با شروع پاییز گردوخاک مهمان ناخوانده مردم خوزستان شد

بردیا صفایی: با فرار رسیدن فصل پاییز و آغاز نسیم های این فصل مردم خوزستان با اطمینان از اینکه گرد وغبار مهمان ناخوانده آنان نخواهد بود که به یکباره مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان از فراگیری سامانه جدید گردوغبار در خوزستان خبر داد.  در برخی از روزهای مهرماه میزان گرد و خاک در اهواز به یک هزار و 495 و سوسنگرد به یک هزار و 221 میکرو گرم به متر مکعب رسید. همچنین میزان گرد و خاک در امیدیه به 383، بهبهان 137 و اندیمشک به 210 میکر گرم بر متر مکعب رسید.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان علت گرد و خاک را وزش باد قابل ملاحظه در شمال غرب عراق و نفوذ آن به استان اعلام کرد. احمدرضا لاهیجان زاده گفت: این پدیده گاهی در مدت زمان کوتاهفعال بوده و پس از آن جای خود را به آسمانی صاف و همراه با وزش باد می دهد.  به گفته مدیر کل هواشناسی خوزستان در دو هفته گذشته نیز آسمان برخی نقاط استان خوزستان با گرد و غبار خفیف مواجه بود به صورتی که این پدیده شعاع دید را به 2 کیلومتر کاهش داد.

کوروش بهادری گفت: گرد و غبار خوزستان و اثرات نامطلوب آن بر زندگی مردم گرد و غبار خوزستان چند سالی است که به معضلی اساسی در این استان تبدیل شده و از نظر زیست محیطی تاثیر زیادی در زندگی زوزمره ساکنین این استان داشته است. وی بیان کرد: گرد و غبار یک پدیده طبیعی است که در اثر خشکسالی های چند سال اخیر در کشور های عراق، عربستان و سوریه تشدید شده است.

همه مردم خوزستان به دلیل اینکه از گردو غبارهای خوزستان تاثیر مستقیم پذیرفته اند معتقدند ساکنان استان های غربی بیش از مردم دیگر نقاط کشور از این میهمان ناخوانده پذیرایی کرده اند. مهرداد شریفی رئیس بهداشت شرق اهواز گفت: تداوم این پدیده و وقوع آن تا سال های قبل که اوج وقوع این گرد و غبارها بوده است، بدلیل اثرات مستقیم بروی افراد مانند افزایش بیماری های ریوی، اثر گذاری در افزایش نارسایی قلبی و عروقی و بهداشت روانی ساکنین، خصوصا کسانی که امکان مهاجرت برای آنها فراهم بوده، موجب مهاجرت عده ای از ساکنین این استان شده است.

دکتر اسماعیل ایدنی فوق تخصص بیماری های ریوی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: در چند سال اخیر تعداد بیمارانی که به دلیل شرایط بد آب و هوا بیمار شده اند در استان افزایش یافته است که اغلب این افراد را نیز کودکان تشکیل می دهند که دچار آلرژی های گوناگون شده اند. ذرات معلق موجود در استان خوزستان با توجه به اندازه ای که دارند، آسیب بیشتری به بدن می رسانند به گونه ای که اگر این ذرات بزرگتر (10 میکروگرم) باشد، از طریق بینی به دام می افتند و بوسیله سرفه یا عطسه و یا حتی شستن دهان از بین می رود اما هرچه حجم این ذرات کوچکتر (2 میکروگرم) باشند وارد حباب چایه های ریوی می شوند و از طریق گردش خون به بخش های مختلف بدن می روند و با توجه به اینکه این مواد دارای چه املاح شیمیای هستند، بیماری های متفاوتی را بوجود می آورند.

گفتنی است این ریزگردها در زندگی همه مردم استان اثر گذاشته و باعث مشکلات فراوانی در زمینه های بهداشت محیط، تولیدات صنایع، تولیدات باغی، زراعی و شیلات در خوزستان شده است.

 

دسته بندی: