بخشی از دیوار محافظ قلعه و باغ موزه شوش ریزش کرد

در حالی که سازمان میراث فرهنگی بارها تخریب بخش هایی از قلعه تاریخی شوش را کتمان کرده است حاضر به اطلاع رسانی درباره فر رویختن بخش هایی از دیوار محافظ قلعه شوش نیست.

اما خبرها حاکی از آن است که طي بارندگي هاي چند روز اخير بخشي از ديواره ضلع شرقي محوطه باغ موزه شوش ( دیوار ما بین باغ موزه و قلعه) تخريب شده و باعث نگرانی هایی برای دسنداران میراث فرهنگی شده است.

طي اين اتفاق بخشي از ديواري كه محوطه باغ موزه را با محوطه تاريخي و قلعه شوش جدا مي نمود و بخشي از ساختار حفاظتي موزه شوش تخريب شد.

طول اين ديواره تخريب شده بيش از هشت متر مي باشد. در حال حاضر به دلیل رفت و آمد بازدیدکنندگانی که به محل می آیند و عدم امنيت ممكن است بر اثر غفلت بازديدكنندگان خطرات جاني به همراه داشته باشد که پایگاه شوش و سازمان میراث فرهنگی باید نسبت به این موضوع توجه داشته باشند.

علاوه بر اين ديواره خشتي ضلع غربي موسوم به جبهه گاه غربي كاخ آپادانا (در مجاورت ميدان معلم و خيابان امام خميني) كه طي چند ماهه گذشته بخشي از آن فرو ريخته بود و همچنان به حال خود رها شده بود طي چند روز اخير بر اثر بازندگي ها و عدم رسيدگي مجدداً در آستانه تخريب و ايجاد خطرات جاني براي عابرين پياده و سواره است.

قلعه ذوزنقه ایی شوش که به دلیل وجود انواع آجر به ویژه آجرهای کتیبه‌دار با ابعاد مختلف و منقوش مینایی، می‌توان آن را موزه آجر نامید از تزئینات فراوانی همجون نعل درگاه‌های قوسی، نماهای تزئینی با آجر و همچنین نقاشی‌هایی به سبک تلفیقی اروپایی و شرقی و آجرهای کتیبه‌دار برخوردار است که به دلیل مشکلات فراوان در بنا همواره در ورودی آن بر روی گردشگران بسته است.

با این حال نبود برنامه جامعی ای برای حفاظت و مرمت از این قلعه ساخته شده در سال 1897 میلادی باعث شده تا در پشت درهای بسته اتفاقاتی بیفتد که کمتر کسی از آن خبر دارد. از این قلعه که بدون پی ساخته شده در حالی به عنوان انبار امن میراث فرهنگی نام برده می شود که سازمان میراث فرهنگی تاکنون توان راه اندازی موزه منطقه ای در خوزستان را نداشته تا آثاری که در آن تلمبار شده اند به سالن های موزه راه یابد.

شهر: 
دسته بندی: