اندیمشک

مجتبی گهستونی: پس از تخریب گنبد بقعه شاهزاده احمد اندیمشک به منظور گسترش صحن آن، بقعه تاریخی نیز در معرض تخریب قرار گرفته‌است.

از سال 89 بود که فعالان میراث فرهنگی خوزستان خبرهایی از احتمال تخریب گنبد و بقعه تاریخی شاهزاده احمد اندیمشک منتشر کردند چراکه ساخت بنایی جدید در حدود دو هزار متر مربع در دور تا دور این بنای قدیمی گمانه زنی‌ها را برای تخریب بیش از گذشته کرده بود. بنای این مقبره چهارگوش و گنبد هرمی 10 ترکی داشت که بلندای آن نزدیک به 14 متر و سبز رنگ بود و مردم محلی قدمت آنرا به دوره تیموری باز می‌گرداندند اما روند تخریب ادامه یافت تا بدانجا که گنبد مقبره کاملا تخریب شد و از بین رفت.

مجوز فروش محوطه ساسانی لور درحالی سالها قبل توسط رییس اداره میراث‌فرهنگی وقت اندیمشک داده شد که پس از کشمکش‌های طولانی میان میراث‌فرهنگی و تعاون مسکن فرهنگیان، دادگاه به واگذاری این محوطه تاریخی به تعاونی مسکن فرهنگیان رای داد.

عملیات احداث سد بالارود در اندیمشک درحالی آغاز شده که محوطه باستانی بردپنیر متعلق به هزاره چهارم میلادی در معرض خطر آبگیری و عملیات ساخت و ساز سد قرار گرفته است. با اینکه مسئولان سد اعلام کرده‌اند که خطر نفوذ آب به این محوطه باستانی صفر است اما متولیان میراث‌فرهنگی و کارشناسان این جمله را نوعی بی‌اعتنایی به محوطه بردپنیر می‌دانند. محوطه باستانی بردپنیر متعلق به هزاره چهارم‌ ق.م است. این محوطه با اینکه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اما تاکنون هیچ بررسی باستان‌شناختی و ضوابط عرصه و حریم میراث‌فرهنگی را تجربه نکرده است.

درحالی تعدادی از فرهنگیان مسکن تعاونی شهرستان اندیمشک پس از ضرب و شتم نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، محوطه باستانی لور را تصاحب کردند که مجوز واگذاری ۵ هکتار از این محوطه باستانی در سال ۸۸ توسط مدیران وقت میراث‌فرهنگی (در اقدامی کاملا سرخود و بدون توجه به نظر کارشناسی) صورت گرفته است.

بررسی شناسایی، کاوش و مرمت و حفاظت از محوطه ها و بناهای تاریخی شهرستان اندیمشک یک ضرورت است. معرفی و بهره برداری اصولی و درست از مناطق گردشگری این شهرستان که دروازه خوزستان است از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اندیمشک اگر چه شهری عبوری برای همه کسانی است که به خوزستان سفر می کنند اما به جرات می گویم که برای بسیاری از خوزستانی ها نام ناشناخته ای است. حال که «عباس کله‌جویی» رییس سابق اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اندیمشک جای خود را به جوان باستان شناسی به نام کوروش ایزدمهر داده است باید منتظر بود که شاهد تحول در این خطه باشیم.

انتظار می رود که مدیران شهرستان اندیمشک از فرصت هایی که بخش غیر دولتی فراهم می آورد بهره کافی را ببرند چرا که برگزاری پنجمین جشن راهنمایان گردشگری ایران در قلعه مختار اندیمشک فرصت مناسبی بود تا همه توانمندی های گردشگری و تاریخی و طبیعی این شهرستان مورد توجه قرار بگیرد که متاسفانه مدیران این شهرستان چشم خود را بستند. فرصتی که اگر خودشان می خواستند بوجود بیاورند دهها میلیون تومان باید خرج آن می کردند.

پل صیحه (آباره عباس خان) اندیمشک به دلیل تعیین حریم نشدن و مجاورت با زمین‌های کشاورزی و سکونت گاه عشایر با خطر تخریب مواجه است.

این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۳۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این آباره در ۸ کیلومتری جاده اندیمشک به شوش و در حاشیه شرقی جاده واقع شده است. پل صیحه در سال ۱۳۷۹ شناسایی گردید و کار خاکبرداری و مرمت آن از سال ۱۳۸۰ آغاز گردید. این بنا دارای ۱۲ دهانه است و در گذشته کاربری انتقال آب را داشته و آب را بوسیله کانال به این منطقه آورده و پس از عبور آب از روی پل زمینهای کشاورزی آن طرف پل را آبیاری می‌نمودند.

پلهای آبرو تنها جهت آبیاری زمینهای کشاورزی به کار می‌آیند و اصطلاحاً آباره گفته می‌شود. این پل مربوط به دوره صفوی می‌باشد.

هرچند بخشی از این بنا نیمه اول دهه هشتاد توسط اداره میراث فرهنگی خوزستان مرمت شد، اما به نظر می‌رسد بخشی از سازه، مربوط به دهانه دیگر پل به هر دلیلی مرمت نشده است.

مجتبی گهستونی: باغ وحش پارک بزرگ اندیمشک که متعلق به شهرداری است در حالی به حیات خود ادامه می دهد که جز باغ وحش های رسمی کشورنیست و فاقد معیارها، استانداردها و طرح جامع و برنامه تفصیلی باغ وحش است و این در حالیست که به گفته رئیس سازمان محیط زیست کشور از ۴۲ باغ وحش شناسایی شده در کشور تنها ۱۹ باغ وحش حداقل استاندارهارارعایت می کنند.

در اندیمشک اما به دلیل رعایت نکردن بسیاری از مقررات و ضوابط مورد نظر، حیوانات و پرندگان باغ وحش این شهر به دلیل عدم مراقبت های لازم و گرسنگی رنج بی شماری متحمل می شوند.

حیوانات و پرندگان ساکن در باغ وحش اندیمشک که در ۱۴ قفسه نگهداری می شوند اما به دلیل توجه نکردن نداشتن متولی برای رسیدگی به مسائل بهداشتی، شرایط زیست محیطی، نبود فضای فیزیکی لازم و مناسب، نبود تغذیه سالم و کافی، نبود مراقب وسرپرست حیوانات وپرنده گان باغ وحش اندیمشک و... رنج بی شماری می برند.

اهواز - خبرگزاری مهر: قلعه های تاریخی شهرستان اندیمشک که دروازه استراتژیک خوزستان در جنوب غربی ایران نیز به شمار می رود این روزها به دلیل کم توجهی در مرمت و رسیدگی روزگار نابودی را سپری می کند و چراغهایشان چندان سویی ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر در اهواز، بیش از 80 درصد مردم اندیمشک از قوم لر به شمار می رود، اقوامی که بازماندگان اقوام باستانی نژاد آریایی هستند که یک قرن پیش به تدریج از کوهستانهای زاگرس به شهر اندیمشک کوچ کردند.

نصب داربستهای فلزی در اطراف گنبد و بنای تاریخی شاهزاده احمد مربوط به دوره تیموری در شهرستان اندیمشک موجب نگرانی زائران این مکان زیارتی ــ تاریخی و دوستداران میراث فرهنگی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، گنبد قدیمی بقعه شاهزاده احمد(ع) در شهرستان اندیمشک استان خوزستان متعلق به معماری اسلامی عهد تیموری است. مردم محلی اعتقاد دارند این امامزاده از اعقاب امام موسی کاظم (ع) بوده است. برخی این امامزاده را گگ احمد نیز می خوانند. خادمین این امامزاده عمامه قرمز بر سر دارند و معتقدند شاهزاده احمد(ع) در زمان حیاتش هر موقع غضبناک می شد شال قرمز به سر و کمر می بست. بنای مقبره چهارگوش و گنبد هرمی ۱۰ ترکی دارد. بلندای آن نزدیک به ۱۴ متر و سبز رنگ است. درب ورودی مقبره در جهت شمال قرار گرفته و دارای گلدسته کوچک آجری است و روی قبر هم ضریحی فلزی کار گذاشته شده است.

سازمان میراث فرهنگی خوزستان در سایت اینترنتی خود در حالی از هموطنان دعوت می نماید که به شمال شهرستان اندیمشک برای بازدید و زیارت بقعه شاهزاده احمد سفر کنند که با سکوت این سازمان برای حفاظت از معماری باقی مانده این بقعه، در آینده نزدیک شاهد از بین رفتن یکی دیگر از ساختمان های قدیمی با معماری عهد تیموری در خوزستان خواهیم بود.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اعلام این مطلب گفت: بقعه ای است معروف به شاهزاده احمد (ع) که گنبد قدیمی آن با معماری اسلامی عهد تیموری چشم نوازی می کند . مردم محلی اعتقاد دارند وی از اعقاب امام موسی کاظم (ع) می باشد که بعضی ها این امامزاده را گگ احمد نیز می خوانند.

 مجتبی گهستونی افزود: بنای مقبره چهار گوش وگنبد هرم ۱۰ ترک دارد.بلندای آن نزدیک به ۱۴ متر است که به رنگ سبز می باشد . درب ورودی مقبره در جهت شمال قرار گرفته ودارای گلدسته کوچک آجری است .بر روی قبر ضریحی فلزی گذاشته شده است.خادمین این امامزاده عمامه قرمز بر سر دارند وعلت انتخاب این رنگ را چنین بیان نموده اند که شاهزاده احمد (ع) در زمان حیات خویش هر موقع غضبناک می شد شال قرمز به سر و کمر می بست .همه ساله زائرانی از استان های ایلام و لرستان برای زیارت به شهرستان اندیمشک سفر می کنند.

صفحه‌ها