به مناسبت سالروز فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان؛ خوزستان نیازمند موزه سینما است

مجتبی گهستونی دبیر و سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: امروز 28 امرداد سالروز فاجعه سینما رکس در آبادان است. حادثه ای که جان صدهها هم استانی را گرفت و نقش بی بدیلی در شکل گیری انقلاب اسلامی ایفا کرد.

دوستداران میراث فرهنگی خوزستان خواهان آن هستند که نخستین سینمای مجهز آبادان و نخستین سینمای ۳ طبقه در خاورمیانه بشمار می آید به موزه سینما تبدیل شود. سینمایی که به دلیل تصرف غیر قانونی یک تعاونی در کش و قوس است و تا به امروز مانع از بازسازی کامل و شروع بکار مجدد آن شده است. اط سویی دیگر سینما شیرین به عنوان نماد خرابی سینما در مرکز شهر آبادان می درخشد.

عمر سینما در آبادان به سالهای 1287 بر می گردد. آبادان به واسطه اهمیتی که داشت بیش از 13 سینمای عمومی و 6 سینما متعلق به شرکت نفت، بیشترین سالن های سینما در خوزستان بعد از تهران را داشت. در کنار همه اولین ها و از همه مهتر خاستگاه بودن خوزستان در حوزه ورود تاریخ و تمدن باید به نقش این استان در ساخت نخستین سینماهای کارمندی و کارگری و نمایش فیلم های اکران اول ایرانی و خارجی در سینمای شهرهای مختلف خوزستان تاکید کرد.

سینما شیرین نخستین سینمای عمومی آبادان، قبل از جنگ جهانی دوم، در اواخر دهه 1310 ساخته شد. صاحب این سینما حاج محمد غوث احمدیه که پیمانکار کنسولگری بریتانیا و اهل هندوستان بود، چند سال قبل از تاسیس سینما شیرین، صاحب سینمای "خیام" بندر بوشهر بود، که پس از ورشکستگی این سینما به آبادان آمد و سینما شیرین را تاسیس کرد. سینما شیرین به عنوان تنها سینمای غیر دولتی آبادان در آن زمان، سینمای مجهزی با دو طبقه سرپوشیده و یک سالن نمایش تابستانی بود. بعد از جنگ با افزودن دو طبقه دیگربه ساختمان آن، تبدیل به بزرگ ترین سینمای خوزستان بلکه ایران شد. در سال 1315، رحیم حسامیان که بهدها تهیه کننده شد، سینما شیرین را از حاج محمد غوث خرید و مدتی بعد به گنجی زاده فروخت. فیلم هایی که در سینما شیرین اکران می شد همزمان در سینماهای برتر کشور هم به نمایش در می آمد. به گواه سینماروهای قدیمی برای اکران بعضی فیلم ها حتی جای سوزن انداختن در سینما شیرین نبود. حتی بعضی از اهالی روستاهای آبادان با اسب و و دیگر واسایل نقلیه برای دیدن فیلم به سینما شیرین می آمدند. حتی مشهور است که از شهرها و روستاهای عراقی اطراف اروند رود نیز با قایق برای تماشای فیلم به آبادان می آمدند.

سینما شیرین با شروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ تعطیل و هیچ گاه بازگشایی نشد و در اثر جنگ خسارت های بسیاری به آن وارد شد. این سینما در ۱۷ خرداد ماه ۱۳۸۵ با شماره ۱۵۶۲۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و به تملک سازمان میراث فرهنگی درآمد. سینما شیرین در مرکز آبادان در خیابان شهید منتظری ( شاپور سابق ) قرار دارد و از جمله جاذبه های دیدنی این سینما وجود درخت نخلی در آن با ارتفاع بیش از ۲۰ متر می باشد.

در حال حاضر سینما شیرین در مالکیت اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری خوستان است که بخشی از آن را یک شرکت تعاونی تصرف کرده است. واحد حقوقی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان به دلیل تصرف های صورت گرفته شده اقدام به طرح شکایت در محاکم قضایی کرده که تاکنون منجر به صدور رای نشده است. باتوجه به قدمت سینما در خوزستان و ساخت نخستین سینماهای مدرن در این استان و اکران مطرح ترین فیلم های روز دنیا در دهه های گذشته و پرورش فیلمسازان، بازیگران و دیگر عوامل مطرح در سینما از جمله ناصر تقوایی، امیر نادری، احمد نجفی، کیانوش عیاری، رضا فیاضی، رضا خندان، سیروس مقدم، سیدعلی سجاد حسینی، حجت الله سیفی، عبدالحسین برزیده، حمید لبخنده، مهشید افشارزاده، بیژن امکانیان، علی اصغر شادروان، انسیه شاه حسینی، محمد علی باشه آهنگر، مجیدجوانمرد، مهرداد خوشبخت، نادر سلیمانی، سیامک شایقی، رضا سبحانی و.... در استان خوزستان و برخورداری این استان از انواع لوکیشن ها و تجهیزات سینمایی ضرورت دارد که از سینما شیرین آبادان به عنوان موزه سینما استفاده شود.

شهر: 
دسته بندی: