باغ ملک

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی - محوطه تاریخی و باستانی کل کلل بخش میداود از توابع شهرستان باغملک از جمله محوطه های تاریخی بسیار مهم استان خوزستان است. این محوطه درچند صد متری روستا های سرله و دالون قرار دارد و جاده آسفالت که راه عبور اهالی این روستاها و سایر روستاهای دیگر است از وسط این محوطه می گذرد و محوطه را به دو قسمت بالای جاده و پایین جاده تقسیم کرده است. این محوطه حدود 50 الی 60 هکتار مساحت دارد و بر اساس مشاهدات عینی و شواهد سطحی موجود، قدمت این محوطه تاریخی به دوره ساسانی تا اسلامی باز می گردد.

مردم روستایی در استان خوزستان، خانه های خود را روی تخته سنگی بزرگ بنا کرده اند و هر یک از 300 خانوار با دستان هنرمندان خود هنری می‌آفرینند، از گیوه و سیاه چادر گرفته تا زیلو، جاجیم ،چوقا و گبه. اینجا روستای آسماری است که درتمام طول سال صنایع دستی ایرانی تولید می شود.

  به گزارش خبرنگار مهر، استان خوزستان، شهرستان باغملک، روستای آسماری. از باغملک که بتوانی خودرویی برای رفتن به روستا پیدا کنی راه زیادی تا روستا باقی نمی ماند. مگر پیچ و خم هایی که روستا را پشت کوهها و تپه ها پنهان کرده اند بخواهند ثانیه ها را بدزدند تا اشتیاق دیدن روستایی که بر تخت سنگ خارا استوار شده است بیشتر شود.

سخت و سنگی بودن روستای آسماری را در جاده هم می توانی تشخیص دهی آنجا که هر چه جلوتر می روی از سبزی سبزه ها، نرمی چمن ها و بوته ها کم می شود و جایشان را سختی سنگ ریزه ها و بعدتر سنگ های درشت و درشتر می دهد تا آنکه خانه های روستا نمایان شود با معماری خشکه چینی.

مردم شهرهای جنوبی استان خوزستان این روزها در حالی برای فرار از گرمای بیش از حد به شمال این استان پناه می برند که وضع امکانات رفاهی و گردشگری در این مناطق آنها را به ستوه آورده است.

به گزارش خبرنگار مهر، خوزستان استانی با آب و هوایی خاص است به گونه ای که با وجود اینکه شهرهای جنوبی آن در فصل تابستان گرمای وحشتناک بالای ۵۰ درجه را تجربه می کنند شهرهای شمالی آن به علت نزدیکی به رشته کوه های زاگرس از آب و هوایی مطبوع برخوردار هستند.

بر همین اساس مردم خسته از گرد و غبار و گرمای جنوب استان با وجود تعطیلی ادارات استان خوزستان در روزهای پنج شنبه، روزهای آخر هفته را به شهرهای شمالی و طبیعت زیبای آن پناه می برند ولی بی توجهی به استقرار امکانات رفاهی و عدم خدمات رسانی به خصوص در این موقع از سال گردشگری در مناطق بکر خوزستان را به کابوسی برای مردم تبدیل کرده است.

شهرداری با انتقال تانکر ۵۰ هزار تنی و نصب آن روی تپه باستانی قلعه تل در باغملک خوزستان حریم این محوطه‌ تاریخی را مخدوش کرد.گفته می‌شودهدف از انتقال و نصب این تانکر عظیم‌الجثه روی تپه باستانی و محوطه قلعه تل آبیاری درختان است. پس از رها کردن مرمت کامل بنای قلعه شهر قلعه تل در شهرستان باغملک که سابقه ساخت آن به ۲۲۰سال پیش برمی گردد، شهرداری این شهر اینبار با نصب تانکر ۵۰ هزار تنی در حریم درجه یک آن موجب تخریب در اصلی ترین گمانه ای شده که برای تعین حریم آن حفاری شده بود. نکته جالب توجه اینجاست که کاربرد تانکر ۵۰ هزار تنی تنها جهت آبیاری درختان است. به‌گزارش CHN، قلعه تل در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تانکر نصب شده روی حریم درجه یک این بنای تاریخی تنها ۳۰ متر با قلعه منسوب به محمد تقی‌خان چهارلنگ بختیاری فاصله دارد که نصب این تانکر موجب تعرض به یک اثر ثبت شده، تزلزل در پی و نفوذ آب در بدنه قلعه را به همراه دارد.

مجتبی گهستونی: هشت مورد حفاری جدید غیر مجاز در محوطه تاریخی "اوربه" و "منجنیق" شهرستان باغملک، تن این محوطه ساسانی – اسلامی را کبود کرد.

در حفاری های انجام شده که در عمق ۲- ۳ متری صورت گرفته است خرده سفال هایی در اطراف این محوطه مشاهده شده است. باغملک با برخورداری از محوطه ها تاریخی و طبیعی و تپه های باستانی متعدد تنها دارای ۵ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است. کوشک دالخونی، سرای ارغوانی، قلعه تل، محوطه باستانی منجنیق، نقش برجسته های رودنو از جمله بناهای مهم تاریخی این شهر محسوب می شوند.

بررسی شناسایی و روند کُند ثبت آثار و محوطه های تاریخی، ضعف در مرمت و حفظ و احیاء، نبود پژوهش های مردم شناسی، عدم تعیین عرصه و حریم، گسترش حفاری های غیر مجاز ، کمبود نیروی انسانی یگان حفاظت و کارشناس، نبود تجهیزات کافی در اداره میراث فرهنگی شهرستان باغملک شرایط ناخوشایندی را ایجاد نموده است.

با توجه به برخورداری این شهرستان از بیشترین مناطق انتظار می رود که نگاه ویژه ای به اداره میراث فرهنگی شهرستان باغملک داشته باشد.

شهرستان باغملک با برخورداری از محوطه ها تاریخی و طبیعی و تپه های باستانی متعدد تنها دارای ۵ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است.

بررسی شناسایی و روند کُند ثبت آثار و محوطه های تاریخی، ضعف در مرمت و حفظ و احیاء، نبود پژوهش های مردم شناسی، عدم تعیین عرصه و حریم، گسترش حفاری های غیر مجاز در گستره وسیع این شهرستان که به دلایل حفاظتی نمی توان از آنها نام ببریم، کمبود نیروی انسانی یگان حفاظت و کارشناس، نبود تجهیزات کافی در اداره میراث فرهنگی شهرستان باغملک شرایط ناخوشایندی را ایجاد نموده است.

تنها نقش برجسته شناخته شده باغملک و گوردخمه ای منسوب به «رودنو» به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای دور از دسترس با مواد منفجره، بیل و کلنگ تخریب شده است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان به خبرنگار مهر گفت: تخریب تنها نقش برجسته شناخته شده باغملک که در کنار یک گور دخمه واقع شده است، توسط عشایر ساکن در باغملک به انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان اطلاع داده شد. پس از آن با حضور در محل مشاهده کردیم که در کنار دو گور دخمه و نقش برجسته که به نظر می رسد جزو معدود گور دخمه های کشور باشد نقش برجسته ای از پیکره انسان وجود دارد.

مجتبی گهستونی افزود: حفاران غیر مجاز به تصور اینکه در کنار نقش برجسته و گوردخمه «رودنو» گنجینه ای نهفته است اقدام به سوراخ کردن یکی از گور دخمه های موجود، حفاری با بیل و کلنگ و مواد منفجره کردند که اکنون آثار این تخریب ها بر بدنه کوه موجود است.

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک گفت: تنها نقش برجسته‌ای که تاکنون در باغملک کشف شده نقش برجسته "رود نو" می‌باشد که در بازدیدهای اخیر انجمن از این نقش برجسته متوجه از بین رفتن بخشی از آن در اثر حفاری‌های غیرمجاز شد.

یونس شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: این نقش برجسته در منطقه سرحانی شهر صیدون باغملک در گور دخمه‌ای صعب‌العبور به دست آمده است. بازدیدهای سال گذشته انجمن دوستداران میراث فرهنگی این شهرستان متوجه حفاری‌هایی در کنار این اثر شدیم که با توجه به بقایای دینامیت می‌توان گفت تخریب بر اثر انفجار با دنیامیت بوده است.

وی افزود: این در حالی است که در بازدیدهای مجدد ماه گذشته از این اثر با ارزش متوجه تخریب و از بین رفتن پای راست این نقش برجسته تا قوزک شده‌ایم. متاسفانه این نقش برجسته با توجه به منحصر به فرد بودن آن تاکنون از سوی سازمان میراث فرهنگی به ثبت در فهرست آثار ملی کشور نرسیده است. این در حالی است که از سال ۸۷ تاکنون انجمن درخواست‌‌های مکرری در این خصوص انجام داده که هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه گفت: حدود سه سال از زمان طی کردن مراحل ثبت جهانی ۲ اثر تاریخی شهرستان ایذه شامل اشکفت سلمان و کول فرح برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو می‌گذرد اما تاکنون هیچ اتفاق خاصی که بیانگر پیشبرد امور باشد نیفتاده است.

فرامرز خوشاب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: ۲ مکان تاریخی کول فرح و اشکفت سلمان در ایذه یکی از منحصر به فردترین بناهای باستانی در دنیا به شمار می‌روند به طوری که در دوران تاریخی‌مان هیچ مکان تاریخی شاهد حکاکی نقاشی پادشاه و ملکه و حتی خانواده سلطنتی در یک سایت که در یک مقام قرار بگیرند نبوده است. هم‌چنین در آثار به جا مانده در اشکفت سلمان جایگاه زن در دوران ایران باستان مستند شده است.

وی عنوان کرد: حال این پرسش پیش می‌آید که چرا ما که دارای چنین فرهنگ غنی هستیم اقدامی برای ثبت جهانی سریع‌تر آن‌ها نمی کنیم؟ حداقل این آثار ساماندهی شوند که دنیا بداند ما از سه هزار سال پیش به آن‌ها رسیده‌ایم.

سرای ارغوانی (قلعه ارغوانی)،‌ کوشک دالخونی، تپه امام‌زاده شاه رودبند، محوطه باستانی منجنیق، ارابه و تپه باستانی تل سبز، از جمله محوطه‌های تخریب شده در باغملک طی چند سال گذشته است که علی‌رغم تاکید کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی در حفاظت از تاریخ این شهر، هنوز اقدامی برای جلوگیری از این تخریب‌ها نشده است.    
قله باستانی سرای ارغوانی که توسط کشاورزان تخریب شده است
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ محوطه‌های باستانی باغملک در استان خوزستان طی چند سال گذشته مورد حجوم حفاران غیرمجاز و کشاورزان قرار گرفته است و این اقدام در حالی ادامه دارد که هنوز گزارشی در این‌باره ارائه نشده و سازمان متولی حفاظت از میراث فرهنگی نیز اقدامی برای جلوگیری از ادامه تخریب‌های پیش‌رو انجام نداده است.
 
به گزارش CHN باغملک از جمله شهرهای کهن ایران است که با نام "اوربه ایلامی" شناخته می‌شود. این شهر مرکز شهرستان باغملک است که در شرق استان خوزستان واقع شده و با شهرهای رامهرمز، ایذه و اهواز و همچنین استان‌های چهارمحال بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد هم مرز است.
 

صفحه‌ها