بازدید از سیلوی اهواز

نمایی از پل هشتم
نمایی از ورزشگاه جهانپهلوان تختی
نمایی از بارانداز

مجتبی گهستونی: به درخواست انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان، هیت مدیره انجمن موفق به بازدید کامل از سیلوی زیبای اهواز شدند.

این در حالی است که پس از ارایه پرونده ثبتی سیلو اهواز از سخنگو انجمن تاریانا خوزستان نیز برای حضور در چهارمین همایش ثبت آثار تاریخی که در قشم برگزار شد دعوت به عمل آمد که ایشان نیز از ثبت این اثر در کنار سایر کارشناسان دفاع کرد.

بازدید از این سیلو که به همت مهندس خواجوی مدیرعامل شرکت غله منطقه ۴ کشور و با همراهی جناب فتحی مسئول روابط عمومی این شرکت صورت گرفت بسیار جالب توجه بود و ساخت چنین بنای زیبایی حیرت برانگیز بود که هماهنگی برای این بازدید قابل تقدیر است. به امید روزی که امکان بازدید از سیلو برای همگان فراهم شود.
بازدید از سیلوی اهواز به عنوان مهم ترین بنای مهندسی ساز این شهر در دوره پهلوی اول در حالی صورت گرفت که این بنا از اهمیت قابل توجهی در صنعت سیلوسازی و ذخیره گندم و سایر غلات برخوردار است.

سیلوی اهواز در سال ۱۳۱۵ شمسی طراحی وساختمان آن در سال ۱۳۱۷ شمسی آغاز شد که ساخت آن در سال ۱۳۱۹ شمسی با هزینه پانزده میلیون ریال به پایان رسید. سیلوی اهواز با ظرفیت ۳۲۰۰ تن دومین سیلوی کشور بعد از سیلوی تهران محسوب می شود. این سیلو به سه راه آبی ، شوسه وراه آهن دسترسی دارد.

قرارگیری سیلو اهواز در کنار رودخانه کارون باعث شد تا سازمان زیباسازی شهرداری اهواز اقدام به نورپردازی شبانه آن نماید که این اثر به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی اهواز از اهمیت قابل توجهی در تاریخ معاصر و شکل گیری اهواز مدرن مدنظر است.

برپایی سفره آبی در نوروز ۱۳۹۱ از سوی انجمن تاریانا و یک انستیتو زیبایی در کنار پل کابلی و در نزدیکی سیلو اهواز خاطره ای فراموش نشدنی را در ذهن مهمانانی که شاهد اجرای برنامه ها بودند و هنرمندانی که برنامه هایی اجرا کردند بوجود آورد.

شهر: 
دسته بندی: