کاوش‌های باستان شناسی در محدوده احتمالی شهر هرمز اردشیر آغاز شد

کاوش‌های باستان شناسی در مسیر 23 کیلومتری خط یک مترو اهواز که احتمال داده می شود محل شهر هرمز اردشیر باشد آغاز شد. این مسیر 28 ایستگاه دارد که محل قرار گیری تمامی این ایستگاه ها بررسی می شود.

"بهزاد فریادیان"، سرپرست هیات کاوش محدوده خط یک مترو اهواز در این باره به CHN گفت: «کاوش های باستان شناسی در مسیر 23 کیلومتری خط یک مترو اهواز به مدت یک هفته آغاز شده است و در این فصل کاوش، 28 ایستگاه مترو مورد گمانه زنی و کاوش قرار می گیرد.»

پیش از این گفته شده است که خط یک مترو اهواز به همراه 4 خط دیگر آن، از محدوده شهری تاریخی متعلق به دوره اردشیر به نام هرمز اردشیر عبور می کند و به همین علت فعالیت مترو در این محدوده متوقف شده بود.

فریادیان درباره کاوش‌های فصل اول مترو اهواز گفت: «هدف اصلی این کاوش ها ایستگاه های مترو است و در صورتی که هنگام کاوش به محوطه های دیگری در نزدیکی ایستگاه ها نیز مشکوک شویم، در آن مناطق نیز گمانه های باستان شناسی ایجاد خواهیم کرد.»

وی در ادامه گفت: «4 خط دیگر مترو که البته کوتاه تر از خط یک هستند نیز وجود دارند که در فصول آینده آن ها نیز مورد بررسی قرار می گیرند. اما فصل یک به خط یک مترو اهواز مربوط می شود که فاز یک عملیاتی مترو نیز هست.»

این کاوش ها به مدت 2 ماه به طول می انجامد و باستان شناسان اعلام کردند که در صورت لزوم این زمان تمدید خواهد شد.

گفته شده است که دکتر نگهبان هنگام بررسی اهواز به محلی که احتمالا محل عبور خط یک مترو اهواز است به عنوان شهر هرمز اردشیر اشاره کرده است و سفال های ساسانی را روی این محوطه شناسایی کرده بود. از آن تاریخ تا کنون این محل مورد بررسی قرار نگرفته بود و با آغاز فعالیت مترو اهواز زمزمه بودن شهر هرمز اردشیر آغاز شد.

هرمز اردشیر از جمله شهرهای مهم دوره ساسانی است که در صورت شناسایی محل آن، احتمالا باستان شناسان باید با محوطه عظیمی مواجه شوند.

 

حسن ظهوری  - خبرگزاری میراث فرهنگی

سوژه: 
دسته بندی: