۷ فرماندار خواستار توجه به میراث فرهنگی شهرستان خود شدند

در چندماه گذشته فرمانداران چند شهرستان استان خوزستان در اظهارنظرهایی به موضوع میراث فرهنگی در شهرهای خود پرداختند.

در حالی که فرمانداران عالی ترین مقام دولتی در هر شهرستان محسوب می شوند توجه آنها به میراث فرهنگی موجب دلگرمی میراث دوستان می شود. با مطالعه سخنان بخشی از فرمانداران که دوستدار میراث فرهنگی به نظر می رسند آنها نوک انتقاد خود را به سمت اداره کل میراث فرهنگی خوزستان نشانه رفته اند چرا که این اداره کل کمتر توجه ای به میراث فرهنگی در محدوده آن شهرستان داشته است.

در ادامه این نوشتار گفتگو تعدادی از فرمانداران را با رسانه ها می خوانیم:

فرماندار لالی: میراث فرهنگی بایست به لالی توجه می‌کرد
فرماندار لالی گفت: اگر اعتبار اختصاص یافته از سوی مقام معظم رهبری به این شهرستان وجود نداشت هم‌اکنون وضعیت میراث فرهنگی آن نابه‌سامان بود.

حسین لامی‌زاده بیان کرد: تمام خدماتی که در خصوص میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان صورت گرفته از محل اعتبارات مقام معظم رهبری به مبلغ ۶۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است که بخشی از آن را به گردشگری و میراث فرهنگی لالی اختصاص داده‌‌ایم.

وی افزود: با استفاده از این اعتبار فعالیت‌هایی را با همکاری سازمان میراث فرهنگی انجام داده‌ایم. در صورتی که این سازمان بایست خود به این بخش از شهرستان لالی توجه می‌کرد.

لامی‌زاده خاطرنشان کرد: لالی در تابستان حداقل در مقایسه با مرکز استان از آب و هوای مناسبی برخوردار است و به همین خاطر مکان خوبی برای گذراندن اوقات فراغت به شمار می‌آید که در صورت توجه، رسیدگی و ایجاد امکانات لازم گردشگری در این شهرستان فضای مناسبی برای حضور گردشگران به شمار می‌آید.

فرماندار لالی توضیح داد: لازم است سازمان میراث فرهنگی توجهی ویژه به مناطق برخوردار از استعداد‌های خدادادی در زمینه جاذبه‌های گردشگری و طبیعی داشته باشد. هم‌چنین باید این سازمان از نظر تامین نیروی انسانی مورد نیاز لالی به عنوان شهرستانی با پتانسیل‌های بالای گردشگری توجه لازم را بکند.

وی ادامه داد: در حال حاضر این شهرستان در تامین نیروی انسانی مورد نیاز به منظور نگه‌داری و حفاظت از میراث فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری مشکل داشته و مستلزم تامین نیروی کافی است. فرمانداری شناسایی‌های لازم از آثار تاریخی و جاذبه‌ها در این شهرستان را انجام داده اما دیگر رسیدگی به این جاذبه‌ها بر عهده میراث فرهنگی است. او یادآور شد: دکتر سیدجعفر حجازی، استاندار خوزستان، نیز در جلسه‌ای خواهان شناسایی جاذبه‌ها و آثار تاریخی هر شهرستان از فرمانداران آن شده و در عوض وعده تامین اعتبار لازم برای رسیدگی به آن‌ها را داده است. متاسفانه نیروی متخصص، امکانات و تجهیزات لازم برای حفاظت از آثار و جاذبه‌ها در این شهرستان وجود ندارد.

لامی‌زاده تصریح کرد: صنایع دستی لالی هم‌چون گلیم‌بافی، چوغابافی، چادر عشایری، جاجیم‌بافی و... نیز از قدمت تاریخی بالایی برخوردار هستند که نیازمند توجه و رسیدگی‌اند. تعاونی‌هایی در این زمینه شکل گرفته که سازمان یافته نبوده و تنها در حد فروش محدود آثار فعالیت دارند. باید در خصوص توسعه همه جانبه صنایع ‌دستی و فروش آن‌ها سرمایه‌گذاری شود که امر تاکنون اتفاق نیفتاده است.

وی اظهار داشت: نزدیک به ۲۰ محل و اثر تاریخی در لالی شناسایی و به سازمان میراث فرهنگی معرفی شده‌اند که با همکاری فرمانداری این شهرستان پرونده آن‌ها برای ثبت به این سازمان ارایه شده است.

گفتنی است لالی دارای جاذبه‌های طبیعی و آثار تاریخی فراوانی است که از جمله آن‌ها می‌توان به غار پبده، قلعه صلواتی، منطقه بن‌وار،‌ لارزند، آبشار آرپناه، منطقه برکه، قدمگاه حضرت‌ سلیمان، چم‌ شور، امام‌زاده بابا ‌روزبهان، شاه‌زاده ابوالقاسم و... اشاره کرد.

فرماندار اندیکا: حفاری‌های غیرمجاز در اندیکا شاکی ندارد
فرماندار اندیکا گفت: شهرستان اندیکا دارای ۲۳۰۰ کیلو متر مربع وسعت است و ۵۹۹ روستای پراکنده دارد. این شهرستان با سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و لرستان هم‌جوار است.

منوچهر علی‌رضایی بیان کرد: این شهرستان دارای مناظر طبیعی بسیار زیبایی است که می‌توان گفت حتی در کشور بی‌نظیر هستند.

او خاطرنشان کرد: با رغم وجود بیش از ۲۷ اثر ثبت شده تاریخی و باستانی این آثار به دلیل نبود متولی از سوی سازمان میراث فرهنگی در این شهرستان ساماندهی نمی‌شوند. در واقع میراث این شهرستان زیر نظر اداره میراث فرهنگی مسجدسلیمان است که خود به دلیل نبود نیرو به درستی اداره نمی‌شود.

علی‌رضایی ادامه داد: آثار باستانی و میراث فرهنگی ۲ شهرستان اندیکا و مسجدسلیمان توسط یک فرد اداره می‌شود که او هم قدرت رسیدگی به آن‌ها را ندارد و این امر باعث افزایش حفاری‌های غیرمجاز در این شهرستان شده است.

او یادآور شد: دادستانی اندیکا لزوم رسیدگی به حفاری‌های غیرمجاز و دستگیری افراد متخلف آثار باستانی در این شهرستان را وجود شاکی اعلام کرده اما به دلیل نبود هیچ گونه نظارت در نتیجه شاکی نیز وجود ندارد. فرماندار اندیکا یادآوری کرد: به طور دقیق سه سال از درخواست اندیکا برای راه‌اندازی اداره و یا نمایندگی میراث فرهنگی در این شهرستان می‌گذرد.

وی همچنین یادآور شد برای راه‌اندازی دفتر میراث فرهنگی در این شهرستان اتفاقی نیفتاده است. فرماندار اندیکا گفت: با وجود مکاتبات فراوان اندیکا با سازمان میراث فرهنگی تهران و استان مبنی بر استقرار اداره یا نمایندگی میراث فرهنگی در این شهرستان هنوز هیچ گونه اتفاقی در این زمینه رخ نداده است.

منوچهر علی‌رضایی افزود: در حقیقت سازمان میراث فرهنگی علت اصلی در تحقق نیافتن طرح راه‌اندازی نمایندگی یا اداره میراث فرهنگی در اندیکا را چارت سازمانی عنوان می‌کند. این در حالی است که ضرورت راه‌اندازی اداره میراث فرهنگی در این شهرستان از زمان بخش بودن این شهرستان احساس می‌شد.

وی اظهار داشت: لازم است در زمینه استقرار نمایندگی میراث فرهنگی در این شهرستان از سوی مسؤولان مربوط تسریع شود. البته تشکیل نمایندگی میراث فرهنگی در اندیکا به این شکل به سازمان میراث فرهنگی استان ابلاغ گردید که از پست‌های بلاتصدی استان کم شده و به این شهرستان افزوده شود.

او خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون پست جدیدی برای مستقر کردن نیروی نمایندگی میراث فرهنگی در اندیکا در این شهرستان ایجاد نشده است و ما منتظر ایجاد پست جدید هستیم. پاسخ سازمان میراث فرهنگی به این تاخیر چنین است که در حال پی‌گیری هستیم.

علی‌رضایی تصریح کرد: پرویز پورفرخی، رییس سازمان میراث فرهنگی خوزستان، درخواست کاهش ۲ پست از میراث فرهنگی دزفول و افزودن آن به اندیکا را به مسؤولان سازمان میراث فرهنگی کشور برای استقرار نمایندگی در اندیکا ابلاغ کرد که با مخالفت دزفولی‌ها مواجه شد و آن‌ها خواهان جبران این پست از پست‌های بلاتصدی استان شدند نه این که به خاطر یک شهرستان دیگر مشکل پیدا کند.

فرماندار اندیکا ادامه داد: باید پی‌گیری‌ها در زمینه راه‌اندازی این نمایندگی در اندیکا به صورت جدی‌تر دنبال شود و مدیر کل سازمان میراث فرهنگی خوزستان به نحوی این مشکل را حل کند چراکه هم‌اکنون آثار تاریخی اندیکا به صورت موردی از سوی اداره میراث فرهنگی مسجدسلیمان دنبال می‌شود که فایده‌ای ندارد و در حقیقت کنترل و رسیدگی درستی صورت نمی‌گیرد.

فرماندار هفتکل: یک اداره میراث فرهنگی برای دو شهرستان کافی نیست.
به گفته فرماندار هفتکل؛ این شهرستان ۱۰۰ درصد نیازمند به راه‌اندازی اداره یا نمایندگی میراث فرهنگی است. غلام‌رضا حمزه‌پور، با اشاره به این که از ۲ سال پیش تاکنون پی‌گیر راه‌اندازی اداره میراث فرهنگی در این شهرستان هستند، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار داشت: فرمانداری هفتکل از زمان تبدیل شدن آن به شهرستان تاکنون، یعنی از ۲ سال گذشته، پی‌گیری راه‌اندازی ادارات مختلف و از جمله آن اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این شهرستان است.

وی افزود: نامه‌نگاری‌های متعددی در این خصوص به منظور راه‌اندازی اداره میراث فرهنگی در هفتکل با رییس‌ جمهور داشته‌ایم و در دور سوم سفر هیات دولت به استان این موضوع به تصویب رسید. البته راه‌اندازی این گونه اداره‌ها نیازمند پیمودن اصول اداری و تدوین چارت سازمانی است.

او خاطرنشان کرد: هفتکل از جمله شهرستان‌های استان خوزستان است که دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبایی است. در زمینه آثار تاریخی نیز یکی ۲ نقطه شناسایی شده که نیازمند کاوش و حفاری است. با وجود پتانسیل‌های بالای گردشگری و میراث فرهنگی این شهرستان هم چنان زیر نظر اداره میراث فرهنگی رامهرمز است. حمزه‌پور توضیح داد: با توجه به کمبود نیرو در اداره میراث فرهنگی رامهرمز و وسعت محدوده‌های ۲ شهرستان رامهرمز و هفتکل یک اداره قادر به رسیدگی به همه نقاط نبوده و هفتکل را نیازمند داشتن اداره میراث فرهنگی مستقل می‌کند. هفتکل از جمله شهرستان‌های تازه تاسیس است و برای تقویت آن لازم است ادارات مربوطه، از جمله میراث فرهنگی، در آن مستقر شوند.

به گزارش ایسنا، هفتکل در ارتفاعات کوه‌های آسماری واقع است. بر تپه‌ای مشرف به محل کنونی شهر هفت نشانه سنگی بر جا است که به یادبود کشته شدن هفت جوان دلیر در مبارزه با سارقان و اشرار به وجه تسمیه نام هفتکل خوانده می‌شوند. "کل" به معنی نشانه و علامت است.

کنسرسیوم نفتی "دارسی" در این شهر ساختمان‌های بسیاری را برای کارشناسان انگلیسی و کارگران بومی خود بنا نهاد. در بافت این منازل مسکونی ساختمان‌های آموزشی، سینما، باشگاه، استخر و درمانگاه و بیمارستان و آتش نشانی پیش‌بینی می‌شد. هفتکل در آن دوران عروس شهرهای خوزستان خوانده می‌شد.

دبیرستان رودکی هفتکل با طرح کلیسایی ساختمان آن آزمایشگاه و امکانات مجهزی داشت و دانش‌آموزان بسیاری از نقاط استان برای اخذ دیپلم به آن جا می‌آمدند. سینمای هفتکل در سال ۱۳۳۵ در این شهر دایر شد.

ساکنان قدیمی این شهر از صدای ناقوس شرکت نفت که کارگران را به محل‌های کار فرا می‌خواند خاطرات بسیاری دارند. خانه‌های کارگران شرکت نفت به B type و خانه‌های کارمندان شرکت نفت به G type و خانه‌های ویلایی کارکنان عالی رتبه به bungalow خوانده می‌شدند.

فرماندار سابق رامشیر: اداره میراث فرهنگی نداریم، به نمایندگی هم راضی هستیم، مسؤولان نسبت به حفظ و حراست از آثار تاریخی رامشیر اقدام کنند.

فرماندار سابق رامشیر گفت: با وجود نامه‌نگاری وپی‌گیری‌های فراوان با سازمان میراث فرهنگی استان از ۲ سال قبل تا کنون هنوز اداره‌ای تحت عنوان میراث فرهنگی در رامشیر راه‌اندازی نشده است. این در حالی است که این شهرستان دارای آثار تاریخی بسیار با ارزشی می‌باشد.

عبدالرضا احسانی‌نیا بیان کرد: از حدود ۲ سال قبل تاکنون فرمانداری رامشیر به دنبال تاسیس اداره میراث فرهنگی در این شهرستان به منظور حفظ و حراست از آثار تاریخی آن بوده است. هم‌چنین فرمانداری مکانی را برای اختصاص به این اداره همراه با امکانات لازم در نظر گرفته و به سازمان میراث فرهنگی استان ابلاغ کرد اما نه مدیریت قبلی و نه مدیریت فعلی این سازمان نیامده و اداره‌‌ای را در آن جا راه‌اندازی نکردنند.

وی افزود: راه‌اندازی این مرکز در رامشیر هر چه که باشد از نظر ما اشکالی نداشته و حتی اگر به شکل نمایندگی میراث فرهنگی هم راه‌اندازی شود ما راضی هستیم فقط مرکزی برای حراست و حفاظت از آثار باستانی این شهرستان تشکیل شود. این شهرستان دارای مکان‌های تاریخی بسیار با ارزشی هم‌چون تله اسود و تله رضوان است که براساس نظر کارشناسان میراث فرهنگی تله رضوان از نظر تاریخی دارای قدمتی بسیار بالا است. او خاطرنشان کرد: ‌به دنبال این بوده‌ایم که باستان‌شناسایی از سازمان میراث‌ فرهنگی برای بررسی این ۲ تپه تاریخی به این شهرستان بیابند. هم‌چنین آثار تاریخی با ارزش بسیاری از جمله تابوت، کوزه، سکه و غیره در این شهرستان بدست آمده است. البته متاسفانه در حال حاضر حفاری‌های غیر مجازی در منطقه مشاهده می‌شود که تاکنون رسیدگی به آن‌ها انجام نشده است.

وی ادامه داد: رامشیر دارای آثار تاریخی با ارزش فراوان دیگری مانند باغ مستوفی، تپه‌های قلعه رضوان، امام زاده صاحب الزمان، قدمگاه امیرالمؤمنین، قدم‌گاه حضریات بنی یعقوب، امام‌زاده عباس، امام‌زاده علی هاوی، مضیف عباسی و قد‌گاه سید هاشم بوده که بسیار مورد توجه مردم استان است. علاوه بر این رامشیر از پتانسیل‌های بسیار بالای گردشگری برخوردار است که از جمله آن می‌توان به دریاچه این شهرستان اشاره کرد.

وی توضیح داد:‌ ایجاد و راه‌اندازی منطقه گردشگری در کنار دریاچه تنظیمی پشت سد شهدا جزو مصوبات دور دوم سفر هیات دولت به استان بود. از مسؤولان سازمان میراث فرهنگی تقاضا می‌شود تا نسبت به راه‌اندازی اداره‌ای در این خصوص در رامشیر به منظور حفظ و حراثت از مناطق تاریخی و گردشگری آن اقدام کنند. این در حالی است که با ایجاد امکانات لازم و مناسب در کنار دریاچه می‌توان آن را به یکی از بهترین مناطق تفریحی و گردشگری استان تبدیل کرد.

فرماندار رامشیر تاکید کرد: هیچ کار اجرایی نیز در خصوص صنایع دستی رامشیر صورت نگرفته است. البته صنایع دستی این شهرستان بسیار غنی نبوده اما در صورت رسیدگی به یکی از مناطق غنی‌ در این زمینه تبدیل خواهد شد.

فرماندار امیدیه: میراث باستانی امیدیه به حال خود رها شده است.
فرماندار امیدیه گفت: آثار باستانی امیدیه به دلیل نبود اداره یا نمایندگی میراث فرهنگی در این شهرستان به حال خود رها شده است.

بهرام ایلخاص‌زاده بیان کرد: میراث فرهنگی امیدیه به دلیل نداشتن هیچ‌ گونه نمایندگی زیر نظر اداره میراث فرهنگی رامهرمز اداره می‌شود که این اداره کردن تنها در حد نامه‌نگاری است. این شهرستان از پتانسیل‌های تاریخی بسیار بالایی برخوردار است که از جمله آن‌ها می‌توان به شهر تاریخی آسک، کوه سوخته و شتر نشسته اشاره کرد. وی افزود:شتر نشسته، نقش شتری در کوه و در مسیر ۱۰ کیلومتری ابتدای جاده امیدیه به اهواز می‌باشد که به حالت نشسته و به صورت طبیعی در کوه ایجاد شده است. نکته قابل توجه این جا است که حتی اکثر اهالی این شهرستان نیز از وجود چنین اثر منحصر به فردی در شهرشان با خبر نیستند.

او خاطرنشان کرد: جنگلی وسیع در کنار این شهرستان وجود دارد که کسی خارج از مردم این شهرستان باور وجود آن را ندارد. با توجه به پتانسیل‌های تاریخی و گردشگری موجود در امیدیه بارها درخواست تاسیس و راه‌اندازی اداره یا نمایندگی میراث فرهنگی در این شهرستان به سازمان میراث فرهنگی استان را داده‌ایم که دوستان نیز در این سازمان قول‌هایی داده اما متاسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

فرماندار امیدیه تصریح کرد: لازم است سازمان میراث فرهنگی نسبت به شناسایی و ثبت آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری موجود در این شهرستان اقدام کند. متاسفانه به دلیل نبود اداره‌ای مستقل برای رسیدگی و حفاظت از آثار این شهرستان در معرض خطر نابودی قرار گرفته‌اند. این در حالی است که با توجه به پیشینه نفت در امیدیه می‌توان نسبت به تاسیس موزه نفت در این شهرستان اقدام کرد.

وی ادامه داد: با توجه به گذری بودن امیدیه و نزدیک آن به شهر بندری گناوه حتی یک هتل به منظور استقرار مسافران در آن وجود ندارد. البته به تازگی رستوران‌هایی در حد قابل قبول دراین شهرستان تاسیس شده‌اند. لازم است سازمان میراث فرهنگی استان نسبت به شناسایی، حفظ و ثبت آثار تاریخی و ایجا جاذبه‌های گردشگری این شهرستان اقدام کند.

ایلخاص‌زاده یادآورشد: امیدیه شهری با پیشینه بسیار بلند بوده که ناشناخته باقی مانده است.

انتقاد فرماندار هندیجان از سازمان میراث فرهنگی
فرج الهی فرماندار شهرستان هندیجان در جلسه ی شورای اداری این شهرستان با انتقاد از عملکرد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت : متاسفانه سازمان میراث فرهنگی به تعهدات خود در شهرستان هندیجان اصلا عمل نکرده و نمی کند و نمی دانیم این دستگاه در هندیجان چکار می کند؟ نه در پیگیری مصوبات سفر ریاست جمهوری و نه در تعهداتش در ایجاد اشتغال که نسبت به آنها تعهد داشته است هیچ اقدامی انجام نداده است.

فرماندار هندیجان در این جلسه گفت : در حال حاضر ما در پایان سال مالی ۸۹ هستیم و اداراتی که هنوز اعتبارات استانی را دریافت نکرده اند بروند سراغ مدیران کل استانی خود و اعتبارات را جذب کنند در غیر این صورت اگر یک ریال اعتبارات شهرستان هندیجان برگشت داده شود نه نماینده و نه مردم از آن مسئول نخواهند گذشت و بنده بر علیه آن مدیرکل و مدیر اداره مصاحبه مطبوعاتی می کنم و با هیچ کس تعارفی ندارم و جزئیات کامل را در اختیار خبرنگاران می گذارم.

وی ادامه داد: مسئولین ادارات هندیجان در سال ۱۳۹۰باید از ادارات کل خود بیشترین سهم را بگیرند و اداراتی که بیشترین سهم را بگیرند از نظر ما بالاترین رتبه را دارند. علاوه بر آن باید پیگیر مصوبات سفرهای ریاست جمهوری بوده و گزارش آن را به فرمانداری بدهند تا اقدامات لازم صورت گیرد.در سفر اول ۴۱ مصوبه بوده ۳۷ مصوبه آن انجام گرفته و ۲ مصوبه دیگر در حال انجام و ۲ مصوبه انجام نگرفته است.در سفر دوم ۴۰ مصوبه بوده ۲۱ انجام شده ۷ تای آن در حال اجراست ۱۲ تا اصلا اجرای نشده و در سفر سوم ۱۶ مصوبه داشتیم ۴ تا اجرا شده ۵ تا در حال اجر است و ۷ تا اجرا نشده است. مصوباتی که در دور اول اجرایی نشده لایروبی رود خانه ی زهره است که اعتبار به آن تخصیص داده نشده است .و دیگری هم مربوط به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری.

فرماندار گتوند خبر داد؛ تلاش برای احداث دفتر میراث فرهنگی در گتوند.
فرماندار گتوند از نامه‌نگاری‌های بسیار با سازمان میراث فرهنگی خوزستان برای راه‌اندازی اداره یا نمایندگی میراث فرهنگی در این شهرستان خبر داد.

قدرت‌الله‌ امانی‌پور اظهار داشت:‌ با انجام مکاتبات بسیار با سازمان میراث فرهنگی خوزستان و گفت‌‌وگوهای متعدد با مدیر کل جدید این سازمان پی‌گیر دریافت مجوز راه‌اندازی اداره یا نمایندگی میراث فرهنگی با توجه به پتانسیل‌های شهرستان‌ گتوند در آن هستیم.

وی افزود: فرمانداری گتوند از ابتدای تبدیل شدن گتوند به شهرستان پی‌گیر راه‌اندازی ادارات متعدد و از جمله آن میراث فرهنگی در این شهرستان بوده‌ است. البته استقرار ادارات در هر شهرستان نیازمند پیمودن مراحل و سازوکارهای خاص است.

او خاطرنشان کرد: لازم است هر منطقه‌ای که به شهرستان تبدیل می‌شود ادارات مختلف مربوطه در آن ایجاد شوند. این در حالی است که هر شهرستان آثار تاریخی و میراثی متعدد دارد. گتوند نیز با توجه به پتانسیل‌های مختلف آن در زمینه میراث فرهنگی نیازمند راه‌اندازی اداره میراث فرهنگی است.

امانی‌پور توضیح داد: البته مسؤولان مربوطه و مدیر کل جدید سازمان میراث فرهنگی استان قول دادند که به هر صورت پی‌گیر موضوع بوده و اداره مربوطه را در این شهرستان مستقر کنند. فرماندار گتوند از پرداخت مبلغ ۸۰ میلیون تومان به سازمان میراث فرهنگی استان در سال‌گذشته به منظور اختصاص و رسیدگی به تپه تاریخی چغا اشاره کرد و گفت: این مبلغ از محل اعتبارات عمرانی این شهرستان تامین و به منظور حفاظت و مرمت تپه تاریخی چغا به این سازمان‌ اختصاص داده شد.

او یادآورشد: پس از پی‌گیری نحوه مصرف این اعتبارات سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد که طرح آن در مرحله آماده‌سازی است.

به گفته امانی‌پور؛ شهرستان گتوند دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیاری است که از جمله آن می‌توان به منطقه کیارس، پرزین،‌امام‌زاده محمد بن‌زید، سد گتوند و تپه چغا اشاره کرد.

توضیح این که گتوند پیش از این در بخش گتوند شهرستان شوشتر قرار داشت که با ارتقای بخش گتوند به شهرستان تقسیمات کشوری آن نیز تغییر کرد. دیگر این که "گُت" به معنای بزرگ و گتوند به معنی "از تبار بزرگ" یا "وابسته به بزرگ" است.

دسته بندی: