ابلاغ دستور بی‌کار کردن بیش از80 نیروی انسانی در ادارات میراث فرهنگی خوزستان

بر اساس نامه‌ی ارسالی از سوی مدیر کل میراث استان خوزستان به ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های مختلف استان اعلام شده که از به کارگیری مجدد بیش از 80 نیروی کار خودداری شود بدین ترتیب در 31 تیرماه یعنی در آستانه دومین ماه تابستان 80 نیروی انسانی مشغول به کار در ادارات مختلف میراث فرهنگی از کار بیکار می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان در این نامه تأکید کرده است که با توجه به این که قرارداد کارکنان مربوط به شرکت رباط گستر اندیشه در تاریخ 31/4/95 به پایان خواهد رسید لذا مقتضی است پس از تاریخ مذکور از به کارگیری نیروهای تحت پوشش آن جداً خودداری شود که بدیهی است مسوولیت هرگونه به کارگیری نیروهای مذکور پس ازتاریخ اعلام شده به عهده متخلفین از ابلاغ صادره است.

طی دو سال گذشته بنا به ضرورتی اداره کل میراث فرهنگی موافقت مسوولان استانی را برای جذب نیرو کسب می‌کند. اما به نظر می‌رسد از این مجوز بیش از حد نیاز استفاده شده به طوری که بیش از 80 نفر جذب این اداره  کل می‌شوند و به تبع آن این موضوع مطرح می‌شود که چه کسی می‌خواهد حقوق این افراد را پرداخت کند. این گروه که هیچ رابطه استخدامی با اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان ندارند، نه کد کارمندی دارند که از ردیف جاری حقوقشان پرداخت شود و نه دیوان محاسبات اجازه می‌دهد که حقوققشان از ردیف عمرانی پرداخت شود چرا که این افراد به صورت غیر قانونی یعنی خارج از ظرفیت جذب شده اند.

تعدادی از این افراد نیروی خدماتی محسوب می‌شوند اما ابتدا جذب اداره کل شدند و سپس برای پرداخت حقوق آنها به دنبال پیمانکار گشته‌اند.حقوق این افراد تا مرداد ماه سال گذشته پرداخت شده اما پس از آن این افراد نه تنها حقوق و بیمه‌شان را دریافت نکردند بلکه برای عید نیز مبلغی به آنها تعلق نگرفته تا حداقل نوروز اندکی از درد آنها التیام یابد و از  فشار اقتصادی وارد شده به خانواده آنها کاسته شود.

هرچند افشین حیدری در ماه‌های آخر کاری خود در پست مدیرکلی نتوانست این مشکل را حل کند اما خسرونشان- مدیراداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان - نیز که آبان‌ماه سال 94 راهی این اداره کل شده است برای پرداخت این حق و حقوق به بن بست رسید چرا که هرچند اخبار واصله خبر از تلاش وی برای رایزنی با مسوولان استانی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای پرداخت حقوق معوقه می‌داد اما اکنون با نامه ارسالی  در نهایت افراد جذب شده تا اواخر تیرماه تسویه حساب می‌شوند و بدین ترتیب بیش از 80 نفر در اوایل تابستان 95 در اداره کل میراث فرهنگی خوزستان بی‌کار شوند.

نکته تأسف‌بار این که افراد فوق با مدارکی چون باستانشناسی، گردشگری، حقوق و با مدارک مختلف تحصیلی کارشناسی ارشد، کارشناسی و دیپلم حداقل یک ‌سال بدون حقوق در این سازمان مشغول به کار بودند به امید آن که مشکل برطرف شود و آنها به کار خود ادامه دهند. از سویی برخی از این افراد در همان زمان استخدام تشکیل خانواده داد‌ه‌اند و اکنون با توجه به پرداخت نشدن یکساله حقوق و در نهایت اعلام عدم نیاز به آنها بنیان متزلزل خانواده‌شان با خطر جدی قهر و طلاق رو‌به رو است.

از سویی گفته می‌شود زمانی قرار بود برخی از کارشناسان جذب شده، از این طریق در پایگاه‌های مختلف میراث فرهنگی استان مشغول به کار شوند. حال این پرسش مطرح است که با توجه به این که کمبود نیروی انسانی یکی از مشکلات جدی یگان حفاظت خوزستان و پایگاه‌های میراث فرهنگی خوزستان است چرا از این نیروها به فراخور تخصصشان در این دو بخش استفاده نمی‌شود؟ این در حالی است که که یک از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی – رییس جمهور ایران- رفع مشکل بیکاری بود. او در تاریخ ۹ خرداد ۹۲ بود که با قاطعیت اعلام کرد: «برنامه اقتصادی من حل معضل اشتغال به خصوص برای تحصیل‌کرده‌هاست.» اما اینک در سومین سال از دولت یازدهم در آخر تیرماه حدود 80 نفر در ادارات مختلف میراث فرهنگی شهرستان‌های استان خوزستان بیکار می شوند و به خیل بیکاران قبلی افزوده می‌شوند.

همچنین این پرسش نیز مطرح می‌شود که آیا با رفتن این نیروها، گروهی جدید جذب این ادارات خواهند شد؟ در اواخر دولت دهم کم نبودند افرادی که به عناوین مختلف جذب سازمان‌های گوناگون شدند. آیا تضمینی وجود دارد که پس از عدم بکارگیری این نیروها به بهانه عدم تعریف ردیف بودجه برای تأمین حقوق‌شان، نیروهای جدیدی که جزو آشنایان، دوستان یا اقوام برخی مسوولان هستند، درسطوح مختلف  در این سازمان به کار گرفته نشوند؟ سرنوشت این 80 نفر چه خواهد شد؟ چه کسی پاسخگوی خانواده این افراد که برخی از آنها کارشناسان متخصص‌اند، خواهد بود؟ آیا مسوولان استان خوزستان، استان نفت‌خیز کشور هیچ راه حلی برای جلوگیری از افزایش خیل بیکاران آنهم بیکاران یک محیط فرهنگی ندارند؟

لازم به ذکر است تماس خبرنگار با خسرو نشان –رییس میراث فرهنگی خوزستان – و امیرعباس کاویانی- معاون توسعه انسانی – تا این لحظه بی‌نتیجه مانده است.
ما خبر آنلاین در مطلبی دیگر در خصوص اخراج 80 نیروی جذب شده در میراث فرهنگی خوزستان نوشت: نیروهای میراث فرهنگی خوزستان این روزها در بهت و حیرت به سر می‌برند. 80 نفر از آن‌ها با ابلاغ نامه‌ای از سوی مدیرکل میراث‌فرهنگی و گردشگری این استان بیکار شدند. این نامه شوکه‌کننده از این قرار است: «با توجه به اینکه قرارداد کارکنان مربوط به شرکت رباط‌گستر اندیشه در تاریخ 13/ 4/ 95 به پایان خواهد رسید، لذا مقتضی است پس از تاریخ مذکور از به کارگیری نیروهای تحت پوشش آن شرکت جدا خودداری شود».

خسرو نشان، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان می‌گوید که «این نیروها اخراج نشدند، اما از آن‌جاییکه منابع مالی وجود ندارد، نمی‌توانیم قرارداد آن‌ها را تمدید کنیم.»
میراث فرهنگی استان خوزستان دارای 900 اثر ثبت شده در فهرست آثار تاریخی است. البته گفته می‌شود، 20 هزار محوطه و بنای تاریخی وجود دارد که کمتر از 10 درصد این آثار در فهرست آثار ملی ثبت و بخش اندکی از این آثار تعیین حریم شده‌اند.

خسرو نشان اما با خونسردی درباره این خبر توضیحاتی می‌دهد و می‌گوید: «از اینکه نیروها بیکار می‌‌شود، به عنوان یک همنوع و انسان ناراحت هستم اما با این وجود چاره‌ای نیست و تعهد دادن برای این تعداد نیرو از توان این اداره خارج است.»

با این همه اداره میراث فرهنگی خوزستان در آستانه یک بحران بزرگ به سر می‌برد. چراکه نه تنها کارکنان میراث فرهنگی نگران آتیه خود هستند و با توجه به شرایط اقتصادی کنونی نمی‌دانند چگونه باید هزینه خانواده خود را پرداخت کنند، وضعیت میراث فرهنگی این استان وسیع هم بغرنج می‌شود. بیشتر نیروهای اخراج شده از یگان حفاظت میراث فرهنگی این استان به شمار می‌رفتند. این در حالی است محوطه‌ها تاریخی خوزستان همواره در خطر هجوم قاچاقچیان بودند و سوال اینجاست که حالا با رفتن همین تعداد نیرو چه بر سر میراث فرهنگی این استان می‌آید؟ 

خسرو نشان دراین باره به خبرآنلاین می‌گوید: «من هم نگران هستم، قطعا با مشکل بر می‌خوریم! ما داریم تلاش می‌کنیم که این اتفاق نیافتد.»

او از کار خود دفاع می‌کند و می‌گوید، «40 نیرو از سال 93 تا 94 در مدیریت قبلی به بدنه میراث فرهنگی به عنوان نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی اضافه شدند. قرارداد این نیروهای پیمان‌کار تا آخر تیرماه 95 بوده است. ما هیچ مجوزی برای ادامه کار و پرداخت حقوق این افراد را نداریم. تعهد بدون تضمین تخلف است. ما نمی‌توانیم به این تعداد نیرو حقوق دهیم. پس چطور آن‌ها را نگه داریم؟»

اگر چه خسرو نشان، این نیروها را بیشتر از بخش یگان حفاظت میراث فرهنگی می‌داند، کارکنان میراث فرهنگی خوزستان می‌گویند که اینطور نیست. بر اساس گفته آن‌ها، در شوشتر 7 نفر از 9 نفر نیروی مستقر باید تعدیل شوند و فقط رییس میراث شوشتر و راننده‌اش باقی می‌ماند. 4 نفر از این افراد کارشناس معماری و 3 نفر کارشناس ارشد معماری هستند. اندیمشک چهار نفر، شوش 6 یا 7 نفر، اهواز 20 تا 30 نفر تعدیل خواهند شد که بیشتر آن‌ها مربوط به بخش حقوقی، باستان‌شناس، معمار، مرمت‌گر، اعضای دفتر فنی هستند در این فهرست نام رییس میراث فرهنگی بهبهان و ملاثانی هم دیده می‌شود. 40 درصد از این 80 نفر مربوط به قسمت یگان حفاظت و نگهبانی خدمات دفتری هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان در توضیح این مطلب می‌گوید: «بله! بالاخره در طی این مدت نیروهای دیگری هم اضافه شدند، با این حال فرقی در اصل قضیه نمی‌کند. این‌ها بنا به ضرورت کاری در دوره های مدیریت قبلی افزایش پیدا کردند.»

یعنی دیگر به این نیروها نیازی نیست؟ او پاسخ می‌دهد: «به هر حال مشکل ما مالی است.»

آخرین اخباری که در این زمینه منتشر شده حاکی از آن است که استانداری خوزستان از بیکاری این تعداد نیرو بی‌خبر بوده است. خسرو نشان می‌گوید: «این مسئله‌ای نیست که استانداری بخواهد در جریان باشد. اخراج که نیست. این افراد به صورت پیمانکاری برای ما کار می‌کردند و حالا هیچ لزومی به استفاده از آن‌ها نیست. ما قراردادی با این افراد نداشتیم.»

او در ادامه از پاسخ به تعداد زیادی از سوالات سر باز می‌زند. این درحالی است که برخی از نیروهای این اداره با اینکه نزدیک یک سال و نیم مشغول به کار هستند، تا امروز هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند.

باید دید که در روزهای آینده چه تصمیماتی برای کارکنان بیکار شده این اداره گرفته می‌شود، چرا که آثار تاریخی خوزستان بیشتر از این تاب این همه بی‌مهری را نمی‌آورند و از دست رفتن مهمترین گنجینه‌های تاریخی و باستانی در جنوب ایران اثرات تخریب‌گرانه‌ای روی مردم این خطه فرهنگی از ایران می‌گذارد.
 

دسته بندی: