بخشی از سنگ‌نوشته شرقی دانشسرای مقدماتی اهواز تخریب شد

دانشسرای مقدماتی پسران اهواز که در ضلع جنوبی باغ معین و در مجاورت باغ انگلیسی ها یا باغ لنچ (هتل باغ معین) قرار دارد قرار دارد به حال خود رها شده است چنانکه بخشی از بخشی از کتیبه شرقی آن به دلیل بی توجهی‌ها و عدم مرمت تخریب شده‌است.

با وجود آنکه دانشسرای مقدماتی که زمان تاسیس بنای آن مربوط به سال 1314 است با اینکه در سال 1376 به شماره 2605 ثبت ملی شد اما تاکنون مرمت نشده است. سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در اینباره گفت: دانشسرای مقدماتی دارای معماری ایرانی با دو حیاط در مرکز بنا که دارای الگوی مرکزی است و در دوره پهلوی اول، انتهای خیابان شهید آهنگری و مشرف به رودخانه کارون به منظور ایجاد دانشسرای پسرانه اهواز ساختمانی بزرگ در زمینی 3900 متر مربعی ساخته شد. کاشی نوشته های سردر قدیمی عمارت حکایت از تاسیس ساختمان در سال 1314 هجری شمسی دارد اما برخی معتقدند ساختمان بیش از این تاریخ بنا شده ولی از زمان یاد شده به عنوان دانشسرا مورد استفاده قرار گرفته است. این ساختمان در فهرست ابنیه تاریخی به ثبت رسیده و امروز به عنوان دبیرستان دخترانه حجاب با مالکیت آموزش و پرورش استان در حال فعالیت است. 

مجتبی گهستونی افزود: دکتر محمد معین صاحب فرهنگ لغت معین در مهر ماه سال 1314 به دبیری دبیرستان شاهپور اهواز منصوب شد و پس از سه ماه، ریاست دانشسرای شبانه‌روزی را برعهده گرفت که همزمان عضویت تحقیق اوقاف و ریاست پیشاهنگی و تربیت بدنی استان خوزستان به عهده وی بود.
وی اظهار داشت: با وجود آنکه این بنا از اهمیت تاریخی برخوردار است اما به دلیل بی توجهی مسئولان و عدم مرمت، چندی پیش بخشی از کتیبه شرقی تخریب شد این درحالی است که با وجود آسیب‌های وارده به بنا و طرح این موضوع با مسئولان اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اهواز، هنوز فعالیتی جهت مرمت این بنا و کتیبه آن انجام نشده‌است.

شهر: 
دسته بندی: