اندیکا

مجتبی گهستونی: مجموعه باستانی قلعه لیت متشکل از سه اثر ارزنده شامل صفه یا معبد قلعه بردی، قلعه لیت و گورستان قلعه لیت است. این آثار به ترتیب متعلق به دوره الیمایی (اشکانی)، تیموری و اسلامی جدید است.

با ادامه کاوش ها در اندیکا و کشف سازه ها و سکه های الیمایی، تعدادی از سکه ها که توسط مردم محلی برداشته شده بود به یگان حفاظت ارائه شد چنانکه در حال حاضر تعداد سکه های کشف شده به 2 هزار عدد رسیده است. خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی – روز گذشته بود که خبر پیدا شدن محوطه باستانی و سکه های الیمایی در منطقه اندیکای خوزستان منتشر شد. این محوطه باستانی به واسطه برخورد بیل مکانیکی که به منظور گاز رسانی به روستاهای اطراف مشغول کار بود کشف شد. در پی حفاری مذکور، سازه‌هایی اندک در این محوطه کشف و در مرحله نخست ،1300 سکه الیمایی از محل  بدست آمد.

مجتبی گهستونی: عملیات ساخت کمپ گردشگری کُتُک با اعتباری بالغ بر یک میلیارد در فاز نخست آغاز شد. شهرستان اندیکا با داشتن طبیعت بکر و دست نخورده، آثار متعدد باستانی از دوره های مختلف تاریخی، بقعه های متبرکه و… به عنوان یکی از مقاصد گردشگران استان خوزستان و حتی کشور مدنظر است به گونه ای که به نیایشگاه آراسته خدا و سرزمین هزاره های گمشده معروف است.

مجتبی گهستونی: در طول یک هفته اخیر از هفتم تا چهاردهم مهرماه اختلافات طایفه ای باعث شد که منطقه حفاظت شده شیمبار در شهرستان اندیکا خوزستان که از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است بارها دچار حریق عمدی شود.

آخرین شعله های آتش در روز ۱۴ مهرماه پس از یک هفته در حالی خاموش شد که وجود اختلافات دیگر در بین ساکنان منطقه باعث شد در کوه منار یک هزار هکتار از جنگل های زاگرس دچار حریق شود.

کانون این آتش سوزی عمدی که ریشه در اختلافات طایفه های بختیاری بر سر جلوگیری از تعرض به چراگاهها دارد در طول یک هفته گذشته بارها این منطقه طبیعی – تاریخی را به کام آتش برد، مرکز شیمبار گزارش شده است.

این آتش سوزی که برای نخستین بار در سال جاری به وقوع پیوسته به دو هکتار از جنگل های منطقه حفاظت شده شیمبار که در میان مردم به شط شیمبار معروف است صدمه وارد کرده است.

وزارت نفت در حالی برای اکتشاف چاههای نفت و گاز در محوطه‌های تاریخی اندیکا اقدام به عملیات لرزه‌نگاری و حفاری کرده که سازمان میراث فرهنگی تاکنون خطرات احتمالی ناشی از این عملیات را برای حرایم آثار تاریخی و محوطه‌های طبیعی این منطقه بررسی نکرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عملیات حفاری و لرزه نگاری شرکت نفت در سه بخش مرکزی، آبژدان و چلوی اندیکا اجرا شده است که از جمله آنها می توان به اجرای عملیات حفاری و لرزه نگاری در روستاهای گرگه، چیزی، آب اناری، آهنگری، پل سور، تخت موشان، جوکال، قلعه برون، قلعه بردی، چه گا، قلعه زراس، طاقا و... اشاره کرد.

در این مناطق آثار تاریخی زیادی از جمله آتشکده سیم بند محوطه های گرگه، طاق های سیم بند ، قلعه زراس، قلعه لیت، قلعه بردی، گوردخمه قلعه دز، استودان ها، قبرستانها و بقاع متبرکه وجود دارد.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در این باره گفت: هنوز مشحص نیست که این حفاریها و لرزه نگاری ها چه آثار مخربی را در پی داشته است چون این شهرستان با وجود آثار تاریخی زیادی که دارد، فاقد اداره میراث فرهنگی است.

مجتبی گهستونی: در شهریور ماه سال جاری دوبار فرصت شد تا به منطقه گردشگری شیمبار و روستای گردشگری سوسن سرخاب در محدوده شهرستان اندیکا سفر نمایم.

جدا از مشاهده جاذبه های طبیعی و تاریخی منطقه مثل معبد برنشانده، چهارطاقی سیم بند، بقعه بابا زاهد، تونل دلا، سد و دریاچه گدار و شهید عباسپور، دشت شیمبار،پل نگین و... دیدن وضعیت نارضایتمند منطقه گردشگری شیمبار و روستای گردشگری سوسن سرخاب باعث شد تا نوشتار کوتاهی در این باره داشته باشم.

در هر دو سفر بخشی از دوستان همراه من نارضایتی خود را اعلام کرده و خواهان توجه کافی مسئولین به هر دو منطقه شدند.

محوطه پارینه سنگی دشتگل اندیکا که دوره های مختلف تاریخی را در خود شاهد بوده است به دلایل مختلف از سوی حفاران غیر مجاز و عشایر در شرایط بسیار مضطربی قرارگرفته و نیازمند نجات بخشی اضطراری است. محوطه دشتگل اندیکا که از دوره های متعدد از جمله پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی خالی از سکنه نشده است در سال های 1974 و 1975 به سرپرستی هنری تی رایت و با عضویت یحیی کوثری، فیروز باقرزاده، اسماعیل یغمایی، منصور سجادی مورد بررسی قرار گرفت و در سالهای اخیر ایوب سلطانی از باستان شناسان منطقه آن را مورد بررسی مجدد قرار داده و پرونده ثبتی آن را تشکیل داد.

هنری تی رایت در خلاصه گزارش های خود در آورده است که در مدت عصر یخبندان با توجه به مدارک و شواهدی که اکنون از دشتگل در دست داریم حرفه و شغل آنها به طور قطع مشخص نیست. بررسی هایی که از شیب های پلکانی که از دوره بلیستوبن باقی مانده به تنهایی آشکار می کنند که ابزارهای تراشیده شده و پناهگاههی سنگی و فضاهای باز احتمالا به اواسط دوره دوم عصرسنگ (موسترین) باز می گردد.

مجتبی گهستونی: با فرا رسیدن فصل گرما مردم استان خوزستان و بخشی دیگر از استان های همجوار سعی می کنند با سفر به منطق شمالی خوزستان از جاذبه های تاریخی و طبیعی این استان دیدن کنند و ساعاتی را در زیر سایه سار درختان بگذرانند.

از جمله مناطقی که نامی آشنا در ذهن مردم خوزستان دارد دشت شیمبار در شهرستان اندیکا است. این منطقه به واسطه درختان وحشی، پل نگین، آبشار، گوردخمه ،کوههای زیبا و از همه مهمتر برخورداری از منطقه حفاظت شده از ویژگی های قابل توجه ای برخوردار است.

در محل اقامتگاه گردشگری شیمبار تابلو زرد رنگی نشان از مشخصات پروژه و کارفرما آنجا که معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خوزستان است به چشم می خورد. به دلیل مصادف بودن حضور ما در آن منطقه با روز جمعه، مردم بسیاری از اطراف با حضور در شیمبار و استقرار در زیر آلاچیق های موجود سعی می کنند ساعات خوشی را پشت سربگذرانند.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی مسجدسلیمان بر نیاز شدید شهرستان اندیکا به تاسیس اداره میراث فرهنگی مستقل در این شهرستان به دلیل افزایش بسیار حفاری‌های غیرمجاز در اماکن باستانی آن تاکید کرد.

غلام‌رضا جلیلی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: با توجه به گذشت بیش از یک سال از شهرستان شدن اندیکا و استقرار فرمانداری در آن هم چنان نظارت و رسیدگی به آثار تاریخی و اماکن گردشگری این شهرستان با اداره میراث فرهنگی مسجدسلیمان است.

وی افزود: با توجه به وسعت اماکن باستانی در اندیکا ضروری است اداره میراث فرهنگی مستقل و یا حداقل نمایندگی میراث فرهنگی برای رسیدگی به اوضاع آثار و ابنیه تاریخی این شهرستان ایجاد شود. این در حالی است که حفاری‌های غیرمجاز در زمان کوچ عشایر و خالی از سکنه شدن بسیاری از مناطق سرشار از آثار تاریخی به اوج خود می‌رسد.

او خاطرنشان کرد: البته گاهی حضور عشایر در منطقه به دلیل ناآگاهی آن‌ها از ارزش منطقه اثر مشکل‌ساز می‌شود همانند تبدیل کردن برخی از بناهای تاریخی به آغل گوسفندان خود که در اصل تعمدی در این کار نیست.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان از آتش سوزی در محوطه حفاظت شده و تاریخی تالاب شیمبار در مناطق شمالی استان خوزستان خبر داد.

مجتبی گهستونی گفت: براثر این آتش سوزی که صبح روز 19 مرداد و به مدت 10 ساعت و در نزدیکی روستای" بوانا "به طول انجامید که بر اساس نظریه اداره منابع طبیعی بیش از30 هکتار از گونه‌های گیاهی این تالاب از بین رفت.

وی به دلایل مختلف وقوع آتش‌سوزی در چنین مناطقی اشاره کرد و افزود: گرمای هوا، سوء استفاده بعضی افراد سودجو برای تغییر کاربری و تسهیل در عبور حیوانات ، بی احتیاطی عشایران، روشن کردن آتش از سوی بعضی مسافران گذری از جمله دلایل آتش سوزی در این منطقه است.

گهستونی بیان داشت: طبق گفته جناب آقای کریمی رییس اداره محیط زیست مسجد سلیمان به دلیل اسقرار محیط بانان این اداره که شبانه روز در منطقه حفاظت شده شیمبار مستقر هستند بلا فاصله این آتش سوزی به مسئولین مربوطه گزارش شد که در این مورد به چند نفر مضنون هستیم و پرونده های قضایی آنان را که از گذشته موجود است مورد بررسی قرار دادیم.

صفحه‌ها