یکی از پایه‌ ستون‌های کاخ آپادانا تخریب شد

یکی از پایه‌ ستون‌های کاخ آپادانا در محوطه شوش توسط افرادی ناشناس تخریب شد. این پایه ستون تنها اثر کتیبه دار باقی مانده در بود که در اثر این تخریب، ازبین رفت. محوطه شوش وسعتی 400 هکتاری دارد و این امر حفاظت کامل و اصولی از آن را با مشکل مواجه کرده است. کارشناسان اعتقاد دارند برای جلوگیری از آسیب‌ به این محوطه، باید آن را محصور کرد.

انجمن دوستداران میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوش از تخریب پایه ستون های کاخ آپادانای شوش درچند روز گذشته خبر داد.

"محمدرضا معتمدی"، کارشناس فرهنگ و زبان‌شناسی و مسئول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش در گفتگو با میراث خبر از تخریب یکی از پایه ستون های کاخ آپادانا و پاک کردن کتیبه روی آن خبر داد.

به گفته وی کارشناسان میراث فرهنگی در سال 79 برای جلوگیری از تخریب بیشتر این اثر آن را در دل خاک مدفون کردند اما دور بودن آن از سایر آثار و وسعت 400 هکتاری محوطه و محصور نبودن این محوطه، امکان محافظت اصولی از آن را گرفته بود.

به گفته معتمدی تخریب‌های جدی از سال 85 به این اثر وارد شده بود. وی مهمترین راهکار برای جلوگیری از این تخریب ها را محصور کردن محوطه 400 هکتاری شوش توسط مسئولان سازمان میراث فرهنگی استان و کشور دانست. همچنین به گفته معمتدی بخشی از این پایه ستون کنده و در محدوده‌ای دور از ستون افتاده بود که توسط یکی از محافظان محوطه به کنار ستون برگردانده شد. وی همچنین افزود:« وضعیت این پایه ستون پیش از این در سمینار "شوش و میراث جهانی آن؛ چالشهای کنونی و چشم انداز آینده" گزارش داده شده بود .»

وی همچنین تخریب گوراشکانی در محوطه شوش را در اثر سیلاب تکذیب کرد و گفت:«زمانی که خوزستان به دلیل نبود بارندگی و خشکسالی تهدید می شود چطور می‌توان علت تخریب این گور را باران و سیلاب دانست.»

اگرچه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان برای نگهداری این محوطه تمام تلاش خود را به کاربسته است اما، وسعت 400 هکتاری شوش نیاز به امکانات و تجهیزات بیشتری دارد.