستونی اشاره کرد: البته این استان تالاب‌های فصلی و مصنوعی بسیاری نیز دارد که تاثیرات زیست محیطی و مادی بسیار برای خوزستان داشته اند.

تالاب هورالعظیم

این فعال حوزه محیط زیست گفت: تالاب هورالعظیم در آستانه نابودی قرار دارد زیرا میان دو کشور ایران و عراق واقع شده و با توجه به شرایط فعلی عراق مشکلات بسیاری متوجه هورالعظیم شده است. در زمان جنگ تحمیلی نیز دشت میشان که در مجاورت هورالعظیم قرار داشت و همواره پر از گله های دام بود، خالی از سکنه شد که این اتفاق در مشکلات به وجود آمده برای تالاب بسیاری اهمیت دارد.

وی ادامه داد: حضور صنایع بزرگ نفتی، اجرای ده‌ها پروژه نفتی در عرصه این تالاب، ساخت جاده هایی برای دسترسی به این پروژه ها و حفر چاه نفت سبب خشک شدن تدریجی و جزیره، جزیره شدن این تالاب شده است.

تالاب شادگان

گهستونی اظهار کرد: تالاب شادگان نیز با آلودگی بالایی روبرو است در کنوانسیون رامسر، شادگان در زمره پنج تالاب اول کشورهای عضو قرار داشت اما اکنون این تالاب به رده بیستم سقوط کرده است. وی افزود: مشکل این تالاب به حدی است که اولین کارگروه نجات تالاب، برای شادگان راه اندازی شده و گفته می شود که مشکل کم آبی این تالاب نیز به دلیل کمبود آب رودخانه جراحی است، همچنین صحبت از انتقال آب کارون به سمت شادگان نیز مطرح است. این فعال حوزه محیط زیست همچنین توسعه ساخت و ساز و دپو کردن زباله در مجاورت شادگان را نیز از جمله مهمترین مشکلات این تالاب خواند و افزود: در کنار تمامی معضلات این تالاب، نباید از جاده ای که شادگان را به دو نیم تقسیم کرده، غافل شد.

تالاب بام دژ

گهستونی با اشاره به اینکه تالاب بام دژ متاسفانه در لیست سازمان حفاظت محیط زیست قرار ندارد، گفت: مدیریت این تالاب برعهده سازمان آب و برق استان خوزستان است در حالی که فعالان محیط زیست تلاش کرده اند تا این تالاب به سازمان حفاظت محیط زیست بپیوندد تا محافظت های زیست محیطی لازم در مورد آن صورت گیرد. این فعال محیط زیست اشاره کرد: رعایت نکردن حریم این تالاب از سوی مردم محلی و خشک کردن آن برای اضافه شدن به زمین های کشاورزی از جمله مهمترین مشکل بام دژ است.

تالاب میان گران

دبیر انجمن تاریانا اظهار کرد: میانگران در نزدیکی شهر ایذه واقع شده و با مشکل ریخته شدن فضولات انسانی، فاضلاب های صنعتی، شهری و کشاورزی مواجه است.این آلودگی ها، کوچ پرندگان را نیز به این تالاب با مشکل مواجه کرده و بخشی از این تالاب نیز خشک شده است. وی تاکید کرد: به نظر می آید به غیر از حفاظت  از این منابع طبیعی از سوی مسولان و رسیدگی به مشکلات آنها، مردم نیز باید ارزش های مادی، معنوی و اقتصادی تالاب ها را درک کنند. در زمانی که سبک زندگی مردم تغییر کرده و روستاها به شهرها نزدیک شده، افراد گمان می کنند که وابستگی آنها به تالاب نیز کم شده است.

گهستونی افزود: تالاب ها از ارزش های بالای اقتصادی مانند جذب گردشگر برخوردارند؛ بنابراین آموزش مردم مقدم و مهمتر از هر اقدام دیگری برای نجات جان این تالاب ها است.

دسته بندی: