آبادان

ملک کنار خانه تاریخی بچاری آبادان در حالی بدون دریافت مجوز از این اداره تخریب شده است که سالهاست خانه بچاری به حال خود رها شده و عملیات تخریب ملک مجاور بدون حضور کارشناس میراث همراه بوده است. خانه بچاری مربوط به دوره قاجاریه در آبادان است و در خیابان دبستان روبروی سینما نفت واقع شده و 23 شهریور 1382 با شمارهٔ ثبت 9968 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

مجتبی گهستونی فعال میراث فرهنگی و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان از اوایل سال 1394 تلاش کرده است که به کمک حاج عبدالله نورانی مالک مضیف های جزیره مینو این مکان را به مقصدی برای سفر گردشگران تبدیل کند. وی که پیش از این با همکاری سایر دوستانش تجربه فعال کردن مضیف بردیه را در سوسنگرد در سطح کشور و بین الملل داشت هم اکنون اراده کرده تا جزیره ای در میان آبادان و خرمشهر را به مکای برای اقامت گردشگران تبدیل کند.

مجتبی گهستونی دبیر و سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: امروز 28 امرداد سالروز فاجعه سینما رکس در آبادان است. حادثه ای که جان صدهها هم استانی را گرفت و نقش بی بدیلی در شکل گیری انقلاب اسلامی ایفا کرد.

دوستداران میراث فرهنگی خوزستان خواهان آن هستند که نخستین سینمای مجهز آبادان و نخستین سینمای ۳ طبقه در خاورمیانه بشمار می آید به موزه سینما تبدیل شود. سینمایی که به دلیل تصرف غیر قانونی یک تعاونی در کش و قوس است و تا به امروز مانع از بازسازی کامل و شروع بکار مجدد آن شده است. اط سویی دیگر سینما شیرین به عنوان نماد خرابی سینما در مرکز شهر آبادان می درخشد.

خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN) - گروه میراث فرهنگی: آبادانی‌ها همیشه شهره به میزبانی گرم و صمیمی ‌هستند اما این بار مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری در یکی از زیباترین آثار تاریخی‌شان را به روی همه گردشگران بسته‌اند. مسجد رنگونی‌ها را رنگویان برمه ساختند. آن‌ها، نخستین کارکنان خارجی پالایشگاه نفت آبادان بودند. آبادانی‌ها همیشه شهره به میزبانی گرم و صمیمی ‌هستند اما این بار مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری در یکی از زیباترین آثار تاریخی‌شان را به روی همه گردشگران بسته‌اند.

گردشگران به در بسته بنایی می‌خورند که سبک آن، سبک معماری شبه قاره هند با گچبری هایی زیبا و برجسته و آرایه‌هایی سیمانی است. این بنای تاریخی منحصربه فرد دارای شبستان، حیاط اصلی و مأذنه و در پیشانی بنا نقشینه‌ای منقش به آیه "بسم الله الرحمن الرحیم" است. متولی این مسجد شیخ عبدالرشید مندل بود و امامین جماعت آن، شیخ قادری هندی، حاج آقا رنگونی و سپس محمد اسلم راجا بودند.

خانه‌های زخم خورده از جنگ تحمیلی اکنون به خرابه‌هایی تبدیل شده اند که برخی حضور آنها را باعث زشت شدن چهره شهر می دانند این در حالی است که کارشناسان گردشگری معتقدند این خانه ها می تواند جاذبه گردشگری جنگ را رونق دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، هنوز در کوچه پس کوچه ها و خیابانهای خرمشهر خانه هایی وجود دارد که بر چهره خود سند هشت سال جنگ را نگه داشته اند اما برخی تصور می کنند که این خانه ها و ابنیه خرابه هایی هستند که فقط چهره شهر را زشت کرده و باید با تخریب و نوسازی شوند و نمای شهر را از وجود این خانه ها تمیز کرد! اما در این باره یک فعال میراث فرهنگی در خوزستان می گوید: این خانه ها نمادی از هشت سال دفاع مقدس هستند که اتفاقا می توانند با بازسازی و رسیدگی به آنها زمینه راه اندازی تورهای گردشگری جنگ را به شهرهایی مانند آبادان و خرمشهر فراهم کرد.

مجتبی گهستونی ادامه می دهد: بخشی از مسافران و گردشگرانی که به خوزستان مسافرت می کنند وقتی می بینند که چطور این شهرها در زیر توپ قرار گرفته اند، متاثر می شوند ولی از سوی دیگر این سوال در ذهنشان بوجود می آید که چرا مسئولان شهری به فکر توسعه این شهر و بازسازی این بناها نمی افتند.

بعد از انتشار اخباری از تخریب میراث ملی در خوزستان جناب آقای دکتر مهرکیان از باستان شناسان با سلبقه خوزستان که خود متولد آبادان است خاطره یی برای ما ارسال نمودند که با تشکر از ایشان عین آن را درج می نماییم.اینجا مدرسه من است ،دبستان بسیاربزرگ مهرگان ساختمانی دوطبقه وآجرین در ساحل یکی از کانال های موازی با خیابان منتهی به سینما تاج و پیوسته به اروند رود با لنج های پهلو گرفته در بارانداز و ناوها وناوچه های پرآوازه ی ببر وپلنگ که دیدنشان عادت همه روزه و موضوع همیشگی نقاشی هایمان بود.چند ده هزارنفر دراین دبستان تاریخی خواندن ونوشتن آموختند و به دبیرستان ودانشگاه راه پیدا کردند!.

برابر بررسی ها و شواهد موجود اداره آب و فاضلاب شهری آبادان اقدام به جمع آوری دو تانکی موسوم به «ابوالحسن» و «تانکی» نموده است.

آبادان با اینکه در وسط دو رودخانه بهمنشیر و اروند قرار داشت اما از آب شرب شیرین برخوردار نبود به همین دلیل در ابتدای شکل گیری آبادان با کشف نفت مخازن آب ۹۵ ساله این شهر از سوی شرکت نفت احداث شد تا تامین کننده آب مناطق مختلف شهر باشند.

نام آبادان تداعی کننده خاطراتی فراموش‌ نشدنی در ذهن ایرانی‌ها است. هرچند این شهر را امروز  با یاد ۸ سال دفاع مقدس می‌شناسند، اما آبادان هنوز به عنوان نخستین شهر تلفیقی ایران با نگاهی به معماری سنتی و مدرن مشهور بوده و ردپای این نبوغ شهرسازی هنوز در آن پاک نشده است.با عنایت به اینکه مخازن آب آبادان راویان تاریخ آب در این شهر و جز لاینفکی از تاریخ آب در آبادان می باشند دوستداران میراث فرهنگی خوزستان درخواست دارند که با قید فوریت در خصوص توقف عملیات جمع آوری و تخریب مخازن آب آبادان اقدام شود.

 اگر چه پس از احداث لوله کشی در آبادان در دهه ۵۰ بهره برداری از این تانکی ها به پایان رسید که می توان در صورت اتخاذ تصمیم برای نگهداری این مخازن اقدام به بازسازی، رنگ آمیزی و بهره برداری از آنها نمود.

دبیر کانون جهانگردی آبادان گله‌مندی خود را از تحقق نیافتن وعده سازمان میراث فرهنگی مرکز مبنی بر حمایت از تشکل‌های گردشگری و جهانگردی ویژه این کانون بیان کرد.

احمد امیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان ادامه داد: قرار بود بر اساس گفته سازمان میراث فرهنگی مرکزی این سازمان از تشکل‌های گردشگری و جهانگردی به ویژه کانون فعالی هم چون کانون جهانگردی آبادان حمایت شود که تاکنون هیچ حمایت و اقدامی صورت نگرفته است.

خبرگزاری فارس: یکی از جاذبه‌های گردشگری و میراث فرهنگی جنوب خوزستان مجاورت مسجد و کلیسای آبادان است که جلوه‌ای بارز از احترام متقابل پیروان ادیان الهی را به تصویر کشیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، در جنوب غربی سرزمین باستانی و پهناور ایران‌ زمین، جزیره‌ای وجود دارد به نام آبادان. این جزیره به واسطه داشتن جاذبه‌های طبیعی در فصل‌های مختلف سال باتوجه به خلق و خوی نیکوی مردمش، منزلگاه عشاق طبیعت است.

وجود دو رودخانه آب شیرین به نام‌های بهمنشیر و اروندرود سبب شده تا این خطه از سرزمین ایران شکل جزیره به خود بگیرد. رودخانه بهمنشیر با انشعاب گرفتن از رودخانه کارون و دو نیمه کردن شهر خرمشهر شمال آبادان را دور زده و عاقبت در خلیج همیشه فارس آرام می‌گیرد.

رودخانه اروند نیز با انشعاب از دجله و فرات در کشور عراق و رودخانه کارون، غرب و جنوب آبادان را احاطه و به عنوان مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران و عراق جلوه خاصی به این شهر می‌بخشد.

وجود این دو رودخانه به دلیل اتصال به خلیج فارس و متعاقب آن دسترسی به آبهای آزاد از گذشته‌های دور تاکنون سبب شده تا مردم این دیار بتوانند با دیگر ساکنان حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورهای آسیایی مثل هند و حتی آفریقا ارتباط تجاری و فرهنگی داشته باشند.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی: نام آبادان تداعی کننده خاطراتی فراموش‌ نشدنی در ذهن ایرانی‌ها است. هرچند این شهر را امروز با یاد ۸ سال دفاع مقدس می‌شناسند، اما آبادان هنوز به عنوان نخستین شهر تلفیقی ایران با نگاهی به معماری سنتی و مدرن مشهور بوده و ردپای این نبوغ شهرسازی هنوز در آن پاک نشده است.
 
شهرسازی از جمله ابتکارات ایرانیان از گذشته تا امروز بوده است. بر اساس مطالعات باستان‌شناسی، شهرسازی در ایران از حدود ۵ هزار سال قبل آغاز شده و در دوره ایلامیان، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان به اوج خود می‌رسد. همچنین شهرسازی در دوره اسلامی نیز با ابتکارات و علوم پیشرفته زمان خود رشد می‌کند. هرچند امروز در مقایس بزرگی چون تهران، شهرسازی به شکل بی‌قواره‌ای ادامه دارد و دیگر از آن تفکر و اندیشه الگوهای معماری در شهرسازی ایرانی خبری نیست.
 
در میان شهرهای ایران، آبادان از ویژگی‌های مهمی در ساختارهای معماری شهری برخوردار است. هرچند در پس پیدایش شهری که امروز به نام آبادان می‌شناسیم، اندیشه و معماری انگلیسی‌ها نهفته است، اما تداوم معماری ایرانی با گرایش به مدرینته غربی از نکات جالب و منحصر به فرد معماری شهری در آبادان است.
 

صفحه‌ها