با هدف انتقال پیام های محیط زیستی و میراث فرهنگی؛ همایش از "از اروند تا ارس" برگزار شد

 انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با همکاری دیگر تشکل های زیست محیطی و فعالان این حوزه همایش همایش از اروند تا ارس را در تاریخ پنج شنبه 11 اردیبهشت برگزار کرد. گفتی است که این همایش با حضور تعدادی از فعالان محیط زیست و میراث فرهنگی به میمنت رکاب زنی عبدالرضا کوهپایه و مهدی معماری که اروند (در خوزستان) تا ارس در (آذربایجان شرقی) را رکاب می زنند برگزار شد.

سخنگو و دبیر انجمن تاریانا مجری گری این همایش را بر عهده داشت و در فرصتی که در اختیار داشت درباره توسعه پایدار سخن گفت. مجتبی گهستونی گفت: نگراني هاي بشر در زمينه محيط زيست در ابعاد ملي، منطقه اي و جهاني هنگامي مشهود می شود كه با توسعه صنعتي و استفاده از منابع معدود تجديد پذير و غير قابل تجديد كره زمین رو به فزوني نهاد. توسعه از يك سو با صنعت، تكنولوژي و از سوئي ديگر با تخريب آلودگي هاي محيط زيست ارتباطي ارگانيك دارد.

وی اظهار داشت: چنانچه همزمان با صنعتي شدن يك جامعه به امر مهمي چون محيط زيست توجه نشود، نه تنها توسعه اقتصادي حاصل نخواهد آمد، بلكه گرفتاري هاي زيادي به بار مي آيد كه گاهي منافع حاصله از يك فعاليت صنعتي براي جامعه را در دراز مدت كلا در راه جبران خسارت وارده از آن صرف خواهد نمود. در حالي كه در بسياري از موارد با كاربرد تكنولوژي سازگار، محيط زيست محافظت مي گردد و هم با استفاده از پسماندهاي باقيمانده از يك فعاليت صنعتي ديگر، نه تنها از به هدر رفتن منابع طبيعي و انساني تا حدود زيادي جلوگيري مي شود بلكه با حفظ منابع تجديد ناپذير يك كشور به همراه حفاظت محيط زيست به بودجه اقتصادي جامعه نيز كمك شاياني خواهد شد.

گهستونی بیان کرد: بدون شك، توسعه وتحولات صنعتي امكانات رفاهي بسياري را در اختيار جوامع انساني قرار داده است. ليكن مشكلات زيست محيطي متفاوتي را نيز به موازات آن ممكن است براي جامعه فراهم آورد. اين مشكلات گاها ناشي از خود تكنولوژي نبوده، بلكه به دنبال عدم توجه به نتايج جانبي و كاربرد نادرست تكنولوژي نبوده بلكه به دنبال عدم توجه به نتايج جانبي و كاربرد نادرست تكنولوژي و بالاخره عدم توجه به مقررات و ضوابط حاكم ايجاد مي شود.

در همایش از اروند تا ارس که با هدف انتقال پیام های محیط زیستی و فرهنگی برگزار شد فرصتی به دست آمد تا عده ای از فهالان محیط زیست و کارشناسان این حوزه صحبت کنند. عبدالرضا کوهپایه و مهدی معماری رکابزنی را از سه شنبه 9 اردیبهشت به مناسبت روز ملی خلج فارس (10 اردیبهشت) از آبادان شروع کردند و 4شنبه 10 اردیبهشت به سمت تالاب شادگان رکاب زدند. بعدازظهر چهارشنبه در همایش گرامی داشت هفته سلامت که از یکم تا هفتم اردیبهشت در پارک ساحلی دریاچه نمک پتروسیمی سخنرانی کردند و پیام های فرهنگی خود را منتقل کردند.

پنج شنبه 11 اردیبهشت هم همایش از اروند تا ارس در سالن اجتماعات اداره کل حفاطت محیط زیست خوزستان برگزار شد. و بعد از آن مسیر جاده ساحلی را به همراه 10 دوچرخه سوار دیگر رکاب زدند. در روز جمعه 12 اردیبهشت اهواز را به سمت شوشتر و سازه های آبی تاریخی این شهر رکاب خواهند زد و در آنجا نیز دوستداران میراث فرهنگی و پایگاه جهانی شوشتر نیز برنامه اسنقبالی تدارک دیده امد. در روز شنبه 13 اردیبهشت چغازنبیل و شوش را خواهند دید و اندیمشک را به سمت خرم آباد ترک خواهند کرد.

دسته بندی: