از عزت‌الله نگهبان پدرباستان‌شناسی ایران غافل شده اند

11 خرداد سالروز تولد عزت الله نگهبان پدر باستان شناسی ایران در زادگاهش اهواز است.  صبح روز دوشنبه 10 خرداد 1395 در کمیسیون فرهنگی شورای شهر اهواز خواستار حرمت گذاشتن به نام عزت الله نگهبان پدر باستان شناسی ایران شدیم که با استقبال اعضای حاضر در کمیسیون فرهنگی مواجه شد. همنچنین خطاب به اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری خوزستان درخواست کردیم که بزرگداشتی برای عزت الله نگهبان پدر باستان شناسی ایران برگزار شود.  سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: در سال 1386 قبل از اینکه دکتر عزت الله نگهبان فوت کنند از مسئولان خواستار زنده نگه داشتن این شخصیت شوند ولی تا به امروز ادای دینی به این مقام برجسته علمی صورت نگرفته است.  

"مجتبی گهستونی" افزود: به پاس تکریم و قدردانی از بزرگانی که در راه علم باستان‌شناسی به ویژه در خوزستان زحمت کشیده‌اند پیشنهاد می شود مراسم بزرگداشتی برای عزت الله نگهبان برگزار شود. ضمن اینکه ایشان متولد 1305 اهواز در خوزستان است و بخشی از زندگی حرفه ای خود را نیز در محوطه‌های باستانی خوزستان گذرانده‌اند. بی شک پاسداشت کسانی که برای شکوفایی و کشف تاریخ پنهان ایران زمین زحمت کشیده‌اند از وظایف سازمان میراث فرهنگی و انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی است.
 وی بیان کرد: در دیدارهای جداگانه با مدیرکل قبلی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و همچنین رییس فعلی انجمن مفاخر خوزستان درخواست های شفاهی برای تکریم شخصیت مرحوم عزت الله نگهبان ارائه دادیم و انتظار می رود که حداقل نام میدان و خیابانی و یا حتی ساختمان اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری خوزستان به نیت یادمان چنین شخصیتی نامگذاری شود. 

عزت الله نگهبان سال 1305 خورشیدی در اهواز به دنیا آمد و در سال 1328 از دانشگاه تهران لیسانس گرفت و در سال 1329 وارد موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو شد.  وی در سال 1333 موفق به اخذ درجه فوق لیسانس از این دانشگاه شد. عنوان رساله وی با راهنمایی "دونالد مک کان" بررسی سیر سفال نخودی رنگ در خوزستان است. پس از بازگشت به ایران، نگهبان با درجه دانشیاری به استخدام دانشگاه تهران درآمد و با اخذ دکترای افتخاری از دانشگاه تهران در سال 1345 به درجه استادی ارتقا یافت. از سال 1346 تا 1356 دکتر نگهبان مدیریت گروه باستان‌شناسی را برعهده داشت . در سال 1336 وی موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران را بنیاد گذاشت و تا سال 1356عهده دار ریاست آن بود. در سال 1354 به ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران منصوب شد و تا سال بازنشستگی خود در 1357 در این سمت باقی ماند. دکتر نگهبان همواره یکی از سرسخت‌ترین مدافعان برنامه‌های منظم کردن فعالیت های مربوط به باستان‌شناسی بود و برخی وی را دشمن بزرگ قاچاق و دلالان عتیقه در ایران می‌دانستند. در پنجمین کنگره بین المللی باستان‌شناسی و هنر ایران در 1347 دکتر نگهبان نقش اساسی در تصویب قطعنامه‌ای در محکوم کردن قاچاق و فروش اشیای عتیقه داشت. تمدن های پیش از تاریخ ایران (1340) کتیبه بزرگ سنگی هفت تپه و اهمیت آن در تاریخ گذشته ایران(1347) نظری به کوشش های باستانی‌شناسی در ایران (1354) معماری هفت تپه(1355)،‌آرامگاه و قبور هفت تپه(1365)، حفاری در هفت تپه دشت خوزستان (1372) از جمله تالیفات فارسی دکتر عزت اله نگهبان است. پیشتر عزت الله نگهبان همه دست نوشته‌ها و آثار خود را به موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران اهدا کرده بود و این در حالی است که تلاش‌های ارزنده ایشان سالها پیش منجر به سامان مند شدن عرصه فعالیت‌های باستان شناسی در ایران شد.
 

دسته بندی: