کم‌آبی رود دز تهدیدی برای سازه‌های آبی ـ تاریخی دژپل

عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی دزفول در خصوص تبدیل شدن رودخانه پرآب و دایمی دز این شهرستان به رودخانه فصلی هشدار داد.

محمدحسین گل‌نشان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان بیان کرد: کم آبی رودخانه دز به عنوان یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های این شهرستان و تبدیل شدن به آن به رودخانه فصلی تهدیدی برای بقای سازه‌های آبی و تاریخی دزفول است.

وی افزود: رودخانه دز مهم‌ترین رودخانه دزفول است که از کوه‌های استان لرستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از ناحیه کوهستانی وارد دشت خوزستان می‌شود. این رود پس از عبور از دزفول و سیراب کردن زمین‌های کشاورزی در محلی به نام بند قیر به رود کارون می‌پیوندد.

او یادآور شد: ساکنان مجاور رود دز در «روناش» و «اندامش» قدیم و دزفول کنونی همواره از آب و نیروی پنهان آن برای رفع نیازهای خود استفاده می‌کرده‌اند. ماندگارترین نشانه ارتباط بین بشر و آب در این شهرستان پل قدیم آن است که با وجود فرسودگی بسیار همچنان محل تردد بخش عمده‌ای از اهالی شهر است.

عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی دزفول از دیگر نشانه‌های بهروری مردم از رود دز به مجموعه سازه‌های آبی این شهرستان اشاره کرد و گفت: امروزه این مجموعه سازه‌های آبی با نام آسیاب‌های آبی شناخته شده‌اند و در گذشته علاوه بر آسیاب به عنوان بند نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.

گل‌نشان تاکید کرد: این آثار ارزشمند تاریخی که به واسطه جریان دایمی رود بنیان نهاده شده‌اند و حیات و ماندگاری آن‌ها وابسته به آب می‌باشد در معرض تهدیدات شدید ناشی از کم‌آبی و خشکسالی قرار گرفته‌اند.

شهر: 
دسته بندی: