تالاب شادگان گلوگاه روزهای حصر و محاصره

مجتبی گهستونی: تالاب بین المللی شادگان در استان خوزستان به دلیل شباهت هایی که به هور هویزه و هورالعظیم داشت بخشی از آموزش های رزمی و عملیات شناسایی رزمندان در طول جنگ تحمیلی را در خود شاهد بود.

آن هنگام که شعله جنگ در آبادان و خرمشهر فروزان شد و مردم را آواره شهرها و روستاهای دور و نزدیک کرد شادگان با تالابش پذیرای مردم جنگ زده شد.

زمان جنگ بود و دشمن تا دندان مسلح به دنبال راهی بود تا پس از گذر از مرز و شهرهای جنوبی به مرکز استان برسد و خوزستان را تصاحب کند. اما تاالاب شادگان شاهد یک سری تیپ ها و لشکرها بود که در شادگان اردو می زدند که مجاورت آن نیروها با منطقه عملیاتی، حائز اهمیت بود.

به گواه تاریخ و بیان کسانی که در جنگ بودند، آن هنگام که شهرهایی مثل آبادان و خرمشهر در محاصره بودند، تالاب و شادگان به سان گلوگاهی در منطقه عمل می کرد.
وحالا ما به شادگان آمده ایم تا خود را جای فرماندهان و سرداران و سربازانی بگذاریم که به جای اقامت در مکانی امن و راحت، زندگی در شرایط سخت را انتخاب کردند تا سایر مردم خواب راحت به چشمشان برود تا شاهد تجاوز دشمن به خاک ایران نباشند.

تالاب بین المللی شادگان یکی از مناظر زیبای خوزستان است که در جنوب استان خوزستان قرار دارد. این تالاب از لحاظ رتبه های ثبت شده در یونسکو در برهه های مختلف متفاوت بوده است. زمانی رتبه پنجم بین المللی، سپس رتبه هجدهم و هم اکنون رتبه بیست و دوم را دارا است. این سیر صعودی شماره رتبه که در واقع سیر نزولی کیفی و کمی است، به دلیل دخل و تصرف های مصنوعی و بی رویه ورود آلاینده ها است.

پساب های کشاورزی، نشت لوله های نفتی که از تالاب عبور می کند، وجود زباله های شهری در حاشیه تالاب و... از جمله این آلاینده ها هستند.

تالاب شادگان که مساحتی بیش از ۵۰۰ هزار هکتار دارد و از رودخانه جراحی، کارون، جزر و مد خلیج فارس و بارندگی سالانه تغذیه می شود، از شمال به شادگان و خوردورق و از جنوب به رودخانه بهمنشیر و از غرب به جاده دارخوین و آبادان و از شرق به آب های خور موسی محدود می شود.

قابلیت های گردشگری این تالاب به عنوان یکی از ارزشمند ترین زیستگاه های آبی ، خاکی کشور برای علاقه مندان به گردشگری طبیعی ناشناخته است.

با همراهی "فرسایی" از قایق داران منطقه وارد تالاب شادگان می شویم. تالابی که علاوه بر داشتن ارزش بین المللی، طبق مصوبه شورای عالی حفاظت از محیط زیست با نام «پناهگاه بین المللی حیات وحش شادگان» به سازمان محیط زیست واگذار شد.

پهنه وسیع نیزارها در تالابهای بخش شمالی علاوه بر ارزشهای اقتصادی آن چشم اندازکم نظیری را ایجاد کرده است . مهمان نوازی ساکنین تالاب ، نوع پوشش ، غذاهای محلی ، مراسم و صنایع دستی مختص اهالی آن از دیگر جاذبه های تالاب شادگان است.

در میان تالاب های کشور، تالاب شادگان از نظر شکل رویشی، متنوع ترین تالاب به شمار می رود. سطح تالاب با گیاهانی چون لویی و چولان پوشیده شده که نوعی چگن هستند که در مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

این تالاب محل بسیار مناسبی برای پذیرش هزاران پرنده آبزی مهاجر است که از ماهیان موجود در آن مانند شیربه، حمری، سانگ و چندال تغذیه می کنند.

تالاب بین المللی شادگان، زیستگاه پرندگانی مانند فلامینگو، حواصیل، لک لک، غاز وحشی، اردک، کشیم، انواع مرغابی، غواص گلوسرخ، پلیکان سفید، اردک مرمری، گیلانشاه خالدار و اکراس آفریقایی یا پستاندارانی مانند گربه وحشی، گراز، شغال و روباه است.

در حوزه آکولوژیک تالاب ۱۱۷ روستا و سه نقطه شهری یافت می شود. در روستای رگبه و صراخیه که مشرف به تالاب هستند و مانند شهر «ونیز» می توان از کوچه پس کوچه های آنها با قایق عبور کرد، محل مناسبی برای توسعه و طرح های گردشگری به ویژه گردشگری ورزش های آبی محسوب می شوند و طرح های گردشگری مانند ساخت اسکله، رستوران های سنتی در جزایر تالاب و ایجاد اقامتگاه و... می تواند در این منطقه اجرا شود.

نیاز به تجهیز زیرساخت، در تالاب زیبای شادگان یک ضرورت است که مسئولان کشوری و استانی باید بیش از پیش به آن توجه کنند.

تالاب شادگان ۳۰ سال است که به دلیل حمل، دفن و سوزاندن ۴۵ تن زباله شهری که هر روز از شهر جمع آوری می شود، وضعیت خوبی ندارد. سه دهه است که چندین هزار متر مربع از تالاب زیبای شادگان درجاده اهواز ـ شادگان، قبرستان زباله هایی است که حتی برای چند دقیقه ماندن، انسان را آزار می دهد.

کارشناسان گردشگری معتقدند مسئولین فرهنگی و گردشگری می توانند با فرهنگ سازی مناسب و توسعه زیر ساخت ها و توجه به مسائل بهداشتی و روانی زمینه را برای حضور بیشتر گردشگران فراهم کرد.

شهر: 
دسته بندی: