گزارشی درباره دلایل ریزش بخشی از سازه‌های آبی تاریخی شوشتر

چندی پیش گزارشی درباره دلایل ریزش بخشی از سازه‌های آبی تاریخی شوشتر به انجمن تاریانا فرستاده شد. نویسنده این گزارش، که بر پایه گفته خویش یکی از کارشناسان با سابقه سازمان میراث فرهنگی کل کشور می‌باشد، انتقاداتی به برخی مسئولان سازمان میراث فرهنگی آورده است.

آشکار است که مسئولیت درستی یا نادرستی موراد گفته شده در این گزارش به گردن نویسنده آن است. انجمن تاریانا با پایبندی به اصل آگاهی رسانی بی طرف این گزارش را منتشر می‌کند.

این گزارش را در زیر می‌خوانید:

سلام

بنده از کارشناسان ارشد سازمان مرکزی هستم. مطالبی که بیان می کنم بر اساس مطالعه اسناد و اطلاعاتی است که مستقیما دریافت کرده ام. خدای بزرگ نیز شاهد است که هدفم تنها بیان واقعیت است و اطلاع رسانی شفاف، و هیچ دشمنی و یا رقابتی در این مورد با کسی نداشته و ندارم.

1- بنده بیش از 16 سال است که در این سازمان مشغول به فعالیتم. مدیران و روسای زیادی را دیده ام. نمی‌خواهم از مدیران فعلی بد بگویم و مدیران قبلی را بی جهت تعریف و تمجید کنم اما واقعا دوره آقای مشایی، ضمن اینکه احترام شخصی خاصی برای ایشان قائلم، اما باید اعتراف کنم که یکی از دوره های ناموفق این سازمان بوده است. اشکالات مدیریت آقای مشایی بسیار بود اما مهمترین و فجیع ترین اقدام ایشان، سپردن تمامی کارها به جوانی بی تجربه در حوزه میراث فرهنگی یعنی آقای بقایی بود.

2- دوره مدیریت آقای بقایی اگر چه مدت اندکی است که شروع شده اما ایشان با سپردن کارها به افراد بی تخصص (می‌گویم بی تخصص، نه کم تخصص) فاتخه میراث را خوانده است. معمول افراد ناآشنا با مدیریت یک بخش، سعی در استفاده حداکثری از تجربیات متخصصین آن حوزه دارند اما آقای بقایی اصرار دارند تا خود و حلقه تنگ مدیران ناآشنای خود را به حوزه میراث، از این انبوه تجربیات محروم نمایند.

3- در این یادداشت می‌خواهم به سازه‌های شوشتر بپردازم. اعتباری 300 میلیون تومانی را برای شوشتر فرستادند. محمدی رئیس خوزستان اصرار داشت که هر چه زودتر این اعتبار هزینه شود. مسئولین شوشتر هم اشتباه کردند و بدون هماهنگی با کمیته فنی سازمان مرکزی و ظاهراً حتی بدون اطلاع و موافقت هیات راهبردی سازه‌های شوشتر، دست به کاری بسیار عجیب و باورنکردنی زدند. این کار چیزی نبود جز حفر 13 حلقه چاه عمیق به عمق 18 متر و 20 متر و حتی 22 متر با قطر یک متر، بله با قطر یک متر ، بطوری که فاصله این 13 حلقه چاه حفر شده از یکدیگر، بین یک متر تا یک و نیم متر و حداکثر 2 متر بیشتر نبوده است.

4- وقتی اعضای هیات راهبردی از این اقدام غیر علمی و خودسرانه مطلع می‌شوند ابراز نارضایتی می‌کنند. برخی در صدد لاپوشی و بی‌توجهی بر می‌آیند. متاسفانه برخی از افراد آن جلسه اگرچه نسبت به حفر چاه‌ها منتقد بودند اما سرانجام با امضای خود این اقدام غلط را تایید می‌کنند. بر اساس گزارش تایید شده، دو نفر از اعضای هیات راهبردی ضمن مخالفت با این اقدام غیر علمی، از تایید آن بند از اقدامات پایگاه خودداری می‌کنند.

5- مدتی بعد، آقایان متوجه نادرستی کار خود شدند اما دیگر کار از کار گذشته بود و نه می‌توانستند حفره‌ها را پر کنند و نه کار دیگری کردند.

6- پس از ریزش ناگهانی بخش بالایی ورودی آبشارها، از سازه مذکور بازدید فنی به عمل آمد. درست است که ورود فاضلاب‌های اطراف به این مجموعه یکی از عوامل تخریب تدریجی این مجموعه 1800 ساله است اما با بررسی دقیق محل این ریزش، علت اصلی را باید حفر همان 13 حلقه چاه دانست.

7- وقتی ریاست عالیه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با کسی است که نه متخصص میراث فرهنگی است و نه متخصص صنایع دستی و نه متخصص گردشگری است و حتی در این سه حوزه تحصیل هم نکرده، چگونه خواهد توانست انبوه مسایل فنی و علمی بسیار مهم و حیاتی آن را درک کرده و راهبری نماید. مدیران با تجربه کنار می روند و افرادی که کمترین آشنایی فنی با مسایل میراث ندارند به پست های کلیدی دست می یابند. آقای بقایی اصرار عجیبی دارند تا خود را از نظریات کارشناسی متخصصین محروم کنند.

8- مسئول ریزش این اثر مهم که آخرین اثر ثبت شده جهانی ایران است، مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی در تهرانند.

شهر: 
دسته بندی: